Segítség:Hogyan kezdj új lapot
Szépen kérünk, hogy ne kezdj el új könyvet szerkeszteni úgy, hogy nem tudsz bele legalább valami minimális, formailag is elfogadható könyv-kezdeményt' írni! Ne készíts egy szavas, vagy félmondatos cikkeket, mert ezzel csak nekünk okozol kellemetlenséget, hiszen ilyenkor azt törölnünk kell.
Javaslatok a könyv elkezdéséhez
[szerkesztés]- A forma legyen egységes (ha lehet, az angollal is), ezért kérünk, hogy nézd meg az angol nyelvű Wikikönyvekben lévőket is.
- A kezdőlap neve a könyv neve, azon olvasható az esetleges bevezető, tartalomjegyzék, de még jobb, ha a kezdőlapot táblázatos formában készíted el, mint amilyen a Wikipédia kezdőlapja.
- A könyv fejezetei (vagy egyéb elkülönülő részei) legyenek külön lapokon, melyek subpage-ként szerepelnek a cím alatt (lásd a Gyümölcsbor-t példának)
- Minden fejezet tetején legyen egy egységes lapozósablon (lásd a Gyümölcsbor-t példának)
- A könyv egységes kategóriákban szerepeljen, hacsak ettől eltérni nyomós ok nincs, és ez minden fejezetben szerepeljen
- Minden indított könyvet fel kelljen venni a könyvespolcra, és jelezni, hogy milyen szinten van kész
- Minden könyv címlapját legalább annyira megírni, hogy lehessen tudni, hogy a könyv miről fog szólni és milyen terjedelemben.
- Minden könyv címlap vitalapján szerepeljen, hogy ha a könyvnek van egy már elkészült forrása, és az mi, ki írta, ki tette szabaddá (ez azért fontos, mert ha már meg van írva, akkor gyorsabban el fog készülni, mintha nulláról kell írni)
Mielőtt megírod első könyvedet, érdemes elolvasnod egy rövid iránymutatást!
Általános irányelvek
[szerkesztés]- Keress rá a szócikkre, hátha már létezik, kicsit másképp írva.
- Mindenképp ajánlott egy már létező linkről indulva írni a lapot. (Ezek az úgynevezett „kísértet-” vagy „vörös” hivatkozások - olyanok, melyekre a szöveg hivatkozik, de még nincs hozzájuk lap elkészítve.)
- Ne felejtsd el, hogy a fejezetek önmagukban is legyenek teljesek, vagyis lehetőleg egy rövid leírással kezdődjön. Legyen a könyv önmagában is érthető, ne feltételezze, hogy előtte más könyvet is elolvasott az, aki nézi.
- Mielőtt új könyvet készítesz, ismerkedj meg a Mi nem való a Wikikönyvekbe? lappal, ami segíthet abban, hogy ne kezdj el olyan dologról írni, ami nem a Wikikönyvekbe való (és megírás után esetleg törli valaki).
- Nézd át az elnevezési irányelveket mielőtt új lapot vagy hivatkozást készítesz. A helyes elnevezés elősegíti a könyved megtalálását, a rá való helyes hivatkozásokat, és így megelőzi a későbbi átnevezést.
- A könyved fejezetei teljes, kerek mondattal kezdődjenek, és ne szótári definícióval. Vastagítsd ki a címszót vagy a fontos címszavakat.
- Ne feledd el: Soha ne küldj be olyan anyagot, melynek szabad felhasználhatóságáról nem győződtél meg!
- Fontos! Amennyiben már létező kiadású könyvet dolgozol át, mindenképp használd a Wikikönyv változat megjelölést.
- A munka közben - a wikikönyved alján - egy apró képpel (pl.: vagy ), stb.) tudod jelezni a mindenkori készültséget. Így elkerülheted, hogy egy-egy félbemaradt munkád rossz fényt vessen rád...
Új könyv készítése a saját felhasználói lapodon készített hivatkozást követve
[szerkesztés]Ha bejelentkeztél, akkor a jobb felső sarokban megjelenik egy, a nevedet viselő link, ami a felhasználói lapodra mutat. Ebben nyugodtan létrehozhatod az új könyvre mutató linkeket, ami természetesen a könyved "Kezdőlap"-ja lesz, és megtervezheted a fejezeteket is.
