Szakácskönyv/Sajtkészítés/Brie
Megjelenés
Főételek Tejes ételek Sajtkészítés Sajtos ételek Túrós ételek Tojásos ételek Tészta készítés Főtt tészták Gombócok Meleg tésztaételek Fánkok Lángosok Palacsinták Palacsinta töltelékek Gofri receptek Pizza receptek
Brie
A brie (ejtsd: brí) francia fehérpenészes lágy sajt, a Párizshoz közeli Brie tájegységről kapta nevét.
- Tehéntejből készül, eredetileg is több változatban.
- A "Brie de meaux fermier" 45%-os zsírtartalmú – a szárazanyagból számítva – 26–37 cm átmérőjű, 2,5 cm vastag, 1,2-2,8 kg-os korong. 1-2 hónapig érlelik.
- Már az 1815-ös bécsi kongresszuson híressé vált, amikor is Talleyrand a sajtok királyának titulálta.
- A Brie van Melun kisebb, könnyebb, és valamivel keményebb változat.
- A friss brie-nek kellemes vajas, enyhén gombás-mogyorós íze van. Ehhez az ízhez – a többi sajthoz hasonlóan – nagyon jól passzolnak a csonthéjasok (főleg a mandula és a pekándió), valamint a gyümölcsök, többek között az alma, a körte vagy a szőlő. A gyümölcsök közül a körtét illetve almát nyugodtan karamellizálhatjuk is fogyasztás előtt.
- Manapság kísérleteznek Blue Brie előállításával is, ahol a kék-penészes ízeket ebbe a lágy közegbe helyezik.
- Az ilyen típusú újítások mellett persze fűszerekkel is gyakorta ízesítik a brie-t, és a különféle tejeknek köszönhetően a sajt alapíze is sokszor eltér.
- A brie mellé kínált alkohol lehet almabor vagy pezsgő, legtöbbször vörösborokkal szokás párosítani, de gyakorta kínálják a fehérek közül Pinot Gris-vel vagy Sauvignon Blanc-al is.
Forrás: Alles over kaas. Uitgeverij Byblos, Nederland, 1992.
Magyar Wikipédia Brie