Növények/Illóolajok/Illóolajok hatása

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

__NOEDITSECTION__

A lap mérete: 31563 bájt

Gyógynövény

Illóolajok hatása

LatinGyógynövényGyógynövények listájaGyógynövények hatóanyagaiGyógynövények gyűjtéseGyógynövény‐gyógyszer interakciókGyógynövények Interakciós hatásaiGyógynövények felhasználásaGyógynövények adagolásaNövények gyógyhatásaGyógygombákTerápiákBetegségekGyógyteákIllóolajokZsíros olajokMihez-mitTanácsok


Ánizsolaj

Az ánizsolajat kozmetikai készítményekben, masszázsolajakban, aromaterápia során baktericid, légzéskönnyítő, fájdalomcsillapító hatása és kellemes illata miatt gyakran használják. Más gyógynövények mellett a gyulladt, aknés bőr kezelésében játszik jótékony szerepet.
Veszélyei
A bőrt érzékenyítő, és/vagy enyhén irritáló tulajdonságai miatt, nem ajánlott az ánizsolaj tartós, több héten keresztüli használata.

Babérolaj

megkönnyíti a nehéz ételek emésztését. Nyugtatja az emésztőtraktust.
 naponta 1 mokkáskanállal étkezéshez, salátákhoz.
a babérolajat bedörzsölőszerként ajánljuk ízületi problémákban szenvedőknek: fájó, sajgó ízületekre, ízületi gyulladásokra, ínszalag letapadásokra.
Veszélyei
Nem szabad túladagolni!

Balzsamolaj

A balzsamok különösen a nyálkahártyákra hatnak, ezeknek hurutjait befolyásolják; bedörzsölés útján csúzos fájdalmak gyógyítására is használják.

Bazsalikomolaj

Az emlékezőképesség gyengülése, szellemi fáradtság, menstruációs panaszok, emésztési zavarok, a különböző emésztőrendszeri megbetegedések (emésztési zavarok, gyomor- és bélgörcsök, a fokozott bélgázképződés következtében kialakult szívtáji panaszok, valamint vírusos eredetű májgyulladások) esetén.
Alkalmazás módja párologtatással, bedörzsöléssel, fürdővízben.
Veszélyei
nem alkalmazható érzékeny bőrre, terhesség alatt, epilepsziánál. - Az illóolaja tartalmaz egy esztragol nevű anyagot, melyről nem zárható ki, hogy sejtkárosító hatású, ezért várandós és szoptatós kismamák, csecsemők és kisgyermekek lehetőség szerint ne alkalmazzák. - Hosszú ideig történő használata nem ajánlott.

Bergamottolaj

Húgyhólyag- és húgycsőgyulladás, láz, herpesz, feszültség, stressz, depresszió, étvágytalanság, pattanás, bőrproblémák. (Pikkelysömör és ekcéma kezelésére is használható.)
Kifejezetten hatásos húgyúti fertőzések, depresszió ellen és bőrproblémákra.
Használata
Hangulatjavításhoz aromalámpába vagy párologtatóba csepegtessünk 4-6 csepp olajat. 6 cseppje a reggeli fürdővízbe téve felfrissít, feldob.
Néhány csepp az arctonikba keverve segít a bőrproblémák, megszüntetésében.
Pattanások megszüntetéséhez keverjünk pár cseppet egy tál meleg vízbe, mártsunk bele egy összehajtogatott gézlapot, csavarjuk ki, majd helyezzük pár percre bőrünkre.
Naponta többször ismételjük meg a kezelést.
Veszélyei
Használata után kerüljük a napozást, szoláriumot, mert bőrfestékproblémákat okozhat.

Borókaolaj

Méregtelenítés, vizelethajtás, húgyúti fertőzések, menstruációs fájdalmak, ekcéma, pikkelysömör, fekélyek, sebek, cellulitisz, reumatikus fájdalmak, étvágyjavítás, másnaposság.
Elsősorban másnaposság ellen, méregtelenítésre és cellulitisz kezelésére használatos.
Használata
6 csepp borókafenyő-olaj a fürdővízbe téve segít a szervezet méregtelenítésében és a másnaposság leküzdésében.
Ekcéma és cellulitisz kezelésére hígítsunk fel 3 csepp borókafenyő- és 3 csepp kamillaolajat hordozóolajban (pl. szőlőmag vagy napraforgó), és kenjük be a problémás bőrfelületet.
Veszélyei
Nem alkalmazható epilepsziásnál, terhességnél!

