Növények/Illóolajok alkalmazása

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 67809 bájt

Növények gyógyhatása

Illóolajok alkalmazása

LatinGyógynövényGyógynövények listájaGyógynövények hatóanyagaiGyógynövények gyűjtéseGyógynövény‐gyógyszer interakciókGyógynövények Interakciós hatásaiGyógynövények felhasználásaGyógynövények adagolásaNövények gyógyhatásaGyógygombákTerápiákBetegségekGyógyteákIllóolajokZsíros olajokMihez-mitTanácsok


Illóolajok aromaterápiás alkalmazása

Sokféle módja van az olajok alkalmazásának, a legnépszerűbb és legkellemesebb a masszázs. Segítségével nemcsak az alkotóelemek jutnak a bőrön át a véráramba, hanem frissül a vérkeringés, oldódik a feszültség is.

Nélkülözhetetlen a hígítás A felszívódás 6-8 órát vesz igénybe, az aromaterápiás masszázs után tehát ne zuhanyozzunk le rögtön! Az illóolajok csakis erősen hígított formában, ún. bázisolajba keverve kerülhetnek a bőrre, különben kellemetlen, égető érzést, bőrirritációt okoznak.

Hígításra a hidegen sajtolt, nagy tisztaságú olajok a legalkalmasabbak. Különösen ajánlott a könnyen beszerezhető napraforgóolaj, amely magas E-vitamin-tartalma miatt nagyon jó a bőrnek.

Egy evőkanálnyi bázisolajba 6-8 csepp aromaterápiás olajat keverjünk, és egy kezelés alkalmával háromféle alkotóelemnél ne használjunk többet. Természetesen a masszázs otthon is elvégezhető, de mindig érdemes szakemberrel megbeszélni, mi kerüljön a bázisolajba.

Illatfürdőben Az illatos fürdő készítésekor tegyünk a fürdővízbe 6-8 csepp olajat. Mivel az illóolajok nem elegyednek vízzel, kézzel keverjük el minél alaposabban, nehogy az együtt maradó olaj csípje bőrünket. Hatását ilyenkor nem a bőrön keresztül fejti ki, hanem a hő következtében párává alakult és belélegzett alkotóelemek jutnak be a tüdőnkön át a véráramba. Frissítő fürdőt rozmaring- vagy bazsalikomaromákkal vehetünk, este pedig fürdő formájában majoránna, kamilla, levendula olaj segíthet hozzá bennünket az ellazuláshoz, a felhőtlen álomhoz.

Óvatos gőzölés Az inhalálás különösen köhögés, torokfájás, mellkasi megbetegedések esetén ajánlható. Töltsünk meg egy tálat meleg, de nem túl forró vízzel, és adjuk hozzá a megfelelő olajat. Terítsünk törülközőt a fejünkre és lélegezzük be mélyen a gőzt. Gyermekeknél soha ne alkalmazzunk inhalálást, legyünk rendkívül óvatosak, a felszálló gőz ugyanis komoly égési sérüléseket okozhat! Használhatunk gőzölős inhalátort is. A megfázás tüneteinek enyhítésére eukaliptusz, szantál, fenyő vagy teacserje nyújt enyhülést, az influenza megelőzésére eukaliptusz ajánlható.

Csillapító borogatással Borogatást leginkább akkor alkalmazunk, ha az olajnak helyileg kell kifejtenie hatását (pl. bokarándulás). Mártsunk flanel anyagot az olajat tartalmazó vízbe, és helyezzük a megfelelő testrészre. Rándulásokra hideg borogatást tegyünk, míg a menstruációs görcsöket a meleg borogatás enyhíti. Görcsoldó és fájdalomcsillapító hatásánál fogva mindkét esetben hatékony lehet a kamillaolaj.

A légfrissítő pára Tehetjük az olajokat párologtatóba is, vagy használhatunk kerámiaégetőt. Az utóbbi alsó részében egy kis teamécses ég, az párologtatja a fent elhelyezett illékony anyagot.

Frissíthetjük a levegőt egyszerű kézi permetezővel is; cseppentsünk az olajból pár cseppet langyos vízbe, és máris permetezhetünk. A citrom és a citromfű nemcsak kellemes, friss illatot árasztanak, hanem baktériumölő hatásúak is, ezáltal különösen jó szolgálatot tesznek influenzajárványok idején, vagy beteg ember szobájában.

És amit mellőzzünk...

Ellenjavallat: Nem javasoljuk a szájon át történő szedést, vagy csakis gyakorlott aromaterápiás szakember felügyelete mellett. Súlyos következményei lehetnek az adagok helytelen megválasztásának, és a már említett módszerek egyébként is biztosítják a megfelelő hatást.


Angelicaolaj

Gyógyhatása(i): Emésztést segítő, étvágyjavító és szélhajtó hatása miatt az ember- és az állatgyógyászatban egyaránt használatos. A népi gyógyászatban reuma és idegbetegségek ellen bedörzsölő szerként, köptetőként, izzasztó és görcsoldó teákban és izomfájások esetén bőrizgató fürdők készítésére használják.

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat: Várandósság alatt kerülni kell! - Kisgyermekeknek nem ajánlott! - Terápiás kezelés esetén kérje ki aromaterapeuta szakember véleményét!

Ánizsolaj

Gyógyhatása(i): Használják illatosításra, gyenge hashajtónak, és a belső elválasztású secretumok (tej, köpet) gyorsabb kiválasztására.

Hogyan használjuk?

A tetveket gyorsan elpusztítja, ezért kenőcsalakban vagy borszeszes oldatban fejtetvek ellen alkalmazzák.
Ellenjavallat: A bőrt érzékenyítő, és/vagy enyhén irritáló tulajdonságai miatt, nem ajánlott az ánizsolaj tartós, több héten keresztüli használata.

Babérolaj

Gyógyhatása(i): Enyhe nyugtató, baktérium-, és gombaölő hatása is ismert. Masszázsolajokban, ápoló krémekben, szappanokban, arctisztítókban, arcmaszkokban, hajápolókban (korpa ellen, zsíros, irritált fejbőrre, tetvesség ellen), szúnyogriasztó készítményekben. - Használjuk egy vagy több növényi olajjal keverve, valamint illóolajokkal. - Krémek esetén a zsírfázishoz adjuk. - Szappanok esetén 15-30%-ban alkalmazható.

Hogyan használjuk?

- Belsőleg megkönnyíti a nehéz ételek emésztését. Nyugtatja az emésztőtraktust.
- naponta 1-2 ml (1 mokkáskanállal) étkezéshez, salátákhoz.
- Külsőleg a babérolajat bedörzsölőszerként ajánljuk ízületi problémákban szenvedőknek: fájó, sajgó ízületekre, ízületi gyulladásokra, ínszalag letapadásokra.
- vékonyan az ízületekre kenve "olajozottabbá" teszi a merev ízületeket.
- kisebb karcolásokat, sebeket is bedörzsölhetünk a frissen morzsolt babérlevél nedveivel
Ellenjavallat: Nem szabad túladagolni!

Balzsamolaj

Gyógyhatása(i): Afrikában féregűző, féreghajtó (anthelminticum), Indiában a nemi vágyat fokozó szer (aphrodisiacum), Kínában lázcsillapító (antipyreticum).

Hogyan használjuk?

- Embergyógyászatban egyes szembetegségekben (pl. trachoma) ritkán használják, inkább az előbbi országokban.
Ellenjavallat: Szigorúan ellenőrzött adagban, orvosi felügyelettel

Bazsalikomolaj

Gyógyhatása(i): Az emlékezőképesség gyengülése, szellemi fáradtság, menstruációs panaszok, emésztési zavarok, a különböző emésztőrendszeri megbetegedések (emésztési zavarok, gyomor- és bélgörcsök, a fokozott bélgázképződés következtében kialakult szívtáji panaszok, valamint vírusos eredetű májgyulladások) esetén.

Hogyan használjuk?

- a koncentrálóképesség fokozása, melynek elérésére aromalámpás párologtatást, fürdővízbe áztatva illatosít és frissít, vagy bazsalikom olajos masszázst alkalmazhatunk.
- alkotórésze lehet a szájüregi folyamatok kezelésére ajánlott készítményeknek, illetve a nehezen gyógyuló sebek kezelésére alkalmazott kenőcsöknek is.
Ellenjavallat: Nem alkalmazható érzékeny bőrre, terhesség alatt, epilepsziánál. - Az illóolaja tartalmaz egy esztragol nevű anyagot, melyről nem zárható ki, hogy sejtkárosító hatású, ezért várandós és szoptatós kismamák, csecsemők és kisgyermekek lehetőség szerint ne alkalmazzák. - Hosszú ideig történő használata nem ajánlott.

