Növények/Gyógynövény lista/A

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 34797 bájt

Növények

A

Növények Népi gyógyászat Gyógynövények Gyógynövények hatóanyagai Gyógynövények gyűjtése Gyógynövény‐gyógyszer interakciók Gyógynövények Interakciós hatásai Gyógynövények felhasználása Gyógynövények adagolása Gyógynövény lista Gyógynövény terápiák Gyógyteák Gyógyborok Gyógyfürdők


A teljesség igénye nélkül...


Acsalapu[szerkesztés]

(Petasites hibridus, Syn: )
Drog levele (Petasitidis folium),
Más neve(i): Közönséges acsalapu, Vörös acsalapu, kalaplapu vagy nagy szattyú


Hegyvidéki patakok, források partjain, nedves réteken termő, évelő gyógynövény. Az acsalapu március-május között virágzik.

Felhasználható része(i): gyökér, levél


Tartalmaz:→ A levél 0,1 % illóolajat, petasitin keserű anyagot, nyálkát és ásványi anyagokat tartalmaz


Gyógyhatása(i): Nyálkakiválasztást elősegítő köptető, izzasztó és köhögéscsillapító, légzéskönnyítő, torokgyulladást csökkentő, asztma, epilepszia, ideges fejfájás, migrén. - Teáját légzőszervi megbetegedések, köhögés, asztmatikus panaszok ellen és köptetőként is használják. - A gyökértea légzőszervi megbetegedések, asztmás bántalmak enyhítésére, a légzés könnyítésére szolgál. - Gyökérfőzete torokgyulladás elleni öblögetésre alkalmas. Levelei gyulladások, kelések borogatására használható. - A levelekből készült tea, köptető, izzasztó, ideges fejfájást, migrént csillapító szer.
Ellenjavallat: Évente max. 3 alkalommal fogyasztható, mert a tea igen erős hatású, túladagolás esetén émelygés, hányás is felléphet. - Terhesség és szoptatás ideje alatt nem alkalmazható.

Ádáz[szerkesztés]

(Aethusa cynapium, Syn: )
Drog Cynapii herba,
Más neve(i): hajas ádáz, ádáz, ádázó bürök, ebzeller, kutyapetrezselyem

útszéli gyomtársulásokban, ill. vetésekben él.


Ellenjavallat: Bár meglehetősen mérgező, esetenként használták a népi gyógyászatban nyugtatóként és gyomorerősítőként, illetve hasmenés esetén. Manapság a gyógynövényterápiában nem használatos, az alternatív gyógyászat közül szinte kizárólag a homeopátia alkalmazza.

Termesztett alma[szerkesztés]

(Malus domestica, Syn: -)
Drog Mali fructus,
Más neve(i): alma, almafa, termesztett alma, vagy nemes alma
Tartalmaz:→ kalciumot, foszfort, vasat, magnéziumot, nátriumot, káliumot, nyomelemeket, valamint A-vitamint, B-komplex vitaminokat, és némi C-vitamint is, ami a héjban található meg a legnagyobb mennyiségben. A gyümölcshúsban 1-2% pektin, cukrok, szerves savak, terméshéjban különösen sok és többféle flavonoid (kvercetin-, kempferol-származékok, cyanidin-, leucoanthocyanidin-glikozidok), főként magházban dihidrochalkon-glikozidok (pl. floridzin, trilobatin, sieboldin), az egész termésben fenolkarbonsavak (pl. klorogénsav), alkoholok, aminok és észterek. Vitaminok. Magban kb. 20% zsíros olaj, floridzin, cianogén glikozidok (pl. amygdalin)
Gyógyhatása(i): A B-vitaminok nagyon jó hatással vannak az emésztésre, mivel serkentik, elősegítik a táplálék felszívódását. - Hasmenés, székrekedés, szívbetegség, szívgörcs, rák, cukorbetegség, ólommérgezés, sebfertőzés, nyersen vagy szárítva enyhe antidiarrhoeicum. Dyspepsia, emésztési zavarok, vitaminhiány esetén. - Az alma héját is együk meg a benne rejlő sokféle gyógyító hatás miatt. A zöld almákban több energia rejlik. - Sebfertőzés elkerülésére az almalevél antibiotikum tartalma miatt sebek előkezelésére a lemosásig, vagy a bekötésig jól használható.
Ellenjavallat: Kerüljük az almamag fogyasztását, mert a benne található cianid MÉRGEZŐ hatású! A mérgező hatás eléréséhez nagyon nagy mennyiségű magot kellene elfogyasztani.

