Állatok/Férgek/Csiperke-fonálféreg
Megjelenés
Csiperke-fonálféreg
- (Ditylenchus myceliophagus , Syn: -)
- Más neve(i): -
- Szívogató fonálférgek – Anguinidae családjába tartozó faj
- A nőstény 0,7–1,3 mm hosszú. Finoman gyűrűzött kutikuláján 5 sávos oldalmezők húzódnak. A szájszurony gyenge, 6–9 µm hosszú. A nyelőcső középső duzzanata gyengén fejlett. A hím kisebb 0,6–0,9 mm hosszú.
Földrajzi elterjedése
- Európa nagy részében előfordul. Magyarországon növényházak talajából és a csiperkegomba termesztéséhez használt anyagokból mutatták ki. Elszaporodását követően a gombatermesztésre használt komposztokban a micélium szinte teljesen eltűnik, a komposzt besüpped, vizenyős lesz, bűzösen rothadni kezd.
Kártétele
- A föld feletti termesztőhelyiségekben (gombaház, növényház), különösen a második sorozattól kezdve akár az egész állományt tönkreteheti.
- A csiperke-fonálféreg kártétele nehezen ismerhető fel. A fonálféreg a gombamicéliumot támadja meg. :A megsértett micélium elpusztul. A megsebzett micéliumból kijutott nedvekben megtelepedő baktériumok az egyébként ép micéliumok számára is kedvezőtlen viszonyokat teremtenek.
Életmódja
- Soknemzedékű faj. Egy nemzedék 14 °C hőmérsékleten, 95% relatív páratartalom mellett 20–25 nap alatt fejlődik ki.
- A fertőzés forrása a pincepadozat, a takaróanyag, a különböző termesztőberendezések. Lótrágyából készült komposztból eddig még nem mutatták ki.
Védekezés
- - A kártétel megelőzése érdekében legfontosabb a takaróanyag helyes megválasztása. Megfelelő a mészkőzúzalék és tőzeg 75–25% arányú keveréke.
- - A legfontosabb fertőzési forrás: a pincepadozat, illetve az üvegház talaj; fóliatakarással vagy fóliazsákos termesztéssel kiiktatható.
Forrás: Magyar Wikipédia: Csiperke-fonálféreg