Állatok/Puhatestűek/Csigák/Dagadt orsócsiga
Megjelenés
Dagadt orsócsiga
- (Vestia turgida, Syn: -)
- Más neve(i): északi orsócsiga
- A dagadt orsócsigaa Kárpátok erdeiben élő szárazföldi csigafaj.
- A Kárpátokban Csehországban és Bajorországban fordul elő; Erdélyben eléggé ritka. A Tátrában 2100 méterig merészkedik.
- Közép- és magashegységek nedves talajú erdeiben, bozótosaiban honos, de előfordul erdős lápokban is. Többnyire kidőlt fatörzsek alatt és az avarban lehet rátalálni, fatörzsekre nem mászik fel.
- A dagadt orsócsiga háza nyújtott orsó alakú, 11–17 mm magas és 3–5 mm széles, 9-10 közepesen domború kanyarulat alkotja. Héja sárgásbarna, általában finoman bordázott. A nagyobb tengerszint fölötti magasságon élő csigák háza kisebb, viszont erősebben rovátkolt. Szájadékának bal felső részén kiöblösödés figyelhető meg, aminek határát kis fogszerű lemezke jelzi. A család többi tagjához hasonlóan ajtóval (clausilium) tudja elzárni a ház bejáratát. Az állat sötétszürke színű.
- Lengyelországban szaporodási időszaka áprilistól szeptemberig terjed (de főleg május-júliusban). Félig elevenszülő, 2 mm hosszú és lapított petéit sokáig az uterusban tartja; előfordul hogy az állat testében kelnek ki vagy nem sokkal lerakásuk után. Egyszerre 1-11, zselészerű anyagba burkolt petét rak le. A rokonainál néha megfigyelhető petekannibalizmus nála nem ismert.
- Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 10 000 Ft.
Lásd még: Magyar Wikipédia:Dagadt orsócsiga
Forrás: Magyar Wikipédia Dagadt orsócsiga
Tóth József: Erdészeti rovartan - Agroinform Kiadó (2014). ,
Krolopp Endre: Csigák, kagylók. Móra Ferenc Könyvkiadó, Budapest 1981. ISBN: 963 11 2610 2
|}}