Állatok/Férgek/Gumórontó fonálféreg
Megjelenés
[[Fájl:|bélyeg|jobbra|200px|Gumórontó fonálféreg]]
Gumórontó fonálféreg
- (Ditylenchus destructor, Syn: -)
- Más neve(i): -
- Szívogató fonálférgek – Anguinidae családjába tartozó faj.
- A nőstény 0,7–0,8 mm hosszú, gyenge szájszuronya 10–14 µm. Nyelőcsöve a szár-fonálféreghez hasonló, de a végduzzanat erősebben lebenyes. Az előrenyúló petefészek a nyelőcsőig érhet. A farok kúpos, vége finoman lekerekített. A hím valamivel kisebb.
Földrajzi elterjedése
- Európában, Észak-Amerikában általánosan elterjedt, ezenkívül a Föld számos pontján fordul elő. A burgonya őshazájában – Peruban és Chilében – nem ismert. Ezek szerint a burgonya csak a későbbiek során lett elsőrendű tápnövénye.
Tápnövényei
- Elsőrendű tápnövényei közé tartozik a burgonya, amellyel terjedését követően csak a későbbiek során találkozott. Komlóban gyakran fordul elő. Tápnövényei közé tartozik ezenkívül a sárgarépa, a cukor- és takarmányrépa, a lucerna, valamint több dísznövény (tulipán, dália, nőszirom). Számos vadon termő növényben (Mentha, Taraxacum, Tussilago, Rumex, Sonchus) is megtalálható.
Gazdasági jelentősége
- A burgonyának Magyarországon is veszélyes kártevője, amelyben esetenként súlyosan károsíthat.
- A jelentős károkat azonban nem szabad földön, hanem tárolt burgonyában okozza.
- A fertőzött gumó és rizóma szaporításra nem alkalmas.
- A hazai komlóültetvények mind fertőzöttek, azokat helyenként jelentős mértékben károsítja.
- A további gazdanövényein más fonálférgekkel együttesen szaporodik el.
Kártétele
- - A megtámadott burgonyagumón, kezdetben közvetlenül a héj alatt, fehér foltok képződnek, amelyek a későbbiek folyamán megnőnek, majd kiüregesednek. A továbbiakban a tünetek határozottabbá válnak.
- - A burgonyagumó közepe felé egyre nagyobb felületen terjedő barna foltok, rothadó gócok alakulnak ki, a héj vékonyodik, ráncosodik.
- - A fonálférgek elsősorban a rothadó barnás és a még egészséges fehér felületek határán találhatók. :- A fertőzés előrehaladtával a megtámadott részeken a baktériumok és gombák is elszaporodnak, másodlagosan fertőző fonálféreg- és atkafajok jelennek meg.
- - A komló megtámadott rizómáján ugyancsak barna foltok alakulnak ki, amelyek erősebb fertőzés esetén pusztuláshoz vezetnek.
- - A tulipánhagymán, a nőszirom-hagymagumókon eleinte sárga, majd fokozatosan barnuló foltok képződnek, amelyek a későbbiekben gyűrű alakban terjednek befelé.
- - A fertőzött hagyma gyakran nem fejleszt szárat, súlyosabb esetben elpusztul.
- - A dália gumói a fertőzés hatására ráncosodnak.
Életmódja
- Magyarországi körülmények között évente több nemzedéke fejlődik ki. Szabadföldi viszonyok között a megtámadott növény szöveteibe lerakott tojás telel. A lárvák májusban kelnek ki. Egy vegetációs időszakban 8–10 nemzedéke fejlődik ki. A tárolt burgonyában a lárva telel, teljes érettségét a gumóban éri el, ahol a megtermékenyített nőstény több száz tojást rak le. Teljes fejlődésük 20–24 °C-on 20–25, 5–10 °C-on 60–70 napig tart.
Tömeges elszaporodása, előrejelzése
:A nagy vízkapacitású kötött talaj, csapadékos időjárás, a burgonya intenzív termesztése tömeges elszaporodását elősegíti. Komló esetében a mélyebb fekvésű, nedves, kötöttebb, szellőzetlen talajba telepített ültetvényekben szaporodik el káros mértékben.
Védekezés
- - Fertőzött területről származó burgonya nem használható vetésre.
- - Komlóültetvény létesítésére csak fertőzésmentes telepről származó dugványokat szabad felhasználni.
- - A tárolásra szánt burgonyát alaposan át kell válogatni, a fertőzött gumót csak takarmányozási célra szabad felhasználni, párolva.
- - A már fertőzött területen 5 évig nem szabad burgonyát termeszteni.
- - Talajfertőtlenítésre az dazomet, diazinon, metán-ammónium, metilbromid, oxamil hatóanyag-tartalmú nematicidek ajánlottak.
Forrás: Magyar Wikipédia: Gumórontó fonálféreg
{{{2}}}