Új lap készítése egy már létező hivatkozást kiválasztva
[szerkesztés]Úgy is készíthetsz új lapot, hogy egyszerűen követsz egy linkeSegítség/Hogyan jelentkezz be?|bejelentkeztél]], akkor az ilyen linket egy kis kérdőjelre változtathatod, a beállítások között). Kattints a linkre, és egy olyan lapra érkezel, ami a következőt mondja:
- Egy olyan lapra jutottál, ami még nem létezik. A lap létrehozásához kezdd el írni a szövegét lenti keretbe
Gépeld be a szócikket a szerkesztőablakba, és ha kész vagy, az „Előnézet megtekintése” gombbal megnézheted, hogy hogyan fog kinézni a lap, mielőtt elmentenéd. Érdemes használni a „Lap mentése” előtt! Ha mindent rendben találtál, nyomd meg a „Lap mentése” gombot!
Más lapra mutató link készítése
[szerkesztés]Miközben egy szócikket szerkesztesz, és úgy gondolod, hogy egy szó vagy kifejezés megérdemel egy külön szócikket, akkor egyszerűen tedd azt dupla szögletes zárójelbe, [[mint ezt itt]]
! Mikor elmented a szerkesztett szócikket, és már létezik a szócikk, amire a hivatkozásod mutathat, akkor automatikusan rá is fog mutatni. Ellenkező esetben ez is egy „vörös” link lesz, amire kattintva új szócikket hozhatsz létre. Bővebb információt a Hogyan szerkessz egy lapot? oldalon találsz.
Új lap készítése a homokozóból
[szerkesztés]Bejelentkezés nélkül is használhatod a homokozót, amiben a „felhasználói laphoz” hasonlóan hozhatsz létre új cikket.
Ne feledd, hogy a homokozó rendszeres időközönként törlődik, tehát ha később is szerkeszteni akarod az új szócikket, akkor vedd fel a böngésződ könyvjelzői vagy a kedvencek közé! Ha regisztrált felhasználó vagy, akkor az új szócikked a „Közreműködéseim” linket követve is elérhető.
Új lap készítése az URL szerkesztésével
[szerkesztés]Úgy is készíthetsz új lapot, hogy egyszerűen beírod a nevét a böngésződ címsorába, valahogy így:
- http://hu.wikipedia.org/wiki/Valami
Ahol „Valami” helyére a kívánt szócikk címét írod. Mivel a webcímben nem szerepelhet akármilyen karakter, a szóközöket aláhúzásjellel (_) kell helyettesíteni.
Ezt a lapot betöltve egy egyszerű oldalra jutsz, ami arról tudósít, hogy ilyen címmel még nincs szócikk. Kattints tehát a „Szerkeszd ezt a lapot” linkre, és máris írhatod az új szócikket.
Ám az ezzel a módszerrel készített lapot árvának hívjuk, mivel egyetlen link sem mutat rá. Ha kész az új szócikked, akkor keress rá, hogy a címe mely más szócikkek szövegében szerepel, és ha indokoltnak látszik, akkor ezeket az említéseket alakítsd át linkekké: egyszerűen tedd őket dupla szögletes zárójelbe!
További információ
[szerkesztés]Új lap készítése esetén nem árt, ha a szövegen lefuttatsz egy helyesírás-ellenőrzést, mielőtt elmented. Praktikus lehet továbbá, ha az eredeti szöveget átmásolod egy szövegszerkesztőbe, ott írod át, és a kész munkát másolod vissza.
Figyelem: A Wikikönyv egy nyílt tartalmú lexikon. Egy bárki által használható információs adatbázishoz járulsz hozzá. Amivel hozzájárulsz, az automatikusan a Szabad Dokumentáció Licenc hatálya alá esik; ez csak akkor lehetséges, ha az anyag szerzői joga a tiéd (ez teljesül, ha te készítetted), vagy ha közkincs. Olvasd el a Szerzői jogok fejezetet a részletekért! Soha ne adjál le jogvédett anyagot a jogtulajdonos engedélye nélkül!