Ugrás a tartalomhoz

Növények/F/Fejes saláta

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Lactuca sativa convar. capitata szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 2931 bájt

Növények

Fejes saláta

A kerti saláta egyik gyakran termesztett változata a fejes saláta
A kerti saláta egyik gyakran termesztett változata a fejes saláta
Fejes saláta
(Lactuca sativa convar. capitata, Syn: -)
Más neve(i): kerti saláta vagy egyszerűen saláta


A mérsékelt égövi egy- vagy kétéves növény, az őszirózsafélék családjába tartozó faj, őshazája Dél-Európa, Észak- és Nyugat-Afrika. Magyarországon is széles körben elterjedt a használata. Egyéves növény, melynek van áttelelő és nyári változata is. Magtermesztéséhez – az idegen beporzás megakadályozására – izolációra van szükség.

Többnyire levélzöldségként termesztik.
Változatai a fejes saláta, a jégsaláta, a keszeg saláta, a kötözősaláta, a Metélősaláta, a tépősaláta.
Sok országban nyersen és hidegen fogyasztják, például salátákban, hamburgerekben vagy tacóban. Más országokban, pl. Kínában a kerti salátát főve fogyasztják, és a szár felhasználása épp olyan fontos, mint a levélé.
A nemzetség tudományos neve a latin lac, azaz tej szóból származik, ami az ide tartozó növények tejnedvére utal. Enyhe íze miatt évszázadokon keresztül a saláták egyéb összetevői mellett közömbösítő szerepe volt.
Egyike a legrégebben termesztett zöldségnövényünknek. A saláta gyűjtőnéven szereplő zöldségfélék közül ez a legkedveltebb.
Tápértéke, a magas C-vitamin, (40 mg), de sok B-vitamint, (B1-, B2-, B6-vitamint) meszet, fehérjét, kalciumot, káliumot, foszfort, és vasat tartalmaz.
Ízanyagai jó hatással vannak a gyomor működésére, ritkán főzelék készítésére is felhasználjuk. Cukorbetegek, túlsúlyosak is fogyaszthatják.
Rövid tenyészidejű és kis hőigényű (virágzásnál érzékeny a fagyokra), emiatt kiválóan alkalmas korai és szabadföldi termesztésre, illetve ezek miatt felhasználható elő-, utó- vagy köztes terményként is.
Állandó helyre vetik, vagy palántázzák. Talajra nem, de tápanyagra, fényre igényes. Különösen a fejlődés első időszakában kíván sok vizet, de a teljes tenyészidőszakban kedveli a nedves talajt.
Nemesítésénél a jó fejesedés, a késő magszárasodás a legfontosabb követelmények, illetve hogy torzsája és külső levelei arányaiban ne legyenek túl nagyok, erezetük finom legyen és a növény ellenálló. C-vitamin tartalma 20 mg/100 g.
Vadon élő rokona a keszeg saláta.

Az idegen beporzás megakadályozására – izolációra van szükség.


Lásd még: Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Fejes saláta


A Wikimédia Commons tartalmaz Fejes saláta témájú médiaállományokat.