Növények/S/Sárga tyúktaréj

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
< Növények‎ | S
A lap mérete: 2001 bájt

Növények

Sárga tyúktaréj

Sárga tyúktaréj
Virágzó növény
Éretlen termése


Sárga tyúktaréj
(Gagea lutea, Syn: -)
Más neve(i): -


A sárga tyúktaréj a liliomfélék családjába tartozó, kora tavaszi, sárga virágú vadvirág.
Eurázsiai elterjedésű faj, egész Európában (Írország és Portugália kivételével), a Kaukázusban, Szibériában, a Távol-Keleten, Észak-Iránban és Afganisztánban honos. Magyarországon ritka.
Az üde talajú lomberdőket, bükkösöket, gyertyános-tölgyeseket, vízközeli ligeterdőket kedveli, 1600 méter tengerszint fölötti magasságig. Inkább a meszes talajt preferálja.
A 10–25 cm magas, lágyszárú, hagymás, évelő növény. Megnyúlt ovális alakú hagymája egy vagy két részből áll és barna, papírszerű burok borítja be. A növénynek összesen három levele van: egy nagy, tőállású, 1-1,5 cm széles, lándzsás, szalagszerű levele, melynek csúcsán szélei összeforrnak és két kisebb, a virágzat tövében sarjadó, átellenes állású, molyhos szélű levele.
Március-májusban virágzik. Néhány virága ernyőszerű virágzatot alkot. A csillagszerű virágok kocsánya hosszú, hatszirmúak. A 14–16 mm hosszú szirmok élénksárgák, fonákjuk világoszöld. Porzói narancsszínűek. Beporzását rovarok végzik. A virágok délelőtt kinyílnak, délutánra összecsukódnak.
Termése apró toktermés.


Lásd még: Mit-mihez Tanácsok, tippek

Magyar Wikipédia: Sárga tyúktaréj
A Wikimédia Commons tartalmaz Sárga tyúktaréj témájú médiaállományokat.