Álombogyó[szerkesztés]

(Withania somnifera, Syn: - ) – SOLANACEAE
Drog Withania radix,
Más neve(i): Ashwagandha, Álombogyó, Withania somnifera, Indiai ginszeng, Indiai téli cseresznye.


Tartalmaz:→ → levélben főleg ergostan-típusú szteroid (withanolid) alkaloid (lakton-típusú withaferin A, withanolid D, E), gyökérben még piperidin-pirrolidin alkaloidok (pl. anahygrin), pyrazol alkaloid (withasomnin)
Gyógyhatása(i): Javítja a pajzsmirigy, a mellékvesék működését. Csökkenti a depressziót, a stresszt és a szorongást, az agysejtek degenerációját és javítja a memóriát. - Az álombogyónak étvágy-és anyagcsere-fokozó, valamint nyugtató hatása van. - Nagyobb adagban altatószer. - A szteroid-glikozidoknak köszönhetően stresszoldó tulajdonságú, növeli a szervezet ellenálló-képességét és jótékony hatással van az immunrendszerre. - A witanolidok fertőtlenítő és gyulladásgátló hatása is bebizonyosodott. - Az álombogyó gyökerét fáradékonyság esetén - például lábadozáskor - erősítőszerként ajánlják. - A növény nyugtató hatása miatt álmatlanság, szorongás és idegrendszeri zavarok kezelésére javallt. - Gyulladásgátlóként a reumatikus bántalmak enyhítésére, gyakran ginszenggel és szibériai ginszenggel együtt alkalmazzák.


Ellenjavallat: A növény nem ajánlott terhes és szoptatós nőknek. - Az álombogyó alapú kezelés során kerülendő az altatók és a szorongásoldó szerek szedése, mivel ezek hatása a gyógynövénnyel együtt felerősödik.

Ánizs[szerkesztés]

(Pimpinella anisum, Syn: Anisum vulgare) – APIACEAE
Drog Anisi fructus,
Más neve(i): -

Honos K-Mediterráneumban, sokfelé termesztik. Egyéves lágyszárú. Kora tavasszal 40-45 cm sortávolságra, 2-3 cm mélyre vetik. Melegigényes. A főernyő terméseinek viaszérésekor késsel vagy géppel vágják 1 vagy 2 menetben. Maximálisan 400 C-on szárítható, majd a cséplés és tisztítás következik.


Tartalmaz:→ 1,5-5% illóolaj (80-90%-a t-anetol, továbbá metilchavicol, estragol, ánizssav, ánizsaldehid, idősebb drogban dimer anetol és dimer ánizsaldehid), szeszkviterpének (pl. hymachalen), propenilfenil-észterek, flavonol-glikozidok
Gyógyhatása(i): köptető, a légutakból a nyálkás váladék kiürülését elősegítő (expectorans) és szélhajtó, puffadást csökkentő (carminativum) (főleg gyermekeknek), étvágyjavító, gyomorerősítő (stomachicum), menstruációt megindító (emmenagogum), aromás, fűszeres, erős ízű (aromaticum), görcsoldó (spasmolyticum), baktériumölő (antibakteriális).

Fűszer, élelmiszer- és likőripar is felhasználja.


Afrikai szilva[szerkesztés]

(Prunus africana , Syn: helytelen : Pygeum africanum )
Drog Pruni africanae cortex ,
Más neve(i): afrikai meggynek és egyszerűen afrikai szilvának


Tartalmaz:→ zsíros olaj (sokféle zsírsavval), szterol, pentaciklusos triterpén-szaponin (ursolsav, oleanolsav, crataegolsav, epimaslinsav), alifás alkohol (n-tetracosanol, n-docosanol), ferulasavészterek.
Gyógyhatása(i): A népi gyógyászatban régóta felhasználják a kérgét. Afrikában a vizelés közben jelentkező fájdalmak, mellkasi fájdalmak, w:malária, láz, és w:gyulladások kezelésére alkalmazzák. - A kérgéből nyert kivonatokat a w:gyógyszeriparban jóindulatú prosztata megnagyobbodás kezelésére használt készítmények tartalmazzák. Kivonata csökkenti a tesztoszteron plazmakoncentrációját, nincs androgén hatása, alkalmas benignus prostata hypertrophia kezelésére, per os prostata adenoma esetén (készítmény, orvosi felügyelettel).