Bergamottolaj

Gyógyhatása(i): Húgyhólyag- és húgycsőgyulladás, láz, herpesz, feszültség, stressz, depresszió, étvágytalanság, pattanás, bőrproblémák. (Pikkelysömör és ekcéma kezelésére is használható.) Kifejezetten hatásos húgyúti fertőzések, depresszió ellen és bőrproblémákra.

Hogyan használjuk?

- Hangulatjavításhoz aromalámpába vagy párologtatóba csepegtessünk 4-6 csepp olajat.
- 6 cseppje a reggeli fürdővízbe téve felfrissít, feldob.
- Néhány csepp az arctonikba keverve segít a bőrproblémák, megszüntetésében.
- Pattanások megszüntetéséhez keverjünk pár cseppet egy tál meleg vízbe, mártsunk bele egy összehajtogatott gézlapot, csavarjuk ki, majd helyezzük pár percre bőrünkre. Naponta többször ismételjük meg a kezelést.
Ellenjavallat: Használata után kerüljük a napozást, szoláriumot, mert bőrfestékproblémákat okozhat.

Borókaolaj

Gyógyhatása(i): Méregtelenítés, vizelethajtás, húgyúti fertőzések, menstruációs fájdalmak, ekcéma, pikkelysömör, fekélyek, sebek, cellulitis, reumatikus fájdalmak, étvágyjavítás, másnaposság. Elsősorban másnaposság ellen, méregtelenítésre és cellulitisz kezelésére használatos.

Hogyan használjuk?

- 6 csepp borókafenyő-olaj a fürdővízbe téve segít a szervezet méregtelenítésében és a másnaposság leküzdésében.
- Ekcéma és cellulitis kezelésére hígítsunk fel 3 csepp borókafenyő- és 3 csepp kamillaolajat hordozóolajban (pl. szőlőmag vagy napraforgó), és kenjük be a problémás bőrfelületet.
Ellenjavallat: Terhesség és veseproblémák esetén kerülendő!

Borsikaolaj

Gyógyhatása(i): Hasmenés elleni (antidiarrhoeicum), szélhajtó, puffadást csökkentő (carminativum), emésztést elősegítő (digestivum), étvágyjavító, gyomorerősítő szer, növeli a gyomor tónusát, serkenti a gyomorsav elválasztását (stomachicum), vese-, máj és epepanaszok, menstruációt megindító (emmenagonum), vérnyomásnövelő, izzadást kiváltó szer (diaphoreticum).

Hogyan használjuk?

- A konzerv- és likőripar hasznosítja.
- Kellemes fűszeres illatú és a borsra emlékeztető íze folytán főként élelmiszerek, ételek, italok, savanyúságok ízesítésére használják.
Ellenjavallat: Várandósok számára mérsékelt fogyasztása javasolt.

Borsmentaolaj

Gyógyhatása(i): Kiváló fejfájásra, migrénes bajokra és meghűlésre. Fertőtlenítő, lázcsillapító, köhögésre, asztmára is célszerű használni. Megfázásos és egyéb orrdugulásban használható, szédülést csökkenti, a menstruációs fájdalmakra is jó! Puffadás, hasmenés, emésztési problémák, hányinger, fejfájás, megfázás, influenza, láz, ízületi gyulladás, orr- és homloküreg-gyulladás, asztma, hörghurut, fáradtság. Különösen fejfájásra, megfázásra, influenzára javallott.

Hogyan használjuk?

- Külsőleg viszketést csillapító hintőporok és kenőcsök alkotórésze, orr- és garatnyálkahártya gyulladásainak csökkentésére alkalmazzák.
- Szeszes oldata érzéstelenítő hatású, izomfájdalmak és reuma elleni bedörzsölők hatóanyaga. Sok borsosmentaolajat használ fel a gyógyszeripar fájdalomcsillapító bedörzsölőkhöz, gyógyszerek íz- és szagjavítására, hányinger elleni, idegnyugtató, köhögéscsillapító gyógyszerek készítéséhez.
- Enyhíti az alvási zavarok, fejfájás tüneteit.
- Fürdővízben izzadásgátló hatású.
- Fejfájás esetén tegyünk 5-6 cseppet egy tál hideg vízbe, majd mártsunk bele egy zsebkendőt, csavarjunk ki, és tegyük a homlokunkra.
- Émelygés, hányinger leküzdésére cseppentsünk néhány cseppet zsebkendőre, s tartsuk az orrunk elé.
- Megfázás és influenza gyógyítására helyezzünk éjszaka a fűtőtestre nedves, néhány csepp borsmentával is átitatott törülközőt.
Ellenjavallat: Ne alkalmazzuk közvetlenül lefekvés előtt, mert zavarhatja az alvást.

Bükkfaolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Cédrusolaj

Gyógyhatása(i): Ingerültség, stressz, bőrprobléma, hajhullás, korpásodás, megfázás ellen használható. Rovarriasztásra is alkalmazzák.

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat: Nem alkalmazható terhesség esetén, epilepsziánál.

Ceyloni fahéjolaj

Gyógyhatása(i): Antimikrobiális és antifungális, stresszoldó, nyugtató, izomlazító, vérzés csillapító, serkentő, szélhajtó, és nagyon enyhe hashajtó hatású szer.

Hogyan használjuk?

- A fahéjolajat nyugtató fürdőkhöz ajánlják, a bőrbe dörzsölve izomlazító hatású, felfrissíti a bőrt.
- Baktérium ölő (antimikrobiális) és gombaölő (antifungális) hatása miatt egy kis adag fahéjolaj belélegzésével is enyhíthető a légzési problémák tünetei.
- Párologtatóba 4-6 cseppet csepegtetve segít a légúti fertőzések elűzésében, illetve tisztítja a szoba levegőjét is.
- A felszakítja a lerakódott váladékot, segít megszüntetni a megfázás, influenza és torokfájás tüneteit.
- Már egy kis adag fahéjolaj belélegzésével is enyhíthető a légzési problémák tünetei. :- Ezen kívül az olaj hatékony gombaölő, ezért segít elpusztítani a nyelőcsőben megtelepedett gombákat, amelyek más betegségek kialakulásáért is felelőssé tehetők.
- Pozitív hatással van az inzulinfelszabadításra, ezáltal segít a vércukorszint szinten tartásában, megakadályozza a krónikus fáradtságot, a túlevést és a cukor utáni sóvárgást. :- A fahéjolaj belégzése csökkenti az éhségérzetet és telítettségérzést okoz.
- A jó minőségű fahéjolaj belsőleg is alkalmazható vízbe csepegtetve. Fontos azonban kiemelni, hogy csak akkor fogyasszuk, ha meg vagyunk győződve arról, hogy a fahéjolaj, amit fogyasztani kívánunk mindenféle ártalmas anyagtól mentes. Belső használatra inkább a fahéjteát javasoljuk.

Főzéshez

- Fahéj helyett a fahéjolaj is kiválóan alkalmas ételek elkészítéséhez. Azonban ügyeljünk, hogy ne melegítsük túl magas hőmérsékletre, és ne főzzük túl sokáig, mert csökkenti az aktív hatóanyagok számát, illetve az antioxidáns hatást.
Ellenjavallat: A fahéjolaj használata biztonságos, egyes embereknél előfordulhat, hogy allergiás reakciókat, viszketést, bőrkiütést okoz. A problémák elkerülése végett érdemes egy kis bőrfelületen bőrpróbát végezni! - Ha émelygést, hasfájást, hasmenést tapasztalunk akkor azonnal hagyjuk abba fogyasztását. - Az érzékeny keringési rendszerű embereknél bizonyos gyógyszerekkel hajlamos kölcsönhatásba lépni, így alkalmazása előtt mindenképpen orvossal konzultálni kell.

Cickafarkolaj

Gyógyhatása(i): Megszünteti az emésztési zavarokat, láz- és fájdalomcsillapító, fokozza az étvágyat. - Fertőtlenítő, görcsoldó, gyulladásgátló hatású. - Erősíti a gyomrot, puffadáscsökkentő. - Tisztítja a vért, csillapítja a vérzést és elősegíti a szabályos menstruációt. - Borogatásként használható nehezen gyógyuló sebekre, bőrgyulladásra és nyílt lábszárfekélyre. - Masszázsolajként narancsbőr ellen hatékony. - Fürdő- vagy bedörzsölőszerként használható reumánál és visszérgyulladásnál. Hajápolószerek alkotórésze.