Borsikaolaj

hasmenés elleni (antidiarrhoeicum), szélhajtó, puffadást csökkentő (carminativum), emésztést elősegítő (digestivum), étvágyjavító, gyomorerősítő szer, növeli a gyomor tónusát, serkenti a gyomorsav elválasztását (stomachicum), vese-, máj és epepanaszok, menstruációt megindító (emmenagonum), vérnyomásnövelő, izzadást kiváltó szer (diaphoreticum)
Veszélyei
Várandósok számára mérsékelt fogyasztása javasolt.

Borsmentaolaj

Fertőtlenítő, lázcsillapító, köhögésre, asztmára is célszerű használni.
Kiváló fejfájásra, migrénes bajokra, megfázás, és meghűlésre, asztma, influenza, hörghurut, láz, ízületi gyulladás, orr- és homloküreg-gyulladás, orrdugulás, fáradtság, fejfájást szédülést, csökkenti, emésztési problémák, puffadás, hasmenés, hányinger, a menstruációs fájdalmakra is jó!.
Különösen fejfájásra, megfázásra, influenzára javallott.
Használata
Fejfájás esetén tegyünk 5-6 cseppet egy tál hideg vízbe, majd mártsunk bele egy zsebkendőt, csavarjunk ki, és tegyük a homlokunkra.
Émelygés, hányinger leküzdésére cseppentsünk néhány cseppet zsebkendőre, s tartsuk az orrunk elé.
Megfázás és influenza gyógyítására helyezzünk éjszaka a fűtőtestre nedves, néhány csepp borsmentával is átitatott törülközőt.
Veszélyei
Ne alkalmazzuk közvetlenül lefekvés előtt, mert zavarhatja az alvást. A mentolt tartalmazó orr-cseppek és ecsetelők kisgyermekeknél szív- és légzésbénulást okozhatnak, ezért ellenjavalltak.

Bükkfaolaj

Veszélyei

Cédrusolaj

Ingerültség, stressz, bőrprobléma, hajhullás, korpásodás, megfázás ellen használható. Rovarriasztásra is alkalmazzák.
Alkalmazás módja párologtatással, bedörzsöléssel, fürdővízben.
Veszélyei
Nem alkalmazható terhesség esetén, epilepsziánál.

Ceyloni fahéjolaj

A fahéjolajat nyugtató fürdőkhöz ajánlják, a bőrbe dörzsölve izomlazító hatású, felfrissíti a bőrt. - Baktérium ölő (antimikrobiális) és gombaölő (antifungális) hatása miatt egy kis adag fahéjolaj belélegzésével is enyhíthető a légzési problémák tünetei. - Párologtatóba 4-6 cseppet csepegtetve segít a légúti fertőzések elűzésében, illetve tisztítja a szoba levegőjét is. - A felszakítja a lerakódott váladékot, segít megszüntetni a megfázás, influenza és torokfájás tüneteit. - Már egy kis adag fahéjolaj belélegzésével is enyhíthető a légzési problémák tünetei.
Veszélyei
Ha émelygést, hasfájást, hasmenést tapasztalunk akkor azonnal hagyjuk abba fogyasztását. - Az érzékeny keringési rendszerű embereknél bizonyos gyógyszerekkel hajlamos kölcsönhatásba lépni, így alkalmazása előtt mindenképpen orvossal konzultálni kell.