Ellenjavallat: Mellékhatásként ritkán általános gyomor-bélrendszeri tünetek (hasmenés, székrekedés, hasfájás), fejfájás és bőrelváltozások fordulhatnak elő az afrikai szilvafa kéregkivonatát tartalmazó készítmények használatakor. Ellenjavallat - a növénnyel szembeni egyéni allergiát kivéve - nem ismert.

Fekete áfonya[szerkesztés]

(Vaccinium myrtillus, Syn: -)
Drog Myrtilli folium,
Más neve(i): havasi meggy, kukajsza, kukujza, molabogyó, afinya.
Gyógyhatása(i): Cukorbetegség, hólyaghurut, gyomorhurut, vérhas, hasmenés, bélhurut, emésztési zavarok. - A levéltea epe- és hólyagbetegségek orvossága. Emeli a vércukorszintet, így a cukorbetegeknél is alkalmazható. - Az áfonyabor fertőtlenítő hatású, vastagbélhurut és emésztési zavarok ellen szolgál. - Termése a vérhas, hasmenés, fogínygyulladás gyógyszere.
Ellenjavallat: Nincs ismert mellékhatása, még azoknál sem, akik hosszú ideig szedik. Azonban a nagy mértékben nyersen elfogyasztott levél mérgező lehet.

Fehér akác[szerkesztés]

(Robinia pseudoacacia, Syn: -)
Drog Robiniae/Acaciae flos,
Más neve(i): Ágác-, ágácifa, ákác csipke, cédrusfa, kökörnifa, koronafa, magyarfa.
Felhasználható része(i): virág, kéreg
Gyógyhatása(i): Köhögés, hurut, görcsoldó, enyhe hashajtó, gyomorsavtúltengés, székrekedés, gyomor- és bélfekély. - A virágtea köhögéscsillapító, enyhe hashajtó, a túlzott gyomorsavképződést gátló. - A kéregfőzet gyomorsavtúltengés, székrekedés, gyomor- és bélfekély ellen használatos.


Ellenjavallat: A kéreg alkalmazásában óvatosság ajánlott, robin és fazin nevű MÉRGEZŐ fehérjéket is tartalmaz!

Orvosi aloé[szerkesztés]

(Aloë vera, Syn: Aloe capensis)
Drog Aloes extractum siccum normatum,
Más neve(i): barbadosi aloé, aloë vera, aloé fa, nyugat-indiai~, valódi~, orvosi aloé, keserűgyökér, medveepe
Gyógyhatása(i): Sebek, égések, forrázások, karcolások, horzsolások, napfény okozta leégés, fertőzések elleni védelem, bőrápoló krémek. Belső használata tilos! - A levél hosszanti kettévágásával juthatunk a zseléhez, ami kozmetikai szerként, vagy sebek, vágások fertőtlenítésére alkalmas.


Ellenjavallat: Terhes nők belsőleg ne használják, mert méhösszehúzó hatása miatt vetélést idézhet elő. Súlyosbíthatja a fekélyt, az aranyeret. - Az áloét általában nem ajánlják belső használatra!

Aloe vera gél[szerkesztés]

(Aloë vera, Syn: Aloe capensis)
Drog Aloes extractum siccum normatum,
Más neve(i): barbadosi aloé, aloë vera, aloé fa, nyugat-indiai~, valódi~, orvosi aloé, keserűgyökér, medveepe
Tartalmaz:→ Aloe vere levél (99,5%), citromsav, sűrítőanyag (karragén), tartósító szer (kálium szorbát).
Gyógyhatása(i): Immunrendszer erősítő, méregtelenítő, vértisztító, gyulladáscsökkentő, vírusellenes, baktériumölő, csira ölő, gombaölő, összehúzó hatású, fájdalomcsillapító (dózisfüggő), serkentő:- (vérkeringés, nyirok, emésztés...), - szerveket (epe, máj, vese...) javítása, regenerálása. - Belsőleg: Kedvenc gyümölcsléhez, hideg teához, vagy jégkockára öntve 30 - 50 ml fogyasztható naponta.

