Ugrás a tartalomhoz

Növények/C/Csemegekukorica

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2043 bájt

Növények

Csemegekukorica

csemegekukorica
Csemegekukorica
(Zea mays var. ''saccharata'', Syn: Zea mays var. rugosa )
Más neve(i): tengeri, törökbúza.


A csemegekukorica a kukorica (Zea mays) emberi fogyasztásra termesztett változata.

A csemegekukoricának jelentős a tápértéke, kitűnő ízanyagai mellett, sok energiát is szolgáltat. 100 g-on ként, 3-4 g fehérjét, 20 g szénhidrátot, 8–12 mg C-vitamint, de vasat, foszfort, karotint, és meszet is tartalmaz.

A csemegekukorica ízét a benne lévő cukortartalom határozza meg, amely zsenge, ún. tejes-érési állapotában a legnagyobb. Érettebb állapotában már kevesebb benne a cukor, keményebb és kevésbé élvezhető.

Felhasználhatjuk főzve köretnek, vagy köretek kiegészítésére, más zöldségekkel együtt savanyúságnak; saláták igen kedvelt kiegészítője, de mély-hűtve tartósíthatjuk is. Üzletekben konzerváltan kapható. Beérett állapotban őrölve, lisztként, vagy daraként a kukoricás ételek alapanyaga.

Élelmes árusok a nyári kukoricaszezonban sokszor takarmánykukoricát próbálnak meg rásózni a vevőkre, pedig ízben nagy a különbség a két változat között. A kukoricát az Óvilágba először Kolumbusz Kristóf hozta be 1493-ban. A spanyolok, és a portugálok terjesztették el a 16. sz. elejétől Afrikában, Ázsiában , Ausztráliába pedig a hollandok, angolok vitték el a 17.-18. században.




A Wikimédia Commons tartalmaz Csemegekukorica témájú médiaállományokat.

Lásd még: Csemegekukorica

Forrás:

Magyar Wikipédia:, Csemegekukorica, 2011. március 14., 03:29 (CET)