Állatok/Férgek/Gyümölcsfa gyökér-fonálféreg
Megjelenés
Gyümölcsfa gyökér-fonálféreg
- (Pratylenchus penetrans, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A talajfárasztó fonálférgek – Pratylenchidae családjába tartozó faj.
- A nőstény mindössze 0,3–0,8 mm hosszú, viszonylag vaskos testű. Kutikulája finoman gyűrűzött. Feje nem különül el. Szájszuronya 15–17 µm hosszú, vaskos, a vége gömbszerűen megvastagodott. A hím 0,3–0,5 mm hosszú.
Földrajzi elterjedése
- Európa csaknem minden mérsékeltebb klímájú országában előfordul, ezenkívül Ázsia, Afrika, Észak- és Dél-Amerika több területén, valamint Ausztriában ismeretes. Bár magyarországi előfordulására vonatkozó adat nem áll rendelkezésre, feltételezhetően előfordul, azonban a gyümölcsösökben ez ideig nem mutatták ki.
Tápnövényei
- Tápnövényköre rendkívül széles. Gyakori a különböző gabonafélék (búza, kukorica) gyökerében, káros mennyiségben szaporodhat el az alma, körte, szilva, őszibarack, cseresznye gyökerében. Kimutatták továbbá a lucerna, vörös here, paradicsom, burgonya, valamint dísznövények, mint a nárcisz, gladiólusz stb. gyökeréből.
Gazdasági jelentősége
- Észak- és Nyugat-Európában, Észak-Amerikában a gyümölcsfák gyökérzetének veszedelmes kártevője. Az ismételten ugyanarra a helyre telepített faiskolában, gyümölcsösben a csemeték, illetve az oltványok növekedése gyenge, erősebb fertőzés esetén elpusztulnak.
- Magyarországon az eddig megvizsgált, gyengén fejlődő, újratelepített gyümölcsfák gyökérzetéből nem mutatták ki, de előfordulása várható.
Kárképe
- - A fonálféreg behatolásának helyén, a gyökéren nekrotikus foltok képződnek, amelyek a későbbiekben is megmaradnak.
- - A megtámadott növény gyökere a fejlődésben visszamarad, a gyökérzet tömege a fertőzetlen növényhez viszonyítva a felére csökken.
- - A megtámadott gyümölcsfák gyengébben fejlődnek, súlyosabb esetben elpusztulnak.
Életmódja
- Évente több nemzedéke fejlődik ki. Ivarérett állapotban vagy 4. lárvastádiumban telel, rendszerint tápnövényének gyökerében. A lárvák vagy a kifejlett egyed hatol be a gyökércsúcs mögötti szakaszon a szövetekbe. Behatolása helyén a szövetek elhalnak. A behatolást követően a lárva a gyökér hossztengelyével párhuzamosan halad felfelé. A gyökér szöveteiben táplálkoznak, fejlődnek, itt helyezik el tojásaikat. Egy nemzedék kifejlődéséhez – az időjárási viszonyoktól függően – 6–8 hét szükséges. Az elhaló gyökeret a lárvák elhagyják, a talajban vándorolva keresnek számukra megfelelő, újabb gyökereket.
Védekezés
- - A fertőzött területen faiskolát vagy gyümölcsöst létesíteni, 4–5 évig paradicsomot, gabonafélét, kukoricát termeszteni nem szabad.
- - A talajt a szár-fonálféreg elleni védekezésre ajánlott nematicidekkel lehet fertőtleníteni.
Forrás: Magyar Wikipédia: Gyümölcsfa gyökér-fonálféreg