Amerikai lázgyökér[szerkesztés]

(Eupatorium perfoliatum, Syn: -)
Más neve(i): fokhagymaszagú fű, keresztes bodza, királyné asszony káposztája, Kunigundafű, májgyógyítófű, pakóca, paszkonca, vízigyopár, vízikender, sédkender
Gyógyhatása(i): Megfázás, influenza, ízületi gyulladás, lázcsillapítás, ízületi gyulladás, kisebb fertőzések esetén, főzetét legfeljebb napi három alkalommal fogyasztható.


Ellenjavallat: Kétévesnél fiatalabb korban nem adható. - Frissen szedve mérgező. - Nagy adagban émelygést, hányingert, hányást okozhat!

Amerikai viaszbokor[szerkesztés]

(Morella cerifera, Syn: Myrica cerifera )
Drog Myricae ceriferae cortex,
Más neve(i): viaszmirtusz, viaszfa, viaszbogyó, déli viaszbogyó, viaszcserje,
Felhasználható része(i): gyökér kéreg, levél, virág
Tartalmaz:→ gyökérkéregben cserzőanyag, keményítő, gumianyag, albumin, színanyag, csípős gyanta, myricinsav, kevés illóolaj
Gyógyhatása(i): Lázcsillapító, hasmenéscsökkentő, vérhas, skarlát, torokfájás, influenza, menstruációs nehézségek. - Hasmenés, vérhas, meghűlés, influenza - Visszértágulatoknál, torok öblögetésre, méhvérzés kezelésére (Forduljon inkább orvoshoz)


Ellenjavallat: Kétévesnél fiatalabb korúnak ne adjuk, nagy adagban alkalmazva gyomorbántalmakat, hányingert, hányást okozhat!

Angyalgyökér[szerkesztés]

(Angelica archangelica, Syn: -)
Más neve(i): Orvosi angyalgyökér, orvosi angyalfű, angyalfű, angyalgyökér, angyelika, angelikafű.
Felhasználható része(i): levele (angelika folium), magja (angelika semen) és gyökere (angelika radix)
Gyógyhatása(i): Légzőszervi megbetegedések, emésztésserkentő, ízületi gyulladás. - Forrázatát, vagy főzetét fogyaszthatjuk legfeljebb két pohárral naponta. - A tinktúrából naponta max. fél - egy teáskanálnyit vegyünk be.


Ellenjavallat: Kétévesnél fiatalabbnak ne adjuk. - A friss gyökerek MÉRGEZŐ hatásúak. Könnyű összetéveszteni a vízi bürökkel, mely nagyon mérgező növény. - Csak növényszakértő szedheti!

Angosztura[szerkesztés]

(Galipea officinalis, Syn: Angostura trifoliata)
Drog angosztura cortex,
Más neve(i): -


Tartalmaz:→ 1-1,9% illóolaj (14%-a szeszkviterpén-alkohol galipol, továbbá szeszkviterpének (cadinen, galipen), kinolin alkaloidok (cusparin, galipin, galipolin, cusparein), angoszturin, keserű anyag, gyanta, növényi savak és alkaloidok (kuszparin, galipin).
Gyógyhatása(i): amaro-aromaticum, növeli a légzés erősségét, a szimpatikus idegrendszer stimulálása, amit erek összehúzódása, libabőr, magas vérnyomás, stb. jellemez (sympathicomimeticum). emésztési zavar (Dyspepsia), vérhas (dysenteria) esetén, továbbá az emésztőrendszer tónusát növelő szer (tonicum), lázcsillapító (antipyreticum). A gyógyszeriparban, emésztést elősegítő, görcsoldó, hasmenés elleni elixír, tinktúra egyik alapanyaga-
Ellenjavallat: -

Ánizs[szerkesztés]

(Pimpinella anisum, Syn: -)
Drog Anisi fructus,
Más neve(i): ánizsmag, illatos ánizs, közönséges ánizs, bécsi- vagy édeskömény.


