Szakácskönyv/Régi kifejezések/Ö

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 2233 bájt

Szakácskönyv

Ö

asphodelus luteus

Ökörfarkfű[szerkesztés]

1. ökörfarkkóróféle (Verbascum)
2. aszfodéloszféle (Asphodelus)

Öreg[szerkesztés]

A régi magyar szövegekben keményet, nagyot, kifejlettet, erőset, darabosat jelent (pl. receptben: "Végy egy öreg tyúkot" - itt nem kort, hanem nagyságot jelöltek a jelzővel!).

Öreglebbencs[szerkesztés]

Ugyan úgy készül, mint a lebbencsleves, csak elfőzik a levét.

Öregtál[szerkesztés]

Az erdélyi fejedelmek asztalánál (pl. Apaffy Mihály) egy egész állat (pl. szarvas, bárány, birka, malac) tálalására, felszolgálására alkalmas tál. Ilyenen szervírozták a köreteket, de a káposztát is.

Örvénygyökér[szerkesztés]

vagy Örménygyökér

Pompás peremizs (Inula helenium) (más néven, Örménygyökér, Pompás örvénygyökér) Dél- és Délkelet-Európától Közép-Ázsia területéig őshonos, de sokfelé elvadult, meghonosodott gyógynövény.
Légzőszervi problémáknál a benne lévő nyálkaanyaggal egyszerre köptető és köhögéscsillapító szer. Az epekiválasztás elősegítésében való hatásosságát is kimutatták. Vírusellenes tulajdonsága mellett a helenin gombaölő is, a Microsporum és a Trichophyton típusú gombák ellen hatásos.
Az örménygyökér a köhögés csillapítására és a légzőszervek gyulladásának enyhítésére, a hörghurut és – más növényekkel együtt – az asztma gyógyítására alkalmas. Az emésztőszervi, epe- és bélbántalmak kezelésében is hatékony. A fitoterápia elsősorban méregtelenítőszerként hasznosítja. Külsőleg a gombás eredetű bőrbetegségek kezelésére szolgál. használják. Nagyobb adagban hányást, hasmenést és gátfájdalmakat idézhet elő. Használata orvosi javallat nélkül nem tanácsos!

Ösztövér[szerkesztés]

Régi leírásokban, receptekben, szakácskönyvekben gyakori kifejezés. Jelentése: sovány, vékony (pl. "ösztövér berbécs-comb", ösztövér reggeli).