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat: Az allergiásoknál a növény érintése is reakciót válthat ki, a tea fogyasztása viszketeg, gyulladásos bőrelváltozást okozhat. - Az erre érzékenyek semmilyen formában sem alkalmazhatják. - Nagy mennyiségben fogyasztása nem javasolt, mert nyomokban tujont (neurotoxikus terpén keton) tartalmaz, mely fényérzékenységet okoz.

Ciprusolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Citromfűolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Citromolaj

Gyógyhatása(i): Emésztési problémák, májtisztítás, torokfájás, megfázás, influenza, fertőtlenítés, orr- és homloküreg-gyulladás, ízületi gyulladás, fogínygyulladás, orrvérzés, magas vérnyomás, szemölcs, tyúkszem. - Különösen hatékony pattanásos bőr kezelésében, és kiváló frissítő.

Hogyan használjuk?

- A citromolaj lassítja a bőr öregedésének folyamatát. Tegyünk néhány cseppet szokásos arctonikunkba vagy krémünkbe, és alaposan keverjük el. Különös fényt ad hajunknak, ha az öblítővízbe teszünk pár csepp citromolajat, s a haj és a fejbőr is egészséges marad.
- Enyhíti a torokfájást, ha 2 csepp citrom- és 2 csepp szantálolajat elkeverünk egy pohár langyos vízben, és azzal öblögetünk.
Ellenjavallat: Az érzékenyebb bőrűeknél bőrirritáció jelentkezhet. Alkalmazása után 8 órán át kerüljük a napozást, szoláriumot.

Citronellaolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Citvor olaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Cukornyírolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Csombormenta olaj

Gyógyhatása(i): Bélféregűző, rovarriasztó, köptető és köhögéscsillapító, emésztésserkentő. - Teája szélhajtó, görcsoldó, bélféregűző, epekiválasztást serkentő hatású. - Sárgaság ellen is fogyasztják. - Vidéken a friss növényt bolhák ellen a szalmazsákba teszik.

Hogyan használjuk?

- Óvatosan használandó, mert a drog erősebb hatásúnak ismert. - A növény olaja rossz hírű MÉRGEZŐ! hatása miatt.
Ellenjavallat: Méhösszehúzódásokat válthat ki, azonban a vetélés előidézéséhez szükséges dózis halálos is lehet!

Dokudámi olaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Édes narancsolaj

Gyógyhatása(i): Az édes narancs terméshéjából kinyert illóolaj nem mérgező, a bőrt nem irritálja. Nyugtalanság és szorongás oldására, alvászavarok megszüntetésére, illetve kozmetikai jellegű bőrpanaszok kezelésére használják. Fontos illatösszetevője a különféle friss, citromos alapillatú illatszereknek és parfümöknek.

Hogyan használjuk?

- az illóolajat mindig hígítva használjuk, ezért keverhető bázisolajhoz, vagy hidratáló krémhez.
Ellenjavallat: Fényérzékenyítő hatású lehet.

Édesköményolaj

Gyógyhatása(i): Enyhe görcsoldó, bakteriosztatikus hatású, gyulladáscsökkentő, antibakteriális, keringésjavító, méregtelenítő, működésszabályozó. - Külsőleg szemkörnyéki ápolószerekben gyulladáscsökkentőként, öregedő, érzékeny és fáradt bőr ápolószereként, kézápolószerként (bőrpuhításra), klimax, emésztési zavarok, köhögés esetén és szélhajtásra is felhasználják.

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Erdeifenyő olaj

Gyógyhatása(i): Antibakteriális, dezodoráló, tonizáló, izzadásgátló, izomlazító hatású. - Reuma, és ízületi gyulladás elleni bedörzsölők, kenőcsök alkotórésze. - Akut légúti megbetegedésekben inhalálószerként alkalmazzák, fiatal hajtásából ugyanilyen céllal “fenyőméz” készíthető.

Hogyan használjuk?

- Külsőleg felhasználják test- és lábápoló dezodorokban, kézápolószerekben, habfürdőkben, öregedő bőr ápolására készült kozmetikumokban, revitalizáló, stimuláló készítményekben.
- Kozmetikai termékekben ajánlott felhasználási koncentráció: 0,1 – 1% Készítenek belőle fertőtlenítő nyugtató légfrissítőt.
- Enyhíti a fáradtság, kimerültség tüneteit, könnyíti a légzést, csökkenti az izomgörcsöket. Bedörzsöléssel, vagy fürdővel alkalmazzuk.
Ellenjavallat: Nem alkalmazható asztma, szamárköhögés, nagy kiterjedésű bőrsérülés, láz, szívelégtelenség, magas vérnyomás és 2 éves kor alatt. Túlzott és tömény használata bőrirritációt okozhat, és töményen sem, csak hígítva.

Eukaliptuszolaj

Gyógyhatása(i): Antibakteriális, antivirális, antifungális (elsősorban a légzőszervi, húgyúti és bőrfertőzéseket okozó kórokozókkal szemben), asztma, megfázás, láz, torokfájás, cukorbetegség, gyulladás és reuma ellen használatos, izomlazító, méregtelenítő hatású. Köhögés, torokfájás, hörghurut, orr- és homloküreg-gyulladás, migrén, húgyúti problémák, húgyhólyaggyulladás, reuma, túlerőltetett izmok, bőrfertőzések, herpesz, szúnyogcsípés. Különösen megfázásra, influenzára jó.

Hogyan használjuk?

- Megfázás, köhögés, influenza esetén tegyünk 56 cseppet egy forró vízzel megtöltött tálba, és ezzel inhaláljunk.
- Izomláz vagy reumatikus panaszok hatékonyan csillapíthatók masszázzsal.
- Tiszta, friss illatot kölcsönöz pl. betegszobában, ha a fűtőtestre helyezett nedves törülközőre cseppentünk belőle.
- Kiválóan alkalmas például a székrekedés megszüntetésére az ánizskapor, feketebors, majoránna, gyömbér és rozmaring. Vajon melyik a leghatékonyabb? Az olajok zöme igen sokoldalú, és a felsoroltak közül mindegyik segíthet. A gyakorlott aromaterapeuta hagyja, hogy páciense maga válassza ki a számára legkellemesebb s egyben leghatékonyabb illatot.
Ellenjavallat: Túladagolás esetén émelygést, hányást, hasmenést okozhat. - Ne alkalmazzuk a gyomor-bélrendszer gyulladásos megbetegedései esetén! - A gyermekeknél legalább 5 éves korig ellenjavallt alkalmazása. - Nem allergén, de gyengítheti más gyógyszerek hatását.

Fahéj olaj

Gyógyhatása(i): Energiát adó, vitalizáló és emésztést is javító, mint ilyen egyébként a fogyókúrák egyik megtámogatója. A fahéj olaj kiválóan hat az agyra, mivel nem csak az agyi funkciókat javítja, de növeli az agyi aktivitást is, ezen kívül segít a stressz, szorongás és memóriavesztés legyőzésében. - Serkenti a vérkeringést az agyi aktivitást jó hatással van az artériás problémákra és meggátolja a szívroham kialakulását. - A kettes típusú cukorbetegekre van a legjobb hatással, vízben oldódó polifenolt tartalmaz, amely jó hatással van az inzulinra és csökkenti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. - Nagy mennyiségben kalciumot és rostot tartalmaz, megakadályozhatja hogy szívkoszorúér-probléma vagy magas vérnyomás alakuljon ki. - Erős gombaölő, baktériumölő, vírusölő és fertőtlenítő hatású, antibakteriális, antioxidáns hatású, amely csökkenti az izmok és ízületek merevségét kezelhetőek vele a bőrproblémák, a pattanások, és még az olyan betegség is, mint a rák.

Hogyan használjuk?

- Izom és ízületi fájdalmakra, meghűlésre, náthára.
- A legjobb fertőtlenítők egyike.
- Bedörzsölve és lámpában is.
Ellenjavallat: 5 évesnél fiatalabb gyermekeknél, terheseknél, szoptatós anyáknál, a fahéjaldehid tartalom miatt erre érzékeny embereknél allergiás bőrreakciókat válthat ki. 3 éves kor alatt még aromalámpában párologtatva sem javasolt a használata.