Tartalmaz:→ 2-5% (80-90% anetoltartalmú) illóolaj, 10-30% zsírosolaj, kolin, 20% fehérje, cukor.


Felhasználható része(i): termését (magját - Anisi fructus) használjuk gyógyászati célra
Gyógyhatása(i): Köhögéscsillapító, étvágyjavító, emésztést serkentő, vértisztító, hurutoldó, köptető, idegerősítő, szélhajtó, felfúvódást szüntető, gyomor-, bél- és epebántalmak elleni szerként is használják. - Az ánizst a gyermekgyógyászatban mint szélhajtó szinte nélkülözhetetlen. - Gyógyszerekhez ízjavítónak adják. - Szoptató anyák esetén, az ánizs segíti a tejképződést. - Egy teáskanálnyi magot 10-20 percig hagyunk ázni a forrázatban, majd naponta legfeljebb háromszor fogyasztjuk, tinktúrából fél-egy teáskanálnyi fogyasztható napi három alkalommal. - A háziállatok féregűző szereinek egyik alkotója. - Az ánizsmag jótékony hatással bír állatok mérges harapása esetén, ha a sebre helyezzük.


Ellenjavallat: Ösztrogén tartalma miatt migrénes fejfájást, nagyobb mennyiség émelygést, hányingert okozhat. - A bőrt érzékenyítő és/vagy enyhén irritáló tulajdonságai miatt tartós, több hetes használata nem ajánlott.

Ánizsillatú izsópfű[szerkesztés]

(Agastache foeniculum, Syn: -)
Drog ',
Más neve(i): ánizsillatú izsópfű ánizsizsóp, ánizsmenta
Tartalmaz:→ Illóolajat, csersavat, keserű flavonoidokat, fenolsavakat, triterpéneket és hizopin nevű festékanyagot tartalmaz.
Gyógyhatása(i): Enyhén izzasztó hatású teáját elsősorban köhögés, meghűlés esetén alkalmazzák. Emésztési panaszokra is hatásos. Antiszeptikus hatású, a legkülönfélébb sérülések gyógyítására, hasmenés ellen használják, csillapítja a lázat is. Kiváló étvágyjavító keserűanyag tartalma miatt, a zsíros ételeknél fokozza az emésztőnedvek kiválasztását. Főzetével öblögetve, a száj nyálkahártya gyulladásait kezelik, jó gombaölő és asztma ellen is hatásos. De nem csak a levele és virága tartalmaz gyógyanyagokat, régen az indiánok a gyökerét használták tüdőgyógyszerként.


Ellenjavallat: Magas vérnyomás esetén nem szabad fogyasztani!

Anyarozs[szerkesztés]

(Claviceps purpurea, Syn: )
Drog Secale cornutum,
Más neve(i): -
Tartalmaz:→ 20-30% zsíros olaj (ettől mentesíteni kell), 0,05-1,0%, kb. 30 féle indolalkaloid lizergsav-származékok: zsírban oldódó peptid ergotaminok, ergotoxinok (ergokrisztin, ergokriptinek, ergokornin), ergoxinok és vízben jobban oldódó, savamid ergometrin (ergonovin)
Gyógyhatása(i): ergotamin sympatholyticum, perifériás vasoconstrictor (szülészetben vérzéscsillapító, migrén ellenes), régen uterotonicum. - Ergotoxin (dihidro-származékai) antihypertensiv. - Ergometrin alig hat az ütőérrendszerre, kifejezetten oxytocikus, uterotonicus, metilszármazékait a szülészetben használják szülés utáni és más eredetű méhvérzések esetén. - Sok félszintetikus származéka ismeretes, kizárólag gyógyszerek készülnek a tiszta hatóanyagokból. - A méh izomzatának kontrakcióját segíti, a vegetatív idegrendszer funkcióját gátolja, a központi idegrendszerre kifejtett hatás: az ergotamin lizergsav dietilamidja (LSD-25) élénk hallucinációkhoz vezet, a meszkalin hatásához hasonlóan. - Farmakológiailag egyike a leghatásosabb vegyületeknek: már 30 mikró gramm is erős hallucinációkat válthat ki.


Ellenjavallat: Háziszerkénti alkalmazása nem javasolt.

