Ugrás a tartalomhoz

Szakácskönyv/Sajtkészítés/Noszolyi sajt

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 2808 bájt

Szakácskönyv

Noszolyi sajt

Főételek Tejes ételek Sajtkészítés Sajtos ételek Túrós ételek Tojásos ételek Tészta készítés Főtt tészták Gombócok Meleg tésztaételek Fánkok Lángosok Palacsinták Palacsinta töltelékek Gofri receptek Pizza receptek


Noszolyi sajt


Noszolyi sajt


A noszolyi sajt (románul Brânza Năsal) a Kolozs megyei Noszoly (rom. Năsal) és a környékbeli községek egyedi mikroklímájában érlelt sajt. Eredetileg juhtejből, napjainkban tehéntejből készülő, sózott, rúzsflórával érő, lágy, zsíros sajt.
A noszolyi sajt híres jellegzetesen erős, pikáns, enyhén ammóniás bukéjáról, ami minden rúzsflórával érő sajt jellegzetessége. Ez a tulajdonsága a pálpusztai sajtra emlékeztet, azonban annál jóval nagyobb méretben készül. A sajttészta lágy, legfeljebb kevés apró erjedési vagy röglyuk található benne. Kis méret és tömeg, rövid érési idő jellemzi, kívülről befelé érik. Íze az érés folyamán alakul ki.
Szárazanyag-tartalma legalább 48% (m/m), zsírtartalom a szárazanyagban pedig legalább 45% (m/m) kell, hogy legyen. Sótartalma 2-3%.
A falu környékén több természetes üreg található, ahol állítólag sajtokat érleltek.
Schilling János építészmérnök az 1800-as évek közepén birtokot vásárolt Noszolyon. Ma már nem tudni, hogy ő vagy fia kezdte el a sajtkészítést, de az bizonyos, hogy fia, Schilling Ottó idejében, már a 19. század folyamán készült sajt a birtokon található pincékben.
A sajt Erdély-szerte hírnevet szerzett magának, a párizsi világkiállításon aranyérmet kapott. Észak-Erdély visszacsatolása után rövid ideig Budapesten, Gundelnél is kapható volt. 1948-ban államosították a birtokot, 1954-ben pedig egy kisebb sajtüzem létesült a faluban, ahova áthelyezték a termelést. A gyár 2013. június 1-ig a kolozsvári Napolact noszolyi alegységeként működött; ekkor a kedvezőtlen piaci helyzetre hivatkozva bezárták.
Néhány mulatságos apróság a sajt erős szagával kapcsolatban: a sajt felületén képződött vöröses-narancsos színű bevonatot csomagolás előtt le kellett vakarni. A vakarékot a kutyák ették meg, utána napokig a közelükbe sem lehetett menni, úgy bűzlöttek. Bármennyire is becsomagoltuk az ajándék sajtot több réteg papírba, később még műanyagzacskóba is, a vámos mindig visszahőkölt a csomag felnyitásakor és gyorsan visszacsukta. Állítólag Nagyenyeden egykor kivonták a forgalomból, mert a gyulafehérvári ellenőr a szaga miatt romlottnak ítélte.

Lásd még: Mit-mihez használjunk Tanácsok, tippek


Magyar Wikipédia: Noszolyi sajt