Fekete borsolaj

Gyógyhatása(i): Fertőtlenít és izomgörcsoldó. - Csillapítja a lázat, serkenti az emésztést és javítja a vérkeringést. - Gyorsítja a meghűléses betegségekből való gyógyulást. - Fokozza a vérkeringést, ezért jól használható sportsérülések, rándulás, izomfájdalmak és reuma kezelésére. - Étvágygerjesztő, oldja a gyomor- és bélgörcsöket és megszünteti a hasmenést. - Jól hat a lép és a vese működésére is.

Hogyan használjuk? Belsőleg

- A fekete bors olaja csípős hatású a szájban, étkezéssel együtt adagolandó és víz fogyasztása ajánlott utána!
- naponta 1-2 mokkáskanálnyi étkezéshez, salátákhoz fűszerként. Csípős!

Külsőleg

- az érintett izomzatba vékonyan bedörzsölni

Külső alkalmazása előtt végezzen bőrpróbát, mert némely esetben irritálhatja a bőrt.

Ellenjavallat: Arcra ne kenje! - Várandós és szoptatós kismamák nem alkalmazhatják! - Mivel izgathatja a bőrt, ezért csak kis mennyiségben alkalmazható.

Fodormentaolaj

Gyógyhatása(i): Az illóolaj belsőleg használva emésztésjavító készítmény. - Külsőleg

Párologtatás: csíraölő és fertőtlenítő, légfrissítő hatású, - Inhalálás: frissítő és légzéskönnyítő, légúttisztító, - Fürdő: zsíroldó, bőrtisztító hatású, - Bedörzsölés: a bőr vérkeringését fokozza, narancsbőr kezelésében ajánlott, krém formájában tisztítja a zsíros, pattanásos bőrt, - Öblögetés: tinktúra formájában szájfertőtlenítés Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat: Magas vérnyomás esetén testápolóként nem alkalmazandó.

Gerániumolaj

Gyógyhatása(i): Frissít, élénkít, gombaölő, antiszeptikus hatású, egyensúlyban tartja a bőr faggyútermelését. Csökkenti az aranyér tüneteit.

Hogyan használjuk?

- Főként illatszerek, kölnivíz előállítására használják.
- Illata, esetleg citromfűvel kombinálva, elriasztja a szúnyogokat, kullancsokat és egyéb rovarokat.
Ellenjavallat:

Gyömbérolaj

Gyógyhatása(i): Étvágyfokozó, gyakran alkalmazzák emésztési problémák és émelygés esetén (legyen az terhességi hányinger, tengeribetegség, vagy másnaposság). - Megfázásos és influenzás, különösen felső légúti tünetek, reumatikus fájdalmak enyhítésére is hasznosnak bizonyult. - Külsőleg a bőrre alkalmazva segít az ütések, zúzódások nyomának eltüntetésében. - Szélhajtó, enyhíti a kólika tüneteit. - Idegfeszültség- és fejfájás-csillapító. Potenciafokozó, immunitásnövelő.

Hogyan használjuk?

Aromalámpában vagy párologtatóban
- Meghűlés, levertség, émelygés, influenza, magányosság és libidó csökkenés esetén segíthet.
Masszázsolajba keverve vagy a fürdővízbe csepegtetve
- ízületi gyulladások (arthritis), reuma, levertség, émelygés, megfázás és influenza, izomfájdalmak, keringési és emésztési problémák esetén.
Báziskrémekbe keverve
- ízületi gyulladások (arthritis), izomfájdalom, reuma, keringési problémák és zúzódások kezelésére.
Meleg borogatásként
- ízületi gyulladások (arthritis), reuma, izomfájdalmak és emésztési problémák esetén.
Zsebkendőre cseppentve
- Gyors inhaláláshoz cseppents egy csepp gyömbérolajat egy zsebkendőre émelygés, terhességi hányinger, gyomorrontás, megfázás vagy utazáshoz kapcsolódó émelygés kezelésére.
Ellenjavallat: A gyömbérolaj nem toxikus és általában nem irritáló (kivéve ha nagy töménységű), de az érzékeny bőrt irritálhatja és fényérzékenységet okozhat.

Hegyi árnika olaj

Gyógyhatása(i): A népgyógyászatban zúzódások, rándulások és helyi izomfájdalom csillapítására használják, használata kizárólag a régóta fennálló hagyományokon alapszik. Ha a tünetek romlanak, vagy 3–4 nap után sem javulnak, orvoshoz kell fordulni.

Vadon növő példányainak gyűjtése tilos, mert fokozottan védett! [1] Hogyan használjuk?

- Kizárólag külsölegesen; tinktúra (50–70%-os alkoholos kivonat), forrázat vagy félszilárd topikális készítmények. - Az érintett területet napi 2–4 alkalommal kell bekenni a fél szilárd készítménnyel (krémmel) vagy a vízzel ötszörös térfogatúra hígított tinktúrával.
Ellenjavallat: Szemmel, nyálkahártyákkal, sérült bőrrel, mellbimbóval való érintkezést kerülni kell. - Terhesség és szoptatás idején adagolása nem javallott. - Sérült bőrön (pl. sérülések, lábszárfekély stb.) való tartós alkalmazás esetén viszonylag gyakran fellép hólyagképződéssel kísért ödémás bőrgyulladás, ezen kívül ekcéma és allergiás tünetek. - Nem szabad rá kötést helyezni.

Himalájai cédrusolaj

Gyógyhatása(i): hörghurut (bronchitis), váladékfolyás (blennorrhoea), bőrbetegségekben, az illatszeripar is felhasználja.

Lásd még: Libanoni cédrus Himalájai cédrus Szibériai cédrus

Ellenjavallat: Nem alkalmazható terhesség esetén, epilepsziánál.

Illatos rutaolaj

Gyógyhatása(i): A premenstruációs szindróma tüneteit csökkenti. - Magas vérnyomás és pangásos szívelégtelenségre is jó hatással bír. - Húgyúti fertőzés, hólyaggyulladás valamint prosztatával összefüggő panaszok enyhítésére szolgál. - Jó vizelethajtó hatású. - Serkentőleg hat a szervezetre. - Fokozza az izzadást. - baktériumölő (antibakteriális), a vizelet keletkezését és kiürítését fokozó (diureticum), prosztata megnagyobbodás (prostata hypertrophia) esetén - készítmény formájában

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat: Terhes nők illatos rutaolajat ne használjanak orvosi beleegyezés nélkül.

Indiai fűszercirokolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Izsópolaj

Gyógyhatása(i): Köptető, nyákoldó hatása miatt jól használható köhögés, hörghurut, asztma, torokgyulladás, megfázás és szénanátha, légúti panaszok, alacsony vérnyomás, húgyhólyaggyulladás, étvágytalanság, bőrbetegségek, fáradtság és gyengeség esetén.}

Hogyan használjuk?

- Fertőző betegség esetén aromalámpában lehet párologtatni.
- Javítja az emésztést, erősíti a gyomrot és féregűző.
- Elősegíti a szabályos menstruációt, emeli a vérnyomást.
- Fokozza az étvágyat, enyhíti a gyomorpanaszokat.
- Csillapítja a légúti megbetegedések tüneteit.
- Lemosás és borogatás formájában sebekre alkalmazható.
- Segít a logikus gondolkodásban és a koncentrációban.
- Bedörzsölőszerként ekcémás, fekélyes bőr kezelésére alkalmas.
- Lelohasztja a duzzanatot, csillapítja a fájdalmat, elősegíti a szövetek regenerációját.
- Csillapítja a reumás tüneteket és kihajtja a húgykövet.
- Rándulás és vérömleny esetén segít egy kevés izsópolajjal készült hideg borogatás.
- Az erős hígításban (1,5 dl folyadékhoz 1 csepp) alkalmazott izsópolajos szájöblítő oldat felfrissíti a leheletet, javítja a fogíny vérkeringését.
- Az izsópolajos ülőfürdő csillapítja a hüvely környéki, valamint a húgyvezetékben fellépő gyulladást.
A gyulladáscsökkentő hatású izsópolaj segít eltüntetni a kamaszkori pattanásokat.
Az aromamécsesben párologtatott izsóp-, bazsalikom- és bergamottolaj serkentő és erősítő hatású. Ez különösen súlyos betegségek után, vérszegénység és étvágytalanság esetén fontos.
Ellenjavallat: Epilepsziások nem használhatják az izsópolajat, mert a benne lévő tujon rohamot idézhet elő. Magas vérnyomásúaknak és terhes nők szintén nem használhatják.

