Szakácskönyv/Sajtkészítés/Gomolya sajt
Megjelenés
< Szakácskönyv | Sajtkészítés
Főételek Tejes ételek Sajtkészítés Sajtos ételek Túrós ételek Tojásos ételek Tészta készítés Főtt tészták Gombócok Meleg tésztaételek Fánkok Lángosok Palacsinták Palacsinta töltelékek Gofri receptek Pizza receptek
[[Fájl:|bélyeg|jobbra|200px|]]
Gomolya sajt
- A gomolya vagy gömölye cipó vagy gömb alakú édes sajt. A gomolyakészítés hagyománya az Alföldön alakult ki a juhtej-feldolgozása során.
- A szó mély hangú gomolya változata inkább az Alföldön használatos. Gömbölyű csomó jelentésben tükörszava a környező szláv nyelvekben is használatos, a magyar nyelvbe ezek valamelyikéből, talán délszláv közvetítéssel került át.
- A gomolya úgy készül, hogy a beoltott tejből készült túrót gomolyanyomó ruhával összefogják, a túróból a savó nagyját ruhán keresztül kinyomkodják, majd a négy sarkán összekötött kendőbe téve gerendára akasztva a maradékot kicsepegtetik belőle.
- Az így készült cipó alakú, 2–3 kg nagyságú sajtot a pásztorkunyhó eresze alatti polcon vagy a tető alatt álló gomolyaszárítón 4–5 napig szikkasztják.
- A gomolyát frissen vagy tartósítva, juhtúrónak feldolgozva fogyasztják.
- 1 liter nem fölözött tejből készült zsíros túrót össze kell keverni, majd kis kúp alakú formát (kb 5 dkg-os) kell összegyúrni.
- Deszkán, hűvös, szellős helyen kell szikkasztani.
- A parmezánhoz hasonlóan reszelhető.
- Az Alföldön nudlival népszerű.
Lásd még: Mit-mihez használjunk Tanácsok, tippek
- Magyar Wikipédia: Gomolya sajt