Más neve(i): alma, almafa, termesztett alma, vagy nemes alma
Az alma egy gyümölcs, illetve az azt termő almafa a termesztett alma neve. Az almafa a rózsafélék családjába tartozik.
Az almafa termése gömbölyded, két végén bemélyedés található. A felső mélyedésből ered a rövid kocsány, ezzel csüng a fán. A másik mélyedés öt apró, elszáradt csészelevelet rejt.
Az alma viaszos héja a jóízű gyümölcshúst veszi körül. Ezen belül öt hártyás rekeszben ülnek a magvak. Az ilyen termést nevezzük almatermésnek.
Termesztése
konyhakertek
Hőmérsékletigénye
Általában: 15–33 °C – a kiegyenlített klímát kedveli
Kissé kiemelkedően sík, illetve kissé lejtős területeket kedveli.
Virág
Az almafa virágai is fogyaszthatók; a gyümölcsös édességek kiegészítői. Esetenként cianid elő-anyagokat tartalmazhatnak, ezért egyszerre csak keveset együnk belőlük.
Használható szószok készítéséhez és süteményekben is ízletes. Jellegzetes süteménye az almáspite, aminek a töltelékét fahéjjal fűszerezett almareszelék adja.
Pépesítve, akár több más gyümölccsel kombinálva kiváló bébiétel. Kipréselt leve a legtöbb gyümölcslé egyik legfőbb alkotóeleme, kissé fanyar, savanykás ízével ezekben mind dominál. Alkalmas bor és pálinka készítésére is. Vékony, lapos szeletekre vágva, majd kiszárítva almacsipsz (aszalvány) készíthető belőle, ami még szárazon is savanykás.
Már a rómaiak korában is 29 almafajtát tartottak számon, előszeretettel fogyasztották és bort is készítettek belőle.
Bruno P. Kremer: Fák: Őshonos és betelepített fafajok Európában. Budapest: M-Érték. 2006. = Természetkalauz, ISBN 963 7304 80 0 Korábbi kiadások: 1984, 1995
Oleg Polunin (1981). Európa fái és bokrai. Gondolat kiadó. ISBN 963 280 947 5.