Jávai citronellaolaj

Gyógyhatása(i): A hagyományos gyógyászatban a különböző Cymbopogon fajok illóolaja általában az emésztőrendszeri panaszok, izomfájdalom, gyulladás, illetve kimerültség, meghűlés és nátha elleni külsőleges készítmények összetevői. Tudományosan megalapozott gyógyászati felhasználása nincsen, bár parazitaellenes, gombaellenes és antibakteriális hatását is számos estben bizonyították.

Hogyan használjuk?

- Egyes vizsgálatok azt mutatják, hogy a citronellaolaj belégzése a meglévő légúti gyulladást tovább rontja, ezért megfázás vagy más légúti gyulladással járó betegségek esetén használatát jobb kerülni.
Ellenjavallat: A tömény illóolaj bőrre kenve irritáló lehet, fényérzékenyítő komponenseket tartalmaz. - Ritkán kiválthat allergiás reakciót is.

Jázminolaj

Gyógyhatása(i): Megszünteti az álmatlanságot, javítja a potenciát és mérsékli a női betegségeket. - Köhögéscsökkentő, köptető, enyhíti a búskomorságot és a szorongást. - Borogatásként fájdalomcsillapítóként használható. - Segíti a szabályos menstruációt, masszázsolajként megkönnyíti a szülést, tejképző. - Bedörzsölőszerként és fürdőolajként fokozza a nemi vágyat (afrodiziákum), valamint sokféle bőrbetegségre használható. - Aromalámpában párologtatva depresszió ellen hatásos.

Hogyan használjuk?

- Segíti a szabályos menstruációt, masszázsolajként megkönnyíti a szülést, tejképző. : :- Bedörzsölőszerként és fürdőolajként fokozza a nemi vágyat (afrodiziákum), valamint sokféle bőrbetegségre használható.
- Borogatásként fájdalomcsillapítóként használható.
- Aromalámpában párologtatva depresszió ellen hatásos.
Ellenjavallat: Az illóolaj irritációt okozhat túl gyakori vagy túl magas koncentrációban való használatkor. - Fő komponense benzyl-acetát (~25%) ami felszívódik a bőrön keresztül és allergiát válthat ki az arra érzékenyeknél.

Jojoba olaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Kajeputolaj

Gyógyhatása(i): Krónikus légzőszervi megbetegedéseknél, köptető hatású. Inhalálva orrmelléküreg- és hangszálgyulladásnál hasznos. Húgyúti panaszoknál fertőtlenítő, görcsoldó, gyulladásgátló, reuma és köszvény tüneteit csillapítja, fájdalomcsillapító, szabályozza a menstruációt.

Használható

- Megfázás esetén fürdőként ajánlott.
- Csillapítja a menstruációs görcsöket valamint az epilepsziás és hisztériás tüneteket.
- Vattára cseppentve fog- és fülfájás ellen hatékony, lyukas fognál 1 cseppet a fogba is lehet cseppenteni.
- Pszichés hatása is van: tanácstalanság, zavarodottság, döntésképtelenség esetén használható.
- Alkoholos oldatával horzsolásokat, sebeket lehet kezelni.
- Illóolaj-keverékekben ízületi panaszok keverékekben illetve izomlazító céllal is alkalmazzák.
Ellenjavallat: ---

Kajszibarack olaj

Gyógyhatása(i): Belsőleg fogyasztva: Erősíti az immunrendszert és az idegrendszert, nagyszerűen oldja a stresszt és fokozza a koncentrálóképességet. - Lefekvés előtt fogyasztva megkönnyíti az alvást. - Serkenti a vérkeringést, tisztítja az érfalakat és csökkenti a visszeres fájdalmakat. - Szabályozza a légzést és elősegíti a pajzsmirigy megfelelő működését. - Enyhíti az asztmatikus panaszokat és segíti az emésztést. - A baktériumok és a vírusok által okozott fertőzésekkel való küzdelmet is megkönnyíti. - Az olajban található A-vitamin javítja a szem vérellátását és a látást. - Külsőleg: A problémás bőrre, a száraz, repedezett körmökre és az erősen igénybe vett hajra egyaránt alkalmazható. - Az olaj telítetlen zsírsavakban gazdag, amely a bőrt táplálja, regenerálja, és simává teszi azt, különösen a száraz, érzékeny és a gyulladásra hajlamos, illetve az öregedő arcbőrre alkalmazható.

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat: ---

Kámforolaj

Gyógyhatása(i): Gombafertőzésnél is hatékony fertőtlenítő, csillapítja a fájdalmat és erősíti az idegeket. Oldja a görcsöket, növeli a vérnyomást, serkenti a vérkeringést, izzasztó és vízhajtó hatású.

Hogyan használjuk?

- Nátha és influenza esetén használt fürdőolajok és balzsamok alkotóeleme.
- Bedörzsölőszerként reuma ellen hat (antirheumaticum).
- Belélegezve is alkalmas nátha és influenza tüneteinek enyhítésére, valamint segíti a józan gondolkodást, a döntésképességet és a magabiztosságot.
- Használ depresszió és hisztéria ellen is (antineuralgicum).
Ellenjavallat: ---

Kamillaolaj

Gyógyhatása(i): Idegesség, álmatlanság, stressz, szorongás, fejfájás, migrén, emésztési és gyomorproblémák, rekedtség, nátha, duzzadt ízületek, gyulladások, ficamok, allergia, ráncok, bőrproblémák, pattanás, égési sebek, kelések, pikkelysömör, ekcéma, szemproblémák. Különösen jó gyulladásra, gyomor-, bél-, szemproblémákra (pl. kötőhártya-gyulladás), fájdalomcsillapításra jól is használható.

Hogyan használjuk?

- Kötőhártya-gyulladás esetén egy tál langyos vízbe tegyünk 3-4 csepp olajat, mártsunk bele vattacsomót, majd csavarjuk ki és helyezzük a szemre.
- Meleg borogatás enyhíti a gyomor- és hátfájást, pár csepp az esti fürdővízbe téve segíti a jobb alvást.
Ellenjavallat: Soha ne csöppentsünk az olajból egyenesen a szembe! A terhesség alatt, különösen az első hónapokban kerüljük a használatát! - Egyéni érzékenység esetén a bőrgyulladás (dermatitisz) tüneteit súlyosbíthatja. - Parlagfűre allergiások ne alkalmazzák!

Kapormagolaj

Gyógyhatása(i): Gyomorerősítő, vizelethajtó, nyugtató, vércukorszint csökkentő, nyálkaoldó, köhögés csillapító, antibakteriális hatású. Nyugtatja a gyomrot és az ideges beleket. Gátolja az Eserichia coli baktériumokat, és a Candida gombák megtelepedését a belekben. Fertőtlenítő hatását magas illóolaj tartalma biztosítja. Húgyúti betegségeket, fertőzéseket tud megszüntetni. Lassítja a szívritmust, ugyanakkor serkenti a légzést. Szoptatós anyáknál serkenti a tejkiválasztást. Fokozza az agyi vérkeringést, tágítja az ereket.

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat: Szoptatós anyukáknak csak nagyon kis mennyiségben! - Csak két év feletti gyerekeknél alkalmazzuk kis mennyiségben, két év alattiaknál inkább a kapormag teát használjunk kólika esetén! - A kaporolaj nagy mennyiségben és hosszú távon nem javasolt.

Kardamom(um) olaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Kaszkarilla olaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Kassziaolaj

Gyógyhatása(i): Segíti az egészséges emésztést. - Támogatja az egészséges immunrendszert. - Melegítő, felemelő aroma meleg, fűszeres.

Belső használatra:

- Hígítsunk 1 cseppet 120 ml folyadékban.
- Tegyen 1-2 cseppet egy növényi kapszulába az immunrendszer támogatására, amikor a szezonális fenyegetés magas.
- Keverjen 1-2 cseppet citrommal egy pohár vízbe az emésztés támogatására, vagy az éhség legyőzésére.

Külsőleg

- 1 cseppet kókuszolajjal hígítva, masszírozza be a melegítő érzés érdekében.
Ellenjavallat: Lehetséges bőrérzékenység. - Tartsa távol a gyermekektől! - Ha Ön terhes, ápolás vagy orvosi ellátás alatt áll, konzultáljon orvosával! - Kerülje a szemmel, a belső fülekkel és az érzékeny területekkel való érintkezést!

