„Szakácskönyv/Kulináris kisszótár/I” változatai közötti eltérés

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
KeFe (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
KeFe (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
19. sor: 19. sor:




== Ír moszat ==
:Az ír moszat a vörösmoszatok törzsébe tartozó tengeri növény. Az Atlanti-óceánban, Európa északi partvidékein gyakori. Sekély vagy közepes mélységű öblökben a kövekre tapadva nő. Egyik forrása a sűrítő és zselésítő élelmiszer-adalékanyagként használt karragenátnak, valamint az ugyancsak kocsonyás anyag, az agar-agar is kivonható.





A lap 2020. május 25., 07:46-kori változata

I:

Recept mérete: 1404 bájt

Szakácskönyv

I

Jelmagyarázat
Történelmi tudnivalók Bibliográfia 1711-1960. Eszközök Konyhatechnikai eljárások Nevezéktan Gyógynövény lista Növények gyógyhatása Kulináris kisszótár Borszótár Gomba szótár Egyéb italok Régi kifejezések Konyhai Tanácsok A világ legbizarrabb ételei Gasztronómia tévedések

Imbisz

kocsonyafalat, ízelítő

Német eredetű szó. A kis adagonként megformázott, aszpikos hidegkonyhai készítmény.
A kocsonyafalat aszpikos alján általában kocsonyásított saláta (legtöbbször franciasaláta) van. Fölötte kevés aszpik jön, majd a különféle díszítőelemek (sonka, nyelv, szalámi, sült, pritaminpaprika, uborka, keménytojás, spárga, gyümölcsök, körözött-, és vajrózsák, petrezselyemzöld stb.

Itce, Icce

(e:ice) = régi űrmérték, 0,84 l

Irdalás

párhuzamos bevagdalás (sütnivaló - például kakastaréjnak szánt - szalonnánál ritkábban, míg halaknál - a szálkák felaprítása végett - sűrűbben)


Ír moszat

Az ír moszat a vörösmoszatok törzsébe tartozó tengeri növény. Az Atlanti-óceánban, Európa északi partvidékein gyakori. Sekély vagy közepes mélységű öblökben a kövekre tapadva nő. Egyik forrása a sűrítő és zselésítő élelmiszer-adalékanyagként használt karragenátnak, valamint az ugyancsak kocsonyás anyag, az agar-agar is kivonható.