Ugrás a tartalomhoz

Segítség:Hogyan használd a hivatkozásokat

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.


Ez a lap csak a hivatkozások használatának technikai részéről szól. A hivatkozások használatának irányelvét a itt, a jelölőnyelvről szóló lapot itt találod.

A hivatkozások (vagy angolul linkek) a lap szövegén belül olyan szavak vagy szövegrészletek, melyekre kattintva (vagy őket kiválasztva) egy másik lapra, vagy egy külső weblapra juthat az olvasó.

A Wikikönyvek egyik legfontosabb tulajdonsága az, hogy a lapok Wikipédia cikkekre hivatkoznak: egy lapot olvasva az ismeretlen fogalmakat azonnal meg tudja az olvasó nézni, kiválasztva a szavakat és így elolvasva a hozzájuk tartozó wikipédia-szócikket.

Belső hivatkozások

[szerkesztés]

Hivatkozás Wikikönyvek lapokra

[szerkesztés]

Egy magyar Wikikönyvek lapra a [[lapnév]] módon hivatkozhatsz. Ha egy egyész könyvre, nem csak egy lapjára szeretnél hivatkozni, akkor használd a könyv nevét, ami általában egyes számban és ragozatlan alakban található.

Ha a hivatkozást többes számban, ragozott formában szeretnéd használni, akkor a toldalékokat a szögletes zárójelen kívülre írd, mint pl: ''[[lapnév]]hez''

Ha valami mást szeretnél megjeleníteni, mint ami a hivatkozott lap neve, akkor a hivatkozást a [[lapnév|látható szöveg]] formában használd. Ezt fűzött linknek nevezzük. Például [[gólya|gólyák]] vagy [[csersav|tannin]]

A lapok alcímére [[lapnév#alcím]] módon lehet hivatkozni.

Hivatkozás a Wikipédia szócikkeire

[szerkesztés]
Részletesen lásd lejjebb.

Wikipédia cikkekre a cikk nevével és w: előtaggal lehet hivatkozni, például w:vasút. Célszerű a w: előtagot elrejteni fűzött link használatával.

A w: hivatkozás a Wikipédia Kezdőlapjára mutat.

Szöveges hivatkozás kategóriákra, képekre, egyéb anyagokra

[szerkesztés]
Részletesen lásd a Segítség:Hogyan készíts difflinket, Segítség:Hogyan használd a sablonokat, Segítség:Hogyan használd a kategóriákat, Segítség:Wiki jelölőnyelv#Linkek, URL-ek, képek lapokon.

Képekre is lehet szöveges hivatkozást elhelyezni, [[:Kép:Képnév.kiterjesztés]] formában. Ez a kép lapjára fog mutatni, ahova a képként beillesztett képre kattintva is el lehet jutni. Például: Kép:Wikipedia.png

Olyan linkek megjelenítésére, melyek feltöltött nem-képek (pl. hang, videó) használd a „media” utalásokat! Ez képeknél is használható. Például: media:Sg_mrob.ogg media:Tornado aircraft.jpg

Egy lap korábbi verziójára difflinkkel tudsz utalni.

Egyszerűsített formák

[szerkesztés]

Ha egy lap neve zárójeles részt tartalmaz, akkor hivatkozhatsz rá [[11 (szám)|]] formában (vagyis nem kell kiírnod a "|"-jel utáni részt még egyszer), ami ugyanaz, mintha leírnád másodjára zárójel nélkül: [[11 (szám)|11]].

Ugyanígy lehet a névtereket (vagyis a szócikk elején szereplő, kettősponttal elválasztott szót) elrejteni, például [[Vita:Szakácskönyv|]]. Ez a rövidítés még pár hasonló esetben működik, például a lentebb látható idegen nyelvű Wikipédiákra való hivatkozásnál.

Nyelvközi linkek

[szerkesztés]

Nyelvközi hivatkozások

[szerkesztés]
A nyelvközi hivatkozásokról részletesen a Segítség:Hogyan használd a nyelvközi hivatkozásokat lap szól.

A lapok végén található Nyelvközi linkek (interlanguage link vagy interwiki) mutatják meg, hogy más nyelveken mely lapok szólnak ugyanarról a témáról. Nem szabad olyan nyelvközi hivatkozást készíteni ami nem megegyező témájú cikkre mutat.

A nyelvközi hivatkozások a cikk végén találhatóak, elsőnek az angol (en:) hivatkozás (mivel ez tartalmazza a legtöbb szócikket, ennek nyelvhivatkozásait frissítik a leghamarabb) majd ezt követően a többi hivatkozás betűrendben.

Hivatkozások nem megegyező témájú cikkekre

[szerkesztés]

Természetesen nem csak megegyező, de tetszőleges idegen nyelvű cikkekre lehet hivatkozni. A szövegben a [[:nyelvkód:lapnév]] formában lehet hivatkozást készíteni, például: [[:en:Literature]].

Hivatkozás más Wikimedia projektekre

[szerkesztés]
Projekt neve Hivatkozás magyar lapra Hivatkozás más nyelvű lapra Példa
Meta-Wikipedia m:lapnév m:Main Page
Wikiszótár / Wiktionary wikt:lapnév wikt:en:lapnév wikt:kezdőlap
Wikidézetek / Wikiquotes q:lapnév q:en:lapnév q:kezdőlap
Wikikönyvek / Wikibooks (más projektből) b:lapnév b:en:lapnév b:kezdőlap
Wikihírek / Wikinews :en:n:lapnév en:n:Main Page
Wikiforrások / Wikisources wikisource:lapnév wikisource:Main Page
Wikicommons commons:lapnév commons:Main Page
Wikispecies Wikispecies:lapnév Wikispecies:Main Page
Wikipédia w:hu:lapnév w:en:lapnév w:hu:kezdőlap

Külső hivatkozások

[szerkesztés]

A Wikipédián kívüli weblapokra általában a lapok alján szokás hivatkozni, és irányelv az, hogy a lapok belsejében minél kevesebb külső hivatkozás szerepeljen.

Külső lapokra lehet az alábbi módokon hivatkozni:

  • Egyszerűen a lap címével, pl: http://www.wikipedia.hu/
  • Úgy, hogy csak egy hivatkozási szám szerepeljen: [http://www.akármi.hu/], ekkor egyesével növekvő számokkal helyettesítődnek a hivatkozások.
  • A harmadik a leggyakrabban használt forma, amikor a hivatkozáshoz külön szöveget is írsz: [http://www.akármi.hu/ Az akármi hu lapja]. (Ügyelj arra, hogy szóköz van a cím és a szöveg között.)


Könyvek

[szerkesztés]

Könyvekre utaláshoz használhatod az ISBN linkeket.

ISBN 0123456789X

Lásd még

[szerkesztés]

Segítség:Hogyan használd az átirányítást