Apró békalencse[szerkesztés]

(Lemna minor, Syn: )
Drog Lemnae minoris herba,
Más neve(i): -
Felhasználható része(i): Lemnae minoris herba

Hatóanyag

flavon luteolin-glikozid, orientin, izoorientin, vitexin, izovitexin, vicenin, lucenin, gyanta, viasz, szterol, nyálka-poliszaharid, cserzőanyag, ciklopentansav, fehérjék (pl. albumin).
Gyógyhatása(i): vizelethajtó (diureticum) köszvény, reuma esetén, külsőleg mélyenülő, gyulladt, fájdalmas, gennyes csomó, amely szőrtüszőgyulladásból keletkezett (carbunculus) kezelésére.


Ellenjavallat: -

Apróbojtorján[szerkesztés]

(Agrimonia eupatoria, Syn: -)
Drog Agrimoniae herba,
Más neve(i): apróbojtorján, Patika párlófű, agrárnyom, királyné asszony káposztája, Szent Pál füve, hattyúfű, körömfű, koldustetű, szőrféreg.
Felhasználható része(i): virágos hajtását - (Agrimoniae herba)'
Hatóanyag: glikozidaszerű keserűanyag, 12% kovasav, kevés illóolaj, cserzőanyag, különféle savak
Gyógyhatása(i): légzőszervi, gyomor-, epe-, máj- és vesebántalmak, továbbá gyomor- és bélhurut elleni tea. - Külsőleg toroköblítőnek, kelések és gyulladások borogatására. - Belsőleg vastagbélgyulladás, hasmenés esetében alkalmazzák, amikor is négyóránként kell itatni a beteggel teát. - Fertőző hasmenésnél is igen hatékony, mivel helyileg úgy hat, mint az antibiotikum. - Gyulladásnál mérsékli a gyulladást és egyben a kórokozókra is hat. - Gyomorfekélynél is nagyon hatásos. - Dr. Schierbaum írja: Naponta háromszor egy csésze tea gyógyítja a szívnagyobbodást, gyomor-, béltágulatokat és tüdőtágulást, továbbá a vesebántalmakat és hólyagpanaszokat, ha a teát kúraszerűen alkalmazzuk. - Visszértágulat és altesti fekély gyógyításához az apróbojtorján kenőcs javallt. Májbántalom esetén teakeveréket ajánlunk
Ellenjavallat: -

Apró csalán[szerkesztés]

(Urtica urens, Syn: -)
Drog Urticae herba,
Más neve(i): kis csalán
Tartalmaz:→ levélben, herbában 1-2% flavonoid, 1-4% vízben oldódó szilikát, scopoletin, szitoszterol, kávésavészter, nyomokban nikotin, szőrökben kis mennyiségű acetilkolin, serotonin, hangyasav, érett termésben (magban) kb. 30% zsíros olaj (linolsavban, tokoferolban gazdag), nyálka-poliszaharidok, karotinoidok, gyökérben kb. 0,1% speciális lektin, továbbá heteropoliszaharidok (glükogalacturonanok, glükánok, arabinogalactan), szitoszterol, scopoletin, fenilpropán-lignan, zsírsav-származékok, cserzőanyag.
Gyógyhatása(i): levél és herba népgyógyászatban reuma elleni szer (antirheumaticum), bizonyítottan gyulladáscsökkentő (antiphlogisticum), továbbá vizelethajtó, a vizelet keletkezését és kiürítését fokozó (diureticum), erősítő hatású (roborans). Klorofill ipari kivonására is használható, magjának olaja tonicum, antirheumaticum, külsőleg bőrbetegségekre, gyökere és gyökérkivonatai diuretikusak, prostata-hyperplasia esetén hatásosak gyógyszerkészítmények formájában is.
Ellenjavallat: Nitrofil növények, nitrátot halmozhatnak fel, emiatt a túlműtrágyázott vagy szerves anyagban dús talajon termő növényekből előállított drog toxikus nitrát-mennyiséget tartalmazhat.