Kerti kakukkfűolaj

Gyógyhatása(i): Ideg-, immun- és általános erősítő. - Görcsoldó, elősegíti a szabályos menstruációt. - Javítja az emésztést. - Vérnyomásnövelő és enyhíti a vérkeringési zavarokat. - Fertőtlenítő, izzasztó, lázcsillapító. - Vízhajtó és sebgyógyító. - Tüdőgyulladásra hörghurutra, szamárköhögésre legjobb hurutoldó. - Asztma és allergia ellen is hatékony. - Elsősorban megfázásra használják, de jó hangulatjavító szer, ajánlják emésztési problémákhoz is, pl. a székrekedés egyik ellenszere lehet!

Hogyan használjuk?

- Ajánlott idegfájdalmak, ideggyengeség, fizikai és szellemi fáradtság esetében.
- Jó alacsony vérnyomásra, vérszegénységre, rendellenes menstruációnál.
- Javasolt meghűlésnél, asztmánál, tüdőbetegségeknél.
Ellenjavallat: Tilos használni terhesség esetén és epilepsziásoknál és a magas vérnyomásban szenvedőknek sem ajánlott, mivel a kakukkfű serkenti a vérkeringést és emeli a vérnyomást.

Keserű narancsolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Kínai fahéjolaj

Gyógyhatása(i): Nyugtató, erősítő, antibakteriális, gombaölő, összehúzó, tonizáló, fájdalomcsillapító, fertőzés megelőző, görcsoldó, összehúzó, vérzéscsillapító, közérzetjavító hatású.

Hogyan használjuk?

- depresszió, feszültség, impotencia, emésztési zavarok, megfázás, valamint menstruációs és vérkeringési panaszok esetén javallott, külsőleg reuma kezelésére.
- Párologtatás, inhalálás, bedörzsölés, fürdő, szájöblítés.
- Vérbőségfokozó, melegítő hatású illóolaj, mely kiválóan alkalmazható cellulit kezelésére.
Ellenjavallat: Az illóolajat közvetlenül a bőrön, bázisolaj nélkül alkalmazni. A fényérzékenyítő hatása miatt, a használatát követő 24 órában ne tegye ki bőrét intenzív napnak és szoláriumnak.

Komló olaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Korianderolaj

Gyógyhatása(i): Megszünteti az emésztési zavarokat, fájdalomcsillapító, fokozza az étvágyat, reumás, köszvényes tüneteket enyhíti, energiaszint-növelő.

Hogyan használjuk?

- Javítja az emésztést, gyomorerősítő.
- Baktérium- és gombaölő, görcsoldó.
- Javítja az emlékezőképességet, alkalmas narancsbőr kezelésére.
- Bedörzsölőszerként és fürdőként reuma ellen jó.
- Borogatásként használható fekélyekre.
Ellenjavallat:

Köményolaj

Gyógyhatása(i): Közismert tulajdonsága, hogy elősegíti az emésztőrendszer működését, gázhajtó hatású. Megtisztítja a gyomrot és a bélrendszert, valamint nyugtatólag hat rájuk. Méregtelenítésben is kiváló eszköz lehet. Mértéktelen evés-ivás és drogfogyasztás után segít. Csökkenti az étvágyat. Székrekedés ellen is jótékony. Kevésbé ismeretes, hogy kizárja a vesekő képződést, és kiváló húgyúti fertőtlenítőszer. Erősíti a csontokat. Külsőleg: csökkenti a köszvény, ízületi gyulladások és reumatikus fájdalmak tüneteit. Kiváló mellápolószer, segíti a mellek rugalmasságának és feszességének visszaállítását, fenntartását.

Hogyan használjuk? Belsőleg

- naponta 1 mokkáskanálnyi mag étkezés előtt vagy közben ill. ételek ízesítésére.

Külsőleg

- Illóolajat (Carvi atheroleum), és zsíros olajat (Carvi oleum), vivőolajjal az érintett területre vékonyan bedörzsölni, végezzen bőrpróbát!
Ellenjavallat: Az ajánlott adag nem növelhető! Várandós és szoptatós kismamáknak a készítmény nem ajánlott!

Kubébabors olaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Kúszó fajdbogyó olaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Lestyángyökérolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Levendulaolaj

Gyógyhatása(i): Égési sérülések, rovarcsípés, bőrfertőzések, vágások, sebek, horzsolások, napozás utáni leégés, pattanás, ekcéma, bőrgyulladás, stressz, fejfájás, álmatlanság, ájulás, magas vérnyomás, görcsök, izomfájdalmak, hányinger, ízületi gyulladás, gyenge Immunrendszer, asztma, légzési problémák. Elsősorban stresszre, vágott és égési sérülésekre ajánlható. A levendula görcsoldó, fájdalomcsillapító, nyugtató. Fertőtlenítőnek sem utolsó, de inkább ismert égési sérülésekre való alkalmasságáról. A természetesen minőségi levendulaolaj a többivel ellentétben nem okoz bőrirritációt. A folyadékháztartást, idegrendszert és a női hormonokat kedvezően befolyásolja.

Hogyan használjuk?

- Tegyünk néhány cseppet a párnánkra, mélyebb álmunk lesz.
- Masszázsolajba keverve csökkenti a stresszt.
- Égési sérülések, vágások, horzsolások hatékonyan kezelhetők, ha egy tál langyos vízbe 68 cseppet teszünk, s az érintett bőrfelületet a vízbe mártott vattacsomóval törölgetjük. :- A tiszta, hígítatlan olajat is alkalmazhatjuk vattacsomóra csepegtetve, vagy a bőrön 1 cseppjét elkenve. Csillapítja a fájdalmat, a gyulladást és a viszketést, de sebes bőrfelületen a tömény olaj égető érzést válthat ki.
Ellenjavallat: Túlzott használata álmatlanságot, nyugtalanságot okoz.

Libanoni cédrusolaj

Gyógyhatása(i): Ingerültség, stressz, bőrprobléma, hajhullás, korpásodás, megfázás ellen használható. Rovarriasztásra is alkalmazzák.

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat: Nem alkalmazható terhesség esetén, epilepsziánál.

Majoránnaolaj

Gyógyhatása(i): Álmatlanság, feszültség, emésztési zavarok, izomfájdalom, köhögés, magas vérnyomás, reuma esetén javasolt használata.

Hogyan használjuk?

- A majoránnaolajat az élelmiszeripar területén adalékanyagként, fűszerként, tartósítószerként használják fel különböző termékekben, pl. pékárukban, süteményekben, ételízesítőkben, levesekben, mártásokban, illetve feldolgozott zöldségek és nassolnivalók esetén.
- párologtatás, bedörzsölés, fürdő
Ellenjavallat: nem alkalmazható terhességnél

Mákolaj

Gyógyhatása(i): Lassítja az öregedési folyamatokat. - Elősegíti a magas vérnyomás csökkentését. - Kedvező zsírsav összetételének köszönhetően megelőzhető a trombózis és embólia kialakulása. - Normalizálja a vér koleszterinszintjét. - Fokozza a szervezet védekező mechanizmusát. - Jótékony a sebek gyógyulásában. - Növeli a szellemi teljesítőképességet. - Idegerősítő, idegfájdalom csökkentő, nyugtató, altató hatású. - A csontozat első számú természetes segítője. - Megállítja a csontszövetek leépülési folyamatát, majd elkezdi építeni azt.

Hogyan használjuk?

– ”Felnőtteknek napi 1 evőkanál, gyerekeknek napi 1 teáskanál kúraszerű fogyasztást, egy kúra minimum 3 hónap. A kúrák között lehet szünetet tartani, de folyamatosan fogyasztható. Az ajánlott fogyasztási mennyiséget ne lépje túl, amennyiben valamilyen kezelés alatt áll, egyeztessen kezelőorvosával.”
– 1-1,5 évig folyamatosan fogyasztva. (mert a csont lassú anyagcseréjű és időbe telik míg a kalcium beépül.)
– reggel éhgyomorra és este lefekvés előtt, legalább 20 perecel az étkezés előtt fogyaszd.
Ellenjavallat: Ne igyál kávét vagy fekete teát közvetlenül az olaj elfogyasztása után.

Mandarin-narancsolaj

Gyógyhatása(i): A friss héjból hideg sajtolással kinyert illóolajat édességek, zselatin, fagylalt, rágógumi és sütemények, valamint likőrök ízesítésére használják.

