Ugrás a tartalomhoz

Állatok/Férgek/Növényházi gubacs-fonálféreg

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 5889 bájt

Kertészet

Növényházi gubacs-fonálféreg


A fonálféreg tünete a sárgarépán
Növényházi gubacs-fonálféreg
(Meloidogyne hapla, Syn: -)
Más neve(i): északi gyökércsomós fonálféreg


A növényházi gubacs-fonálféreg a növényi kórokozók egy olyan faja, amely apró gubacsokat termel mintegy 550 növény- és gyomfajon. Születés után behatolnak a gyökérszövetbe. A nőstények egyszerre akár 1000 petét is képesek elhelyezni egy nagy tömegben. A zord telek túlélésével hideg éghajlaton tudnak életben maradni (ezért nevezik északi gyökércsomós fonálféregnek is).

A növényházi gubacs-fonálféreg az egyik legpusztítóbb fonálféreg a mezőgazdaságban. Széles gazdatartományuk és magas szaporodásuk miatt nehéz őket ellenőrizni. Az alkalmazott ellenőrzési módszertől függően a fonálféreg-betegség ciklusának különböző részei megzavarodnak.

Védekezés

Ültetés előtt a védekezés egyik módja az, hogy a földet parlagon hagyják (egy ideig üresen hagyják), a talajt 4-6 hónapig csupaszon tartják, megművelik és gyom-irtják, hogy a fonálférgeket a napnak kiszárítsák és éhen haljanak. Az ültetési időszak előtt elvégezhető másik ellenőrzés az olyan fedőnövények használata, mint a sudangrass és a körömvirág, amelyek fonálférgekre mérgező vegyszereket termelnek. Stabilizálják a talajréteget és javítják a talaj minőségét, ami viszont fokozza a mikrobiális versenyt a talajban. A nonhost növények (fű, kukorica, árpa, búza, zab, rozs, spárga, hagyma) forgatása szintén csökkentheti a fonálférgek populációját.
A növekedés során a talaj módosítása és a karbantartás nagyon fontos. A trágya, a komposzt és a szerves anyagok hozzáadása javítja a talaj minőségét, hogy ismét növelje a mikrobák versenyét, valamint lehetővé tegye a növények erősebb növekedését és a fonálférgek fertőzésének ellenállását. A gyomirtás megakadályozhatja a további gazdaszervezeteket. Betakarításkor, ha vannak fertőzött növények, azokat meg kell semmisíteni, és nem kell komposztálni a további szennyeződés elkerülése érdekében.
Betakarítás után a termésmaradványok gyűjtését meg kell semmisíteni, és a talajt soha nem szabad mozgatni.

Kémiai ellenőrzés

A Meloidogyne hapla elleni védekezésben vegyi anyagok széles skáláját alkalmazták. Ide tartoznak mind a füstölő szerek (metil-bromid, metam-nátrium, kloropiokrin), mind a folyadékok és szemcsék (fenamifosz, oxamil, furadán). Ezek közül azonban sok túlzottan mérgező, és ma már korlátozás alatt állnak.

Számos OMRI (Organic Materials Reviews Institute) termék található a piacon, de egyik sem mutat szignifikáns hatékonyságot az fonálférgekkel szemben.

A Brassica növénynemzetség egyes fajai hatékony biofumigánsként alkalmazhatók a fonálféreg ellen, azonban megzavarhatják a biológiai kontrollok hatékonyságát.

A gyökérgubacs fonálférgek meloidogyne hapla természetes ellenségeik segítségével irányítható. A fonálférgek általános biológiai ellenőrzése a gomba és a baktérium fajok alkalmazása. Egyes gombák micéliumos csapdákat vagy ragadós spórákat használnak a fonálférgek fogására, míg más gombák a petékben és a nőstényekben élősködnek. A baktériumok a kutikulák rögzítésével és behatolásával fogyasztják a fiatalkorú fonálférgeket.

Ellenálló fajták Jelenleg nincsenek ismert rezisztens fajták.

Ismert gazdanövények listája

Növények/B/Bajor kivi Actinidia chinensis Növények/V/Vöröshagyma (Allium cepa) Növények/A/Ananász Ananas comosus Kökörcsin (szélvirág)Pulsatilla Növények/Z/Zeller Apium graveolens Növények/F/Földimogyoró Arachis hypogaea cukorrépa Beta vulgaris var. saccharifera tarlórépa Brassica napus var. napus káposzta Brassica oleracea var. capitata Növények/C/Cayenne-i bors Cajanus cajan tea Camellia sinensis paprika Capsicum annuum papaya Carica papaya Fehér libatop Chenopodium album () Kinoa, rizsparé Chenopodium quinoa Krizantém (százszorszép) Növények/C/Cikória Cichorium intybus kávé Kávé Növények/A/Apró szulák Convolvulus arvensis dinnye, uborka Cucumis spp. Ciklámen sárgarépa Daucus carota szegfű Dianthus caryophyllus kínai jam Dioscorea batatas (vágott virág) Eustoma grandiflorum (Lisianthus (hüvelyes növények) Fabaceae eper Fragaria ananassa szógja Glicin max Növények/F/Fejes saláta Lactuca sativa Növények/L/Len Linum usitatissimum lucerna Medicago sativa menta Mentha Növények/D/Dohány Nicotiana tabacum európai olajbogyó Olea europaea subsp. europaea Növények/M/Muskátli Pelargonium (pelargóniumok) bab Phaseolus Növények/R/Retek Raphanus sativus rózsák Rosa szeder, málna Rubus Növények/F/Fehér mustár Sinapis alba Növények/P/Paradicsom Solanum lycopersicum Növények/P/Padlizsán Solanum melongena Növények/B/Burgonya Solanum tuberosum dalmátvirág Tanacetum cinerariifolium lóhere Trifolium bükköny Vicia Növények/B/Bortermő szőlő Vitis vinifera Növények/K/Közönséges gyömbér Zingiber officinale



Termesztett gyümölcsök
Vadgyümölcsök
Déligyümölcsök
Gabonák
Zöldségfélék
Ehető gombák
Fűszerek
Gyógynövények
Fogyasztható növények
Dísznövények
Ipari növények
Festőnövények
Védett növények
Baktériumos betegségek
Gombabetegségek
Fitoplazmás betegségek
Peronoszpórafélék
A vírusos betegségekről
Vírusos betegségek
Nem fertőző betegségek
Férgek
Csigák
Rovarok
Lepkék
Kétéltűek
Emlősök
Adalékok
Csávázószerek
Gombaölő szerek
Gyomirtó szerek
Lemosó szerek
Rovarölő szerek
Talajfertőtlenítő szerek
Vadriasztó szerek
Egyéb szerek
Permetezési napló
Permetlé töménysége
Január
Február
Március
Április
Május
Június
Július
Augusztus
Szeptember
Október
November
December
Gyomnövények
A Wikimédia Commons tartalmaz Növényházi gubacs-fonálféreg témájú médiaállományokat.

Forrás: Magyar Wikipédia: Növényházi gubacs-fonálféreg