Ugrás a tartalomhoz

Segítség:Hogyan használd a kategóriákat

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Segítség/Kategóriák szócikkből átirányítva)

Segítséglap-javaslat.

Ez a lap a kategóriák használatának technikai részéről szól, a kategóriahasználati irányelvet lásd az Wikikönyvek:Használd a kategóriákat lapon.

A kategóriák a Wikikönyv lapjai kategorizálását segítik. Lehetőséget adnak arra, hogy a lapot hozzárendeld egy vagy több kategóriához úgy, hogy az automatikusan megjelenjen a kategória betűrendes listájában.

A kategóriáknak ugyanúgy van szövege, mint bármilyen szócikknek, de a szöveg alatt automatikusan elkészül azon cikkek betűrendes listája, amik a kategóriába tartoznak.

Lap kategóriához rendelése

[szerkesztés]

Egy lapot hozzárendelni egy kategóriához nagyon egyszerű: csak be kell írni a lap végére (a cikk szövege alá, de a nyelvi hivatkozások fölé) azt a kategóriát, amelybe a lap tartozik, az alábbi formában:

[[Kategória:Kategória neve]]

Ha a cikk több kategóriába is tartozik, akkor azokat érdemes egymás alá írni, például:

[[Kategória:Költők, írók]]
[[Kategória:Politikusok]]

Ennyi az egész! Amint betetted ezeket, a lap megjelenik a kategória lapján betűrendhelyesen.

Idegen, számozott, ékezetes stb. nevek

[szerkesztés]

Előfordul, hogy a szócikket nem a nevének legelső betűje alapján szeretnénk ábécérendbe tenni. Ilyenek pl. az idegen nevek (pl. Jasszer Arafat) és a számozott nevek (pl. II. Rákóczi György). Ilyenkor a névnek azt a változatát, amit a rendezéshez szeretnénk használni, a kategória neve után egy '|' jellel elválasztva kell megadni:

[[Kategória:Kategória neve|Vezetéknév, Keresztnév]]

Például a Jasszer Arafat szócikkben ez áll:

[[Kategória:Politikusok|Arafat, Jasszer]]

Az ékezetes betűvel kezdődő nevű lapokat kategorizáláskor ékezet nélküli névvel érdemes kategorizálni. Ennek oka hogy az ékezetes névvel kategorizált lapok – a MediaWiki program hibája miatt – a kategória végén jelennek meg.

Új kategória létrehozása

[szerkesztés]

Nemlétező kategóriákba is be lehet illeszteni lapokat. A nemlétező kategóriákra mutató hivatkozások – mint általában a nemlétező lapokra mutató hivatkozások – pirosak. Ilyen piros hivatkozásra kattintva lehet beírni az új kategória szövegét.

Alkategóriák

[szerkesztés]

A kategóriákat is lehet kategorizálni, a hivatkozást a kategória szövegének végére kell elhelyezni, hasonlóan lapok kategorizálásához.

Hivatkozás egy kategória tartalmára

[szerkesztés]

Ha a cikkbe beírod, hogy [[Kategória:Akármi]], akkor az a cikket besorolja az adott kategóriába. Előfordulhat, hogy nem ezt szeretnéd, hanem magára a kategória tartalmára mint listára vagy mint szócikkre szeretnél hivatkozást készíteni. Ezt az alábbi módon teheted meg:

[[:Kategória:Akármi|Akármik listája]]

Például: Segítség lapok