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat: Mivel az olajat a héjból nyerik ki, ha az a termesztés során növényvédő szereknek van kitéve, ezek a sajtoláskor az olajba is bekerülhetnek.

Mandarinolaj

Gyógyhatása(i): depresszió, idegesség, szellemi fáradtság, emésztési zavarok, izomgörcs esetén javasolt.

Hogyan használjuk?

- párologtatás, inhalálás, fürdő, bedörzsölés, illatszer
Ellenjavallat: Fototoxikus tulajdonságai miatt az érzékeny bőrűeknek óvatosan kell bánniuk az olaj külsődleges használatával. Az olaj nem kerülhet olyan érzékeny részekre, mint a szemek vagy a nemi szervek.

Mentaolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Mezei kakukkfűolaj

Gyógyhatása(i): Illóolaja reuma, bénulás, izomsorvadás, szédülés, szklerózis multiplex és ficam esetén használható bedörzsölésre.

Hogyan használjuk?

- Náthától eldugult orr esetén ajánlott egy csésze forró vízhez adagolt 5–10 csepp illóolaj inhalálása.
Ellenjavallat: Illóolaját azonban csak szakember utasítására ajánlatos fogyasztani.

Mirhaolaj

Gyógyhatása(i): A mirha külső használatra, kis sebek ápolására ajánlott. Gombaölő, fertőtlenítő, gyulladásgátló hatása van. Oldja a letapadt nyálkát, jó májduzzanat esetén. Enyhíti a fogíny- és szájnyálkahártya-gyulladást, a torokgyulladást, a hörghurutot. Borogatásként használható nehezen gyógyuló sebek és aranyér kezelésére. Fogkrémek és szájvizek összetevője.

Hogyan használjuk?

- A mirha kizárólag külső használatra ajánlott.
Ellenjavallat: Mellékhatása, ha az előírás szerint alkalmazza, nincs, de elhúzódó használat esetén allergiás reakciót válthat ki az arra érzékenyeknél.

Mirtuszolaj

Gyógyhatása(i): Aromaterápia során alkalmazzák szamárköhögés, hörghurut (bronchitis) és egyéb légzőszervi fertőzések kezelésére. Köptetőszerként is használják.

Hogyan használjuk?

- lemosás, inhalálás, szájöblítés, párologtatás, bedörzsölés
Ellenjavallat:

Moldvai sárkányfő(fű) olaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Muskátdió-olaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Muskotályzsálya-olaj

Gyógyhatása(i): Görcsoldó és méregtelenítő hatású, jótékonyan hat a depresszió kezelésében,, klimax, stressz, korpásodás, fokozza az ösztrogén termelést és menstruációs zavarok esetén kiválóan alkalmazható, magas vérnyomás esetén javasolt illóolaj, de jó szagtalanításra is.

Hogyan használjuk?

- párologtatás, borogatás, fürdő, bedörzsölés
Ellenjavallat: Nem alkalmazható epilepsziánál, terhességnél, alkohol fogyasztással

Narancsolaj

Gyógyhatása(i): Megfázás, feszültség, stressz, emésztési zavarok kezelésére és általános nyugtatóként, gyulladásgátlásra, fertőtlenítésre, méregtelenítésre, bőrnyugtatásra, szagtalanításra használják. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben Édes narancs olaj (Aurantii dulcis aetheroleum) néven hivatalos. Illatos fürdők alkotórésze, bedörzsöléssel a nyugtató, antibakteriális, és bőrápoló hatását, szájöblítés esetén antibakteriális, méregtelenítő hatását aknázhatjuk ki. Párologtatással kellemes, nyugtató környezetet teremt, csökkenti a felnőttek és a gyerekek alvási zavarait, idegességi tüneteit.

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat: Túlzott alkalmazása bőrirritációt, bőrszárazságot és viszketést okoz.

Narancsvirágolaj

Gyógyhatása(i): Álmatlanság, depresszió, impotencia, nyugtalanság emésztési zavarok, fejfájás kezelésére használt illóolaj.

Hogyan használjuk?

- Párologtatás, bedörzsölés, fürdő, illatszer.
Ellenjavallat:

Niaouliolaj

Gyógyhatása(i): Könnyíti a légzést és oldja a nyálkát. Gyulladásgátló hatású. Fertőtlenítő, szájüreg betegségek kezelése, fájdalomcsökkentő és keringésszabályozó.

Hogyan használjuk?

- Köptető, nyákoldó hatása miatt jól használható köhögés, hörghurut, megfázás esetén.
- Torokgyulladás esetén öblögetve, nehézlégzéskor száraz inhalálással alkalmazható.
- Párologtatva jó nátha és influenza esetén.
- A hólyag és a húgyutak gyulladása esetén szintén használható.
- Élénkíti és serkenti a sejtnövekedést.
- Segít pattanás, furunkulus és bőrparaziták esetén.
- Alkalmas égési sebekre is.
- Reuma ellen bedörzsölőszerként és fürdőolajként használható.
- Erős hígítással alkalmas hüvelyöblítésre.
Ellenjavallat: A várandósság első trimeszterében nem használható. - Hűvös helyen, légmentesen lezárva, közvetlen fénytől védve tárolandó.

Nőszirom olaj

Gyógyhatása(i): köptető, a légutakból a nyálkás váladék kiürülését elősegítő (expectorans), gyógyászati bevonó- és védő (mucilaginosum), kisgyermekek fogzását könnyítő (kifaragott darabkák rágcsálásával), illatszeripar.

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Nyugat-indiai szantálfaolaj

Gyógyhatása(i): antimikrobiális, nyugtató és a lelkiállapotot, hangulatot kiegyensúlyozó. Az amyris-olajat a kozmetikai iparban elsősorban illatfixálóként és parfümök összetevőjeként használják szappanok és parfümök előállításához.

Hogyan használjuk?

- Párologtatás: tegyünk 6-10 csepp illóolajat a párologtató vízébe,
- Aromafürdő: 5-10 csepp illóolajat keverjünk el 1 evőkanál tejszínben, tejben vagy habfürdőben,
- Inhalálás: 1 liter forró vízhez vagy kamilla teához adjunk hozzá 3-8 csepp illóolajat,
- Száraz szaunában: egy felöntőkanál vízbe 2-3 csepp illóolajat tegyünk és öntsünk fel vele egyenletesen a kályhára.
Ellenjavallat:

Orvosi zsályaolaj

Gyógyhatása(i): Nyugtató, erősítő, étvágyjavító. Vérnyomáscsökkentő, összehúzó, görcsoldó. Szél- és vízhajtó. Fertőtlenítő és szabályozza a menstruációt. Csökkenti a depressziót. Hatásos bőrproblémákra: afta, gyulladás, fekély, furunkulus, ekcéma, rovarcsípés. Használható szájüregi gyulladásokra, torok- és fogínygyulladásra, hajhullásra és fehérfolyásra.

Hogyan használjuk?

- Hagyományos alkalmazása: a fertőző betegek szobáját faszénparázsra dobott zsályalevekkel fertőtlenítették.
Ellenjavallat: Epilepszia és terhesség esetén, és szoptatás alatt nem alkalmazható.

Örökzöld ciprus

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Pacsuliolaj

Gyógyhatása(i): Depresszió, impotencia, szellemi fáradtság, narancsbőr esetén és ezeken kívül még rovarriasztásra, szagtalanításra, bőrápolásra is használják. - A hagyományos ázsiai gyógyászatban sokrétűen alkalmazzák, így magas vérnyomás, apátia, ödéma, megfázás, fejfájás, hányinger és gyomorfájdalmak ellen. - Japánban és Malajziában mérges kígyók marására is – ezek kezelését nem segíti, de enyhíti a tüneteket. - Illata nyugtató, aggodalmak, depresszió esetén segíti a szellemi egyensúly elérését, emellett érzékenyebbé teszi az embert.

Hogyan használjuk?

- párologtatás, bedörzsölés, fürdő
Ellenjavallat:

Pálmarózsaolaj

Gyógyhatása(i): belsőleg emésztésjavító, bél- és húgyúti fertőtlenítő összetételekben használják. - Külsőleg inhalálásra és aromafürdők összetevőjeként használhatók például arc- és homloküreg gyulladás, hörghurut és egyéb légúti megbetegedések kiegészítő kezelésére.

Hogyan használjuk?

- Párologtatásra, aromafürdő készítéséhez, arc- és hajápolásra.
- Légtér-illatosítóként, aromalámpából párologtatva vagy fürdőkből belélegezve az olaj hangulatjavító hatása is érvényesül.
- A pálmarózsa illóolaja nem mérgező, nem irritáló, nem érzékenyítő és nem fototoxikus.
Ellenjavallat:

Perubalzsamolaj

Gyógyhatása(i): lábápolás mellett hatékonyan védi a bőrt a gombás fertőzésektől. A természet egyik legeredményesebb gombaölő hatóanyagának, és az egyéb aktív összetevőknek a kombinációja nemcsak védi a bőrt, de segít megszűntetni a már kialakult bőrgombát. Akár kúraszerűen, akár megelőző jelleggel rendszeresen használható mellékhatások nélkül.- Használthat a kiütés és a kipirosodás ellen is.

Hogyan használjuk?

- Illatszeripari adalék.
- Balzsam és illóolaj haj- és fogápolókban.
- Élelmiszeripar (pl. cukorka, rágógumi, csokoládéízesítő).
- Láb ápolásakor; Első alkalommal áztasd be jól lábaid, majd habkővel reszeld le az elszarusodott réteget. Ezután használd balzsamolajat.
Ellenjavallat: A Peru-balzsamra előfordulhat érzékenység, allergia, ezért érdemes a készítmény használata előtt bőrtesztet végezni!

Petitgrainolaj

Gyógyhatása(i): Nyugtat, csillapítja a félelmet. Enyhíti a gyomorrontás tüneteit. Dezodorál.

Hogyan használjuk?

- Aromalámpában párologtatva kiegyensúlyozó, kedélyállapot javító, oldja a feszültséget és javítja az emlékezőképességet.
- Fürdővízbe téve frissítő, izzadásgátló, szagtalanító.
- Kölnivizekhez is használják.
- Alkalmas zsíros, korpás haj ápolására.
Ellenjavallat: Napfény hatására a bőrön foltok keletkezhetnek tőle.

Római kamillaolaj

Gyógyhatása(i): Görcsoldó, feszültségcsillapító és fertőtlenítő hatása van.

Hogyan használjuk?

- Elsősorban a gyomorgörcsöt oldja, és enyhíti a szamárköhögés tüneteit.
- Borogatásként használható torokgyulladás, fülfájás és kólika ellen.
- Masszázsolajba keverve és fürdővízbe téve csillapítja a feszültséget.
- A fürdő segíthet szabálytalan menstruáció esetén is.
Ellenjavallat:

Római köményolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Rozmaringolaj

Gyógyhatása(i): Fejfájás, izomláz, sportsérülések, ficam, ízületi fájdalmak, kimerültség, korpás haj, hajhullás, megfázás, köhögés, rossz vérkeringés, túlzott alkoholfogyasztás, gyomorbántalmak, alacsony vérnyomás, görcsök, ficamok kezelésére használják, de frissítőként is kiváló. Mozgásszervi gondok, izomláz, izomgörcs és fájdalom esetén hatékony. Sportsérülések, ficam, ízületi fájdalmak ellen, de kiváló roboráló, a haj állagát is javítja, megszünteti a korpásodást és erős zsírosodást, megállítja a hajhullást. Alkohol elvonási tünetekkor, illetve keringési zavarban is kiváló aromaterápiás használata.

Hogyan használjuk?

- Masszázsolajba keverve enyhíthetjük a fájó izmok, reumás fájdalmak kínjait, de hideg borogatást is készíthetünk, ha rándulás okozta fájdalmat, duzzadást kell csillapítanunk. :- Tegyünk 4-6 csepp olajat a hideg vízzel átitatott törülközőre, és helyezzük a sérülést szenvedett végtagra.
- Hajápoló termékekbe keverve eltünteti a korpát.
Ellenjavallat: Terhesség és epilepszia esetén kerüljük!

Rózsafaolaj

Gyógyhatása(i): Alkalmazzák álmatlanság, feszültség, lehangoltság, emésztési zavarok, fejfájás ellen, bőrápolásra.

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Rózsaolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Szantálfaolaj

Gyógyhatása(i): Elsősorban a bőr betegségeire használjuk, de megfázások, légzőszervi vagy húgyúti bajok megoldója is. Általános nyugtató, kedv fokozó, és mint ilyen vágyfokozó is lehet. Kiváló fertőtlenítő. Erős gombaölő, hatékony baktérium és vírusölő szer. Óvja a bőrt, bár használatakor figyelni kell, mert nagyon maró hatású, csípheti a légutakat is. Minden fajta fertőzésre, nemi szervek bajaira is alkalmas. Napszúrás, ekcéma, horzsolások, pattanás, bőrbetegségek, torokfájás, gégegyulladás, megfázás, húgyúti problémák, száraz és berepedezett bőr, stressz, impotencia. Lelki, szellemi szinten tisztító, a jellemet is megtisztító illata.

Hogyan használjuk?

- Szokásos bőrápoló készítményeink hatékonyságát növelhetjük, ha pár csepp szantálolajjal gazdagítjuk őket.
- Ekcéma kezelésére 4 cseppet tegyünk hordozóolajba, s kenjük a beteg felületre.
- Torokfájás esetén tegyünk 4-6 cseppet egy pohár meleg vízbe, és öblögessünk.
- Masszázsolajba keverve stresszoldó hatású.
- Néhány csepp a fürdővízbe téve serkenti a nemi vágyat.
Ellenjavallat: Ha közvetlenül a bőrfelület kezelésére alkalmazzuk, alaposan keverjük el a hordozóolajban vagy egyéb kozmetikai készítményekben, különben csípheti a bőrt.

Szegfűborsolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Szegfűszegolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Szibériai cédrusolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Szurokfűolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Tárkonyürömolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Teafaolaj

Gyógyhatása(i): Bakteriális, vírusos és gombás fertőzések, megfázás, influenza, orr- és homloküreg-gyulladás, húgyúti problémák, fertőzésekkel szemben az immunrendszer erősítése, égési sérülés, rovarcsípés, pattanás, szemölcs, hajkorpa. Különösen jó vágási sérülések és nemi fertőzések kezelésére.

Hogyan használjuk?

- Égési sérülések, rovarcsípések, illetve vágott sebek esetén cseppentsünk egy vattacsomóra és szorítsuk a sérült bőrre.
- Megfázás, influenza és köhögés esetén tegyünk pár cseppet inhaláló folyadékba. Ez az olaj belégzésre is kellemes, ugyanakkor rendkívül hatékony a fertőzésekkel szemben.
- Húgyúti fertőzések esetén adjunk 6 cseppet a fürdővizünkhöz.
- Lábgomba kezelésére tegyünk 4 cseppet egy meleg lábfürdőbe, majd dörzsöljük be az érintett területet az illóolaj hordozóolajos elegyével.
Ellenjavallat: Allergiát ritkán okoz, de az előírt időtartamnál hosszabb ideig tárolt illóolaj gyakrabban kiválthatja.

Tömjénolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Törpefenyőolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Vaníliaolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Vetiverolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Virginiai borókaolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Vörös borókaolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:

Ylang-ylang olaj

Gyógyhatása(i): Idegesség, magas vérnyomás, heves szívdobogás, szexuális problémák, depresszió, bőrbántalmak. Nemi vágyat fokozó, depressziócsökkentő hatása a legerősebb. Kellemes közérzetet, nyugodtságot biztosít, relaxáláshoz is használhatjuk.

Hogyan használjuk?

- 6 csepp a fürdővízbe téve kiváló relaxáló hatású.
- 3 csepp ilang-ilang és 3 csepp szantálolaj masszázsolajba keverve fokozza a nemi vágyat.
- Ha csak ilang-ilangot használunk a masszázshoz, inkább stresszoldó, vérnyomáscsökkentő hatása érvényesül.
- Bőrünk egészségesebb, szebb lesz, ha rendszeresen használt bőrápoló készítményeinkben néhány cseppet alaposan elkeverünk.
- Nyugtató hatású, ha zsebkendőre cseppentve belélegezzük.
Ellenjavallat: Terhesség idején nem alkalmazható.

Zellerolaj

Gyógyhatása(i):

Hogyan használjuk?

-
Ellenjavallat:


Lásd még: Az illóolaj Illóolajok listája Illóolajok hatása Hordozóolajok


  1. Termesztése és a szaporítóanyag beszerzése az Országos Környezetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség engedélyével lehetséges.