Apró szulák[szerkesztés]

(Convolvulus arvensis, Syn: )
Drog Convolvuli (arvensis) herba,
Más neve(i): Folyófű, folyóka, folyófű, folyondár, győtény, hajnalika, mezei szulák, mezei paplonc, suttyáng.
Gyógyhatása(i): vérnyomáscsökkentő (antihypertensiv), görcsoldó (spasmolyticus), hashajtó (laxans), a népgyógyászatban epehajtó, epehólyag kiürülést serkentő, az epefolyást elősegítő és fokozó (cholagogum). gyomor- és bélhurut ellen, nagyobb dózisban a gyanta-glikozidok miatt, hashajtóként használható, de napjainkban alig használják.
Ellenjavallat: -

Arabmézga[szerkesztés]

(Senegalia senegal, Syn: Acacia senegal)
Drog Acaciae gummi dispersione desiccatum,
Más neve(i): akáciamézga
Tartalmaz:→ arabin hemicellulóz (arabinsav Ca-, Mg-, K-sói). A benne található oxidázokat,

peroxidázokat alkoholos melegítéssel inaktiválják, így nyerik a “desensimata” gyógyszerészeti terméket

Gyógyhatása(i): gyógyszertechnológiában emulgeáló, stabilizáló.
Ellenjavallat: -

Aranyeső[szerkesztés]

(Laburnum anagyroides, Syn: -)
Drog Cytisi laburni flos,
Más neve(i): -
Tartalmaz:→ magban több (akár 3%), virágban kevesebb alkaloid (cytisin, laburnin, laburnamin, anagyrin), flavonoid cytosid
Gyógyhatása(i): mérgező, sztrichninszerű hatása van. A homeopathia is felhasználja.
Ellenjavallat: -

Aranyfa[szerkesztés]

(Forsythia suspensa, Syn: -)
Drog Forsythiae suspensae fructus,
Más neve(i): -
Tartalmaz:→ 1% szaponin oleanolsav. Virág sziromlevelében kb. 1% a kivonható rutin
Gyógyhatása(i): hashajtó (laxans), vizelethajtó - a vizelet keletkezését és kiürítését fokozó (diureticum), az emésztőrendszer tónusát növelő (tonicum), gyulladáscsillapító (antiphlogisticum), menstruációt megindító gyógyszer (emmenagogum).
Ellenjavallat: -

Aranylevelű kaszkarilla[szerkesztés]

(Croton eluteria, Syn: -)
Drog Cascarillae aetheroleum,
Más neve(i): -


Tartalmaz:→ 1,5-3% illóolaj (cymol, limonen, eugenol, cascarillasav), szeszkviterpén-lakton cascarillin,

kb. 15% gyanta

Gyógyhatása(i): keserű-anyag, étvágyjavító (amarum), fűszeres, erős ízű stimulálószer (aromaticum), savelégtelenség esetén, emésztési zavar (dyspepsia), fejfájás-csillapító.

Aranyos fodorka[szerkesztés]

(Asplenium trichomanes, Syn: -)
Drog Adianti rubri herba,
Más neve(i): -


Tartalmaz:→ kempferitrin, kempferol-diglikozid egyéb flavonoid
Gyógyhatása(i): népgyógyászatban köptető, a légutakból a nyálkás váladék kiürülését elősegítő (expectorans).
Ellenjavallat: -

Aranysárga aggófű[szerkesztés]

(Packera aurea, Syn: Senecio aureus )
Drog Senecionis aurei rhizoma,
Más neve(i): amerikai aggófű
Felhasználható része(i): teljes növény
Tartalmaz:→ pirrolizidin alkaloid, senecionin ( aurein) és más alkaloid, gyanta
Gyógyhatása(i): izzasztó, köptető, lázcsillapító, havivérzést csillapító, köhögés csillapító, tonizáló hatású. használható hugyuti megbetegedésekre, vesehomokra, de hasznos reuma, isiász, ízületi fájdalmak, köhögés és megfázás esetén.
Ellenjavallat: -

Aranyvesszőfű[szerkesztés]

(Solidago virgaurea, Syn: Solidago virga-aurea)
Drog Solidaginis herba,
Más neve(i): aranyistáp, aranyos istáp, aranyos istápfű, aranyos ritkaréj, erdei aranyvessző, forrasztófű, gyűrűfű, mezei aranyosvessző, mezei veres gyűrűfű, veres gyűrűfű, ritkaréj, Szent Péter botja.
Felhasználható része(i): herba
Tartalmaz:→ flavonoidok (1-