Állatok/Bogarak/Vetési pattanó bogár
Megjelenés
A lap mérete: 3243 bájt
Kártevők
Vetési pattanó bogár
- Tünethatározó Nem fertőző betegségek Baktériumos betegségek Fitoplazmás betegségek Gombabetegségek Peronoszpórafélék Fitoftorás betegségek Pythium nemzetség A vírusos betegségekről Vírusos betegségek Kártevők
Vetési pattanó bogár
Kórokozó:
- (Agrypnus murinus, Syn: Adelocera murina ~ Lacon murinus)
- Más neve(i): Kattogó bogár ~ Vetési pattanó bogár ~ Drótféreg
- A drótféreg a talajban csírázó magvakkal és a növények gyökereivel táplálkozik. A tünetek a megtámadott növényfajtól és a talajtípustól függően változatosak. Ilyen pl. a hiányos kelés, az átfúrt szikleveles, csírázó mag, a megrágott gyökér, a növény föld feletti részeinek a sárgulása, különösen a salátát és burgonyát pusztítja.
- Nagyobb mennyiségben szokott fellépni az enyhe telet követő esztendőben s különösen ott, a hol a talaj több humuszt s kevesebb ásványi anyagot tartalmaz. Ahová a drótféreg egyszer befészkelte magát, onnét nagyon nagyon nehéz kipusztítani s kiirtása csakis folytonos kitartó védekezés után sikerül.
- A drótféregnek több fajtája van, a melyek közül azonban legveszedelmesebbek a gyors kattogó bogárt (Agrypnus murinus ~ Lacon murinus) és vetési pattanó bogár (Agrypnus murinus ~ Agriotes lineatus), a melyek igen hamar elhatalmasodnak. (Ezek az elnevezések valószínűleg szinonim nevek, amelyek Linné-től származnak 1758-ból)
Védekezés
- Első sorban megemlítendő a szénkéneggel való védekezés, a melyet különösen értékesebb, finomabb terményeknél alkalmazunk a drótféreg irtására, azonban még a növények kiültetése (palántázása) előtt, mert nagyon könnyen megtörténik, hogy ha a kelleténél több szénkéneg jut a földbe, annak hatása káros, sőt egyenesen pusztító lehet a növényre.
- Egy négyzetméterre 15-20 g. szénkéneget adunk úgy, hogy ujjnyi vastag és hosszú lyukakat készítünk, abba a szénkéneget beleöntjük és a nyílást földdel ismét elzárjuk. A szénkéneg a földet átjárja és elpusztítja a drótféreg álcáját. A szénkéneget azonban kevésbé használják, de nem is használható minden esetben.
- Nagyon ajánlatos a trágyaszerek gyakori változtatása is. Ha pl. eddig istállótrágyát alkalmaztunk, használjunk ezután guanót és kálisót; észlelni fogjuk utóbbi trágya hatását, a mely a guanóból felszabadult kénsavnak tudható be leginkább. A guanóval és kálisóval való trágyázás, mint védekezőszer, tehát nagyon ajánlható.
Lásd még: [[|]] Magyar Wikipédia:Vetési pattanó bogár
Forrás: Magyar Wikipédia w:Vetési pattanó bogár
Papp László Zootaxonómia. (1996).,
Györffy Gyögy & Hornung Erzsébet: Állatrendszertani gyakorlatok. JATE Press Szeged (1987).,
Tóth József: Erdészeti rovartan - Agroinform Kiadó (2014).