Cickafarkolaj

Fertőtlenítő, görcsoldó, gyulladásgátló hatású. - Erősíti a gyomrot, puffadáscsökkentő. - Tisztítja a vért, csillapítja a vérzést és elősegíti a szabályos menstruációt. - Borogatásként használható nehezen gyógyuló sebekre, bőrgyulladásra és nyílt lábszárfekélyre.
Masszázsolajként narancsbőr ellen hatékony. - Fürdő- vagy bedörzsölőszerként használható reumánál és visszérgyulladásnál.
Veszélyei

Ciprusolaj

Idegerősítő és idegnyugtató, csillapítja a légúti panaszokat, enyhíti a menstruációs és klimaxos panaszokat, aranyér és visszér ellen is hatásos.
Veszélyei
Terhesség idején ne használjunk ciprusolajat, mert vetélést okozhat. Várandósok minden érösszehúzó hatású olajjal kapcsolatban kérjék ki szakorvos véleményét.

Citromfűolaj

A citromfűolaj hatásos a nyugtalanság, szorongás, emésztési zavarok, fejfájás, köhögés és reuma ellen is.
A felsorolt panaszok kezelésére aromalámpából vagy alvópárnából elpárologtatva, masszázs- vagy fürdőolaj, ill. fejfájás csillapítására alkalmas bedörzsölőszerek alkotórészeként használják a leggyakrabban.
Veszélyei
Nem alkalmazható érzékeny bőrre.

Citromolaj

Emésztési problémák, májtisztítás, torokfájás, megfázás, influenza, fertőtlenítés, orr- és homloküreg-gyulladás, ízületi gyulladás, fogínygyulladás, orrvérzés, magas vérnyomás, szemölcs, tyúkszem.
Különösen hatékony pattanásos bőr kezelésében, és kiváló frissítő.
Használata
A citromolaj lassítja a bőr öregedésének folyamatát.
Tegyünk néhány cseppet szokásos arctonikunkba vagy krémünkbe, és alaposan keverjük el.
Különös fényt ad hajunknak, ha az öblítővízbe teszünk pár csepp citromolajat, s a haj és a fejbőr is egészséges marad.
Enyhíti a torokfájást, ha 2 csepp citrom- és 2 csepp szantálolajat elkeverünk egy pohár langyos vízben, és azzal öblögetünk.
Veszélyei
Az érzékenyebb bőrűeknél bőrirritáció jelentkezhet.
Alkalmazása után 8 órán át kerüljük a napozást, szoláriumot.

Citronellaolaj

Baktérium- és gombaölő, csillapítja a lázat, élénkít és frissít, e célból borogatásként használható.
Párologtatva elűzi a kellemetlen szagokat.
Veszélyei
A kezelés előtt ajánlott bőrpróbát végezni, és/vagy szakorvos tanácsát kérni.

Citvor olaj

Veszélyei

Cukornyírolaj

Az illóolaját a kozmetikában (pl. hajvizek) készítéséhez használják.
Veszélyei

Csombormenta olaj

Bélféregűző, rovarriasztó, köptető és köhögéscsillapító, emésztésserkentő. - Teája szélhajtó, görcsoldó, bélféregűző, epekiválasztást serkentő hatású. - Sárgaság ellen is fogyasztják.
Veszélyei
Óvatosan használandó, mert a drog erősebb hatásúnak ismert. - A növény olaja rossz hírű MÉRGEZŐ! hatása miatt. - - Méhösszehúzódásokat válthat ki, azonban a vetélés előidézéséhez szükséges dózis halálos is lehet!

Dokudámi olaj

Veszélyei

Édes narancsolaj

Nyugtalanság és szorongás oldására, alvászavarok megszüntetésére, illetve kozmetikai jellegű bőrpanaszok kezelésére használják.
Veszélyei
fényérzékenyítő hatású lehet.

Édesköményolaj

Külsőleg szemkörnyéki ápolószerekben gyulladáscsökkentőként, öregedő, érzékeny és fáradt bőr ápolószereként, kézápolószerként (bőrpuhításra), klimax, emésztési zavarok, köhögés esetén és szélhajtásra is felhasználják.
Veszélyei
Nem alkalmazható epilepsziánál.

Erdeifenyő olaj

Antibakteriális, dezodoráló, tonizáló, izzadásgátló, izomlazító hatású. - Reuma, és ízületi gyulladás elleni bedörzsölők, kenőcsök alkotórésze.
Veszélyei
Nem alkalmazható asztma, szamárköhögés, nagy kiterjedésű bőrsérülés, láz, szívelégtelenség, magas vérnyomás és 2 éves kor alatt. Túlzott és tömény használata bőrirritációt okozhat, és töményen sem, csak hígítva.

Eukaliptuszolaj

Köhögés, torokfájás, hörghurut, orr- és homloküreg-gyulladás, migrén, húgyúti problémák, húgyhólyaggyulladás, reuma, túlerőltetett izmok, bőrfertőzések, herpesz, szúnyogcsípés.
Különösen megfázásra, köhögés, influenzára, izomláz, vagy reumatikus panaszok, székrekedés megszüntetésére jó.
Használata
Megfázás, köhögés, influenza esetén tegyünk 5-6 cseppet egy forró vízzel megtöltött tálba, és ezzel inhaláljunk.
Izomláz vagy reumatikus panaszok hatékonyan csillapíthatók masszázzsal.
Tiszta, friss illatot kölcsönöz pl. betegszobában, ha a fűtőtestre helyezett nedves törülközőre cseppentünk belőle.
Kiválóan alkalmas például a székrekedés megszüntetésére az ánizskapor, fekete bors, majoránna, gyömbér és rozmaring.
Veszélyei
Kerüljük alkalmazását hason-szervi megbetegedésekre szedett gyógyszerek mellett.

Fahéj olaj

Izom és ízületi fájdalmakra, meghűlésre, náthára. A legjobb fertőtlenítők egyike.
Energiát adó, vitalizáló és emésztést is javító, mint ilyen egyébként a fogyókúrák egyik megtámogatója bedörzsölve és lámpában is.

Fekete borsolaj

Csillapítja a lázat, serkenti az emésztést és javítja a vérkeringést. - Gyorsítja a meghűléses betegségekből való gyógyulást. - Fokozza a vérkeringést, ezért jól használható sportsérülések, rándulás, izomfájdalmak és reuma kezelésére. - Étvágygerjesztő, oldja a gyomor- és bélgörcsöket és megszünteti a hasmenést. - Jól hat a lép és a vese működésére is.
Veszélyei
Arcra ne kenje! - Várandós és szoptatós kismamák nem alkalmazhatják! - Mivel izgathatja a bőrt, ezért csak kis mennyiségben alkalmazható.

Fodormentaolaj

Bedörzsölés: a bőr vérkeringését fokozza, narancsbőr kezelésében ajánlott, krém formájában tisztítja a zsíros, pattanásos bőrt
Párologtatás: csíraölő és fertőtlenítő, légfrissítő hatású
Inhalálás: frissítő és légzéskönnyítő, légúttisztító
Fürdő: zsíroldó, bőrtisztító hatású
Veszélyei
Magas vérnyomás esetén testápolóként nem alkalmazandó.

Gerániumolaj

Frissít, élénkít, gombaölő, antiszeptikus hatású, egyensúlyban tartja a bőr faggyútermelését. Csökkenti az aranyér tüneteit.
Főként illatszerek, kölnivíz előállítására használják.
Veszélyei
-

Gyömbérolaj

Étvágyfokozó, gyakran alkalmazzák emésztési problémák és émelygés esetén (legyen az terhességi hányinger, tengeribetegség, vagy másnaposság). - Megfázásos és influenzás, különösen felső légúti tünetek, reumatikus fájdalmak enyhítésére is hasznosnak bizonyult.
Külsőleg a bőrre alkalmazva segít az ütések, zúzódások nyomának eltüntetésében. - Szélhajtó, enyhíti a kólika tüneteit. - Idegfeszültség- és fejfájás-csillapító.Potenciafokozó, immunitásnövelő.
Veszélyei
A gyömbérolaj nem toxikus és általában nem irritáló (kivéve ha nagy töménységű), de az érzékeny bőrt irritálhatja és fényérzékenységet okozhat.


Kerti kakukkfűolaj

Tüdőgyulladásra hörghurutra, szamárköhögésre legjobb hurutoldó. Asztma és allergia ellen is hatékony.
Elsősorban megfázásra használják, de jó hangulatjavító szer, ajánlják emésztési problémákhoz is, pl. a székrekedés egyik ellenszere lehet!

Hegyi árnika olaj

A népgyógyászatban zúzódások, rándulások és helyi izomfájdalom csillapítására használják, használata kizárólag a régóta fennálló hagyományokon alapszik.
Ha a tünetek romlanak, vagy 3–4 nap után sem javulnak, orvoshoz kell fordulni.
Veszélyei
Szemmel, nyálkahártyákkal, sérült bőrrel, mellbimbóval való érintkezést kerülni kell. - Terhesség és szoptatás idején adagolása nem javallott. - Sérült bőrön (pl. sérülések, lábszárfekély stb.) való tartós alkalmazás esetén viszonylag gyakran fellép hólyagképződéssel kísért ödémás bőrgyulladás, ezen kívül ekcéma és allergiás tünetek. - Nem szabad rá kötést helyezni.

Himalájai cédrusolaj

Veszélyei

Illatos rutaolaj

Veszélyei


Indiai fűszercirokolaj

Veszélyei

Izsópolaj

Veszélyei

Jávai citronellaolaj

Veszélyei

Jázminolaj

Veszélyei


Jojoba olaj

Veszélyei

Kajeputolaj

Veszélyei

Kajszibarack olaj

Veszélyei

Kámforolaj

Veszélyei

Kamillaolaj

Jó nyugtató, kiváló gyulladáscsökkentő, elalvást segítő.
Idegesség, álmatlanság, stressz, szorongás, fejfájás, migrén, emésztési és gyomorproblémák, rekedtség, nátha, duzzadt ízületek, gyulladások, ficamok, allergia, ráncok, bőrproblémák, pattanás, égési sebek, kelések, pikkelysömör, ekcéma, szemproblémák. Különösen jó gyulladásra, gyomorbántalmakra, szemproblémákra (pl. kötőhártya-gyulladás), fájdalomcsillapításra.
A kamilla közismerten kiváló gyulladáscsökkentő így mindenféle égésre, fekélyes sebekre, belső gyulladások esetén illetve gyomor-, és bélproblémára jól használható.
Használata
Kötőhártya-gyulladás esetén egy tál langyos vízbe tegyünk 3-4 csepp olajat, mártsunk bele vattacsomót, majd csavarjuk ki és helyezzük a szemre.
Soha ne csöppentsünk az olajból egyenesen a szembe!
Meleg borogatás enyhíti a gyomor- és hátfájást, pár csepp az esti fürdővízbe téve segíti a jobb alvást.
Veszélyei
A terhesség alatt, különösen az első hónapokban kerüljük!

  1. Kapormagolaj}}
Veszélyei

  1. Kardamom(um) olaj}}
Veszélyei

  1. Kaszkarilla olaj}}
Veszélyei


  1. Kerti kakukkfűolaj}}
Ideg-, immun- és általános erősítő. - Görcsoldó, elősegíti a szabályos menstruációt. - Javítja az emésztést. - Vérnyomásnövelő és enyhíti a vérkeringési zavarokat. - Fertőtlenítő, izzasztó, lázcsillapító. - Vízhajtó és sebgyógyító.
Veszélyei
Tilos használni terhesség esetén és epilepsziásoknál és a magas vérnyomásban szenvedőknek nem ajánlott.

  1. Keserű narancsolaj}}
Veszélyei

  1. Kínai fahéjolaj}}
Veszélyei

  1. Komló olaj}}
Veszélyei

  1. Korianderolaj}}
Veszélyei

  1. Köményolaj}}
Veszélyei

  1. Kubébabors olaj}}
Veszélyei

  1. Kúszó fajdbogyó olaj}}
Veszélyei

  1. Lestyángyökérolaj}}
Veszélyei

Levendulaolaj

A levendula görcsoldó, fájdalomcsillapító, nyugtató.
Fertőtlenítőnek sem utolsó, de inkább ismert égési sérülésekre való alkalmasságáról.
A természetesen minőségi levendulaolaj a többivel ellentétben nem okoz bőrirritációt.
A folyadékháztartást, idegrendszert és a női hormonokat kedvezően befolyásolja.
Égési sérülések, rovarcsípés, bőrfertőzések, vágások, sebek, horzsolások, napozás utáni leégés, pattanás, ekcéma, bőrgyulladás, stressz, fejfájás, álmatlanság, ájulás, magas vérnyomás, görcsök, izomfájdalmak, hányinger, ízületi gyulladás, gyenge immunrendszer, asztma, légzési problémák. Elsősorban stresszre, vágott és égési sérülésekre ajánlható.
Használata
Tegyünk néhány cseppet a párnánkra, mélyebb álmunk lesz.
Masszázsolajba keverve csökkenti a stresszt.
Égési sérülések, vágások, horzsolások hatékonyan kezelhetők, ha egy tál langyos vízbe 6-8 cseppet teszünk, s az érintett bőrfelületet a vízbe mártott vattacsomóval törölgetjük.
A tiszta, hígítatlan olajat is alkalmazhatjuk vattacsomóra csepegtetve, vagy a bőrön 1 cseppjét elkenve.
Csillapítja a fájdalmat, a gyulladást és a viszketést, de sebes bőrfelületen a tömény olaj égető érzést válthat ki.
Veszélyei
Terhesség első hónapjaiban kerülendő!
Túlzott használata álmatlanságot, nyugtalanságot okoz.

Libanoni cédrusolaj

Veszélyei

Majoránnaolaj

Veszélyei

Mákolaj

Veszélyei

Mandarin-narancsolaj

Veszélyei

Mandarinolaj

Veszélyei

Mentaolaj

Veszélyei

Mezei kakukkfűolaj

Veszélyei

Mirhaolaj

Veszélyei

Mirtuszolaj

Veszélyei

Moldvai sárkányfő(fű) olaj

Veszélyei

Muskátdió-olaj

Veszélyei

Muskotályzsálya-olaj

Veszélyei

Narancsolaj

Veszélyei

Narancsvirágolaj

Veszélyei

Niaouliolaj

Veszélyei

Nőszirom olaj

Veszélyei

Nyugat-indiai szantálfaolaj

Veszélyei

Orvosi zsályaolaj

Veszélyei

Örökzöld ciprus

Veszélyei

Pacsuliolaj

Veszélyei

Pálmarózsaolaj

Veszélyei

Perubalzsamolaj

Veszélyei

Petitgrainolaj

Veszélyei

Római kamillaolaj

Veszélyei

Római köményolaj

Veszélyei

Rozmaringolaj

Fejfájás, izomláz, sportsérülések, ficam, ízületi fájdalmak, kimerültség, korpás haj, hajhullás, megfázás, köhögés, rossz vérkeringés, túlzott alkoholfogyasztás, gyomorbántalmak, alacsony vérnyomás, , izomláz, izomgörcs és mozgásszervi gondok, fájdalom esetén hatékony.
Sportsérülések, ficam, ízületi fájdalmak ellen, de kiváló roboráló, a haj állagát is javítja, megszünteti a korpásodást és erős zsírosodást, megállítja a hajhullást.
Alkohol elvonási tünetekkor, illetve keringési zavarban is kiváló aromaterápiás használata.
Használata
Elsősorban sportsérülések, ficamok kezelésére használják, de frissítőként is kiváló.
Masszázsolajba keverve enyhíthetjük a fájó izmok, reumás fájdalmak kínjait, de hideg borogatást is készíthetünk, ha rándulás okozta fájdalmat, duzzadást kell csillapítanunk.
Tegyünk 4-6 csepp olajat a hideg vízzel átitatott törülközőre, és helyezzük a sérülést szenvedett végtagra.
Hajápoló termékekbe keverve eltünteti a korpát.
Veszélyei
Terhesség és epilepszia esetén kerüljük!

Rózsafaolaj

Veszélyei

Rózsaolaj

Veszélyei

Szantálfaolaj

Lelki, szellemi szinten tisztító, a jellemet is megtisztító illata.
Elsősorban a bőr betegségeire használjuk, de megfázások, légzőszervi vagy húgyúti bajok megoldója is.
Általános nyugtató, kedv fokozó, és mint ilyen vágyfokozó is lehet.
Napszúrás, ekcéma, horzsolások, pattanás, bőrbetegségek, torokfájás, gégegyulladás, megfázás, húgyúti problémák, száraz és berepedezett bőr, stressz, impotencia.
Főként bőrproblémákra, torokfájásra használatos.
Használata
Szokásos bőrápoló készítményeink hatékonyságát növelhetjük, ha pár csepp szantálolajjal gazdagítjuk őket.
Ekcéma kezelésére 4 cseppet tegyünk hordozóolajba, s kenjük a beteg felületre.
Torokfájás esetén tegyünk 4-6 cseppet egy pohár meleg vízbe, és öblögessünk.
Masszázsolajba keverve stresszoldó hatású.
Néhány csepp a fürdővízbe téve serkenti a nemi vágyat.
Veszélyei
Ha közvetlenül a bőrfelület kezelésére alkalmazzuk, alaposan keverjük el a hordozóolajban vagy egyéb kozmetikai készítményekben, különben csípheti a bőrt.

Szegfűborsolaj

Veszélyei

Szegfűszegolaj

Veszélyei

Szibériai cédrusolaj

Veszélyei

Szurokfűolaj

Veszélyei

Tárkonyürömolaj

Veszélyei

Teafaolaj

Kiváló fertőtlenítő. Erős gombaölő, hatékony baktérium és vírusölő szer.
Bakteriális, vírusos és gombás fertőzések, megfázás, influenza, orr- és homloküreg-gyulladás, húgyúti problémák, fertőzésekkel szemben az immunrendszer erősítése, égési sérülés, rovarcsípés, pattanás, szemölcs, hajkorpa.
Különösen jó vágási sérülések és nemi fertőzések kezelésére.
Használata
Égési sérülések, rovarcsípések, illetve vágott sebek esetén cseppentsünk egy vattacsomóra és szorítsuk a sérült bőrre.
Óvja a bőrt, bár használatakor figyelni kell, mert nagyon maró hatású, csípheti a légutakat is.
Minden fajta fertőzésre, nemi szervek bajaira is alkalmas.
Megfázás, influenza és köhögés esetén tegyünk pár cseppet inhaláló folyadékba.
Ez az olaj belégzésre is kellemes, ugyanakkor rendkívül hatékony a fertőzésekkel szemben.
Húgyúti fertőzések esetén adjunk 6 cseppet a fürdővizünkhöz.
Lábgomba kezelésére tegyünk 4 cseppet egy meleg lábfürdőbe, majd dörzsöljük be az érintett területet az illóolaj hordozóolajos elegyével.
Veszélyei
Allergiát ritkán okoz, de az előírt időtartamnál hosszabb ideig tárolt illóolaj gyakrabban kiválthatja.

Tömjénolaj

Veszélyei

Törpefenyőolaj

Veszélyei

Vaníliaolaj

Veszélyei

Vetiverolaj

Veszélyei

Virginiai borókaolaj

Veszélyei

Vörös borókaolaj

Veszélyei

Ylang-ylang olaj

Idegesség, magas vérnyomás, heves szívdobogás, szexuális problémák, depresszió, bőrbántalmak. Nemi vágyat fokozó, depressziócsökkentő hatása a legerősebb.
Kellemes közérzetet, nyugodtságot biztosít, relaxáláshoz is használhatjuk.
Használata
6 csepp a fürdővízbe téve kiváló relaxáló hatású. 3 csepp ylang-ylang és 3 csepp szantálolaj masszázsolajba keverve fokozza a nemi vágyat.
Ha csak ylang-ylangot használunk a masszázshoz, inkább stresszoldó, vérnyomáscsökkentő hatása érvényesül.
Bőrünk egészségesebb, szebb lesz, ha rendszeresen használt bőrápoló készítményeinkben néhány cseppet alaposan elkeverünk.
Nyugtató hatású, ha zsebkendőre cseppentve belélegezzük.
Veszélyei
Terhesség idején nem alkalmazható.

Zellerolaj

Veszélyei


Ellenjavallat: Nem javasoljuk a szájon át történő szedést, illetve csakis gyakorlott aromaterápiás szakember felügyelete mellett. - Súlyos következményei lehetnek az adagok helytelen megválasztásának, és a már említett módszerek egyébként is biztosítják a megfelelő hatást.