Ugrás a tartalomhoz

Szakácskönyv/Kulináris kisszótár/E

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
E:

Recept mérete: 8272 bájt

Szakácskönyv

E

Jelmagyarázat
Történelmi tudnivalók Bibliográfia 1711-1960. Eszközök Konyhatechnikai eljárások Nevezéktan Gyógynövény lista Növények gyógyhatása Kulináris kisszótár Borszótár Gomba szótár Egyéb italok Régi kifejezések Konyhai Tanácsok A világ legbizarrabb ételei Gasztronómia tévedések

Ecetes páclé

[szerkesztés]
Ecetes páclevet (marinádot) készítünk a heringfélékhez vagy a marinírozott pontyhoz. Ehhez a hagymát karikára vágjuk, felöntjük vízzel, ecettel, sóval, kevés törött borssal és néhány csepp étolajjal.

Éclair

[szerkesztés]

(francia)(e:eklár)

hosszúkás fánk csokoládé, kávé- vagy karamellmousse-szal (habbal) töltve

Édes teasütemény

[szerkesztés]
Hengerelt, omlós, felvert vagy egyéb (cukrot is tartalmazó) tésztából készített, töltetlen vagy töltött és díszített teasütemény.

Efharisto

[szerkesztés]

(görög)

köszönöm

Eggah bi betingan

[szerkesztés]

(arab)

padlizsános tojáslepény

Eggah bi ful akhdar

[szerkesztés]

(arab)

omlett babbal

Egusiliszt

[szerkesztés]
Afrikai dinnyeféle magjából őrölt liszt, helyette tökmag- vagy szezámmag-liszt használható

(arab)

szőlő

Eisbock

[szerkesztés]

(német)

jég baksör, extra erős dupla baksör. A kész sörlevet megfagyasztják, s a fagyott vizet kivonják belőle.
Régi űrmérték, 7,5 dl

El ful

[szerkesztés]

(arab)

főtt bab

Eliés

[szerkesztés]

(görög)

olajbogyó

Elisabeth Taylor módra

[szerkesztés]
- főtt füstölt sonka - petrezselymes ananászraguval.

Előfőzés

[szerkesztés]
Egyes zöldségek rövid ideig való főzése. Pl. kelkáposzta (akinek érzékeny a gyomra, annak a részére ajánlott az előfőzés) (ezt az első levet leszűrjük és új lében, főzzük tovább)

Elősütés

[szerkesztés]
Egyes húsok készítésénél alkalmazzuk: magas hőmérsékleten hirtelen megsütjük a húst, hogy vékony kérget kapjon és azután közepes hőmérsékleten folytatjuk a sütést.

Elzászi módon

[szerkesztés]
Rendszerint savanyú káposztával (olykor virslivel) készített.

Emmenthal

[szerkesztés]
Kemény francia sajtfajta


Emmenthali

[szerkesztés]
Kemény svájci sajtfajta az Emme völgyből

Empanadas

[szerkesztés]

(mexikói)

krémsajttal és gyümölcsökkel töltött #tortilla

Emulgeátorok

[szerkesztés]

(emulgáló anyagok)

felületaktív anyagok, amelyek kémiai felépítésükből adódóan alkalmasak arra, hogy nem elegyíthető fázisokból egyszerű rendszert képezzenek. Megnövelik az anyag vízkötőképességét.
Pl.:(A zsírsavak mono- és digliceridjei E471, a trigliceridből álló zsírok bomlástermékei. Az élelmiszeripar számára mesterségesen, a glicerin (E 422) és növényi vagy állati eredetű zsírsavak reakciója útján állítják elő (észteresítés). A zsírsavak előállítására általában szójaolajat használnak. Genetikailag módosított alapanyagok alkalmazása lehetséges. A mono- és digliceridek többek között az alábbi termékekben is engedélyezettek: csokoládékészítmények, lekvár, dzsem, gyümölcszselé, tejszínkészítmények, gyorsrizs, kenyér és péksütemények, húskészítmények.
(szójalecitin E322, az egyik legszélesebb körben használt élelmiszeradalék. Többnyire szójababból nyerik. Genetikailag módosított anyagok használata lehetséges. A természetes lecitint éppúgy lehet élelmiszerekben használni, mint amelyeket azokból nyernek kémiai módosítással. Az izolecitin például különösen hőstabil, míg más módosítások a lecitinek emulgeáló tulajdonságait javítják. A módosított lecitineket szintén lecitin E322-ként kell feltüntetni. Megtalálható az „egészséget támogató" italkészítményekben: instant porok, tej- és kakaóitalok, fagylaltban, joghurtban, húspótló szerekben, édességben: csokoládétermékek , sütemények, kekszek, leveles tészták, csecsemő- és gyermektáplálékok csecsemő tápszerekben, pékáruban, reggeliző pelyhekben és italokban, tésztában és tartósított húsokban, majonézben. A margarinban arról gondoskodik a lecitin, hogy az a serpenyőben ne spricceljen.)
(poliglicerin-poliricinoleát E476). Több kémiai reakció útján glicerinből és rozinolsavból keletkezik. Először a kiindulási anyagokból hosszú molekulákat (polimereket) alakítanak, majd észterezéssel összekapcsolják ezeket. A poliglicerin-poliricinoleát kizárólag a következő felhasználásokra engedélyezett: Csökkentett zsírtartalmú, kenhető zsiradékok (max. 4g/kg), Dresszingek (max. 4 g/kg), Csokoládékészítmények (max. 5 g/kg). Állatkísérletek során nagy mennyiségű adagolás esetén a vese és a máj átmeneti megnagyobbodását figyelték meg. Emberre vonatkozó összehasonlító vizsgálat nem áll rendelkezésre. A táblás csokoládéval, amelyet nemritkán naponta nagy mennyiségben fogyasztanak, könnyen túl lehet lépni a poliglicerin-poliricinoleátra vonatkozó ADI-értéket. ADI: 7.5)

Enchillada

[szerkesztés]

(mexikói)

zöldségekkel, sajttal töltött tortillák zöld és vörös mártással

Endívia

[szerkesztés]
Délkelet-ázsiai eredetű, fodros levelű, kesernyés ízű salátaféle.

Entrée

[szerkesztés]

(entré)

előétel.

Erdélyi módon

[szerkesztés]
Általában tárkonyos.

Erdészné módra

[szerkesztés]
- köret = pirított gomba és húsosszalonna, burgonyával, valamint vajas pecsenyelével.

Erdészné módra

[szerkesztés]
Erdei gombával készített.

Escabeche, escavesce

[szerkesztés]

(mexikói)

ecetes marinád, melyet főtt húshoz, csirkéhez vagy halhoz használnak, de magában is fogyasztják mártásként, esetleg ízesítőként. Eredetileg a tartósítás céljait szolgálta, az így kezelt hal hetekig is eltartható.

Escalopes

[szerkesztés]
(e:eszkalop) = a húsból vágott szelet.

escargot de Bourgogne

[szerkesztés]

fr. (ejtsd: eszkárgo dö burgony)

burgundiai csiga

Estiquette

[szerkesztés]
(e:etikett) = francia, palackcímke

Esturgeon

[szerkesztés]
Tokhal, ugyanúgy készíthetjük, mint a lazacot.

Északi módra

[szerkesztés]
Metéltre vágott csirkehússal és zöldségekkel, citromlével és cukorral ízesítve

Eszencia

[szerkesztés]
Folyékony vagy pépszerű aromakoncentrátum

Eszpresszo

[szerkesztés]

Espresso (ol.),

Az expressz, mint gyorsaság és a presszúra, mint a nyomás kombinációjaként létrejövő eljárás.
Elengedhetetlen része a vastag, stabil, sötét és világosbarna árnyalatokból álló krém.

Eszterházy

[szerkesztés]
Rostélyos, vagy szűzérme = tejfeles-boros zöldségmártásban párolva.

Esztragon

[szerkesztés]
Tárkony - fűszernövény.

Etamin

[szerkesztés]
Vászonruha: levesek leszűrésénél használjuk.

Étkezési sav

[szerkesztés]
Általában:citromsav (E330) A citromsavat biotechológiai úton mikroorganizmusok segítségével állítják elő, főképp az Aspergillus niger nevű penészgomba segítségével. Genetikailag módosított anyagok használata lehetséges.
Az élelmiszeriparban ez a legelterjedtebb savanyító szer, az élelmiszerekben általánosan engedélyezett. Erős savnak tekinthető, mivel pH-ja=3.
Frissítő italokban, édességekben, lekvárokban, dzsemekben, fagylaltokban és desszertekben, sajt- és hústermékekben, tésztában, előrecsomagolt, aprított zöldségeknél, gyümölcsöknél, hámozott burgonyánál mennyiségi korlátozás nélkül alkalmazható. Az ipari előállítás módszere miatt a penészgomba-allergiában szenvedő embereknél allergiás reakciókat válthat ki. Lévén erős sav, az E330 fogszuvasodást okozhat. A magas citromsav-tartalmú és egyidejűleg sok cukrot is tartalmazó, frissítő italok nagy mennyiségű fogyasztása a fogak károsodását okozhatja.
A természetes citromsav veszélytelennek számít. A szervezet teljes mértékben hasznosítja.

Etli lahana dolmasi

[szerkesztés]

(török)

töltött káposzta

Éttermi tészta

[szerkesztés]
Konyhatechnikai úton előállított, éttermi, üzemétkeztetési, vendéglői fogyasztásra főzéssel (metélt tészta), főzés és sütéssel (sonkás tészta), sütéssel (bukta), kocsonyásító anyagokkal (puding) készített tészta.

Extrakt

[szerkesztés]
Italok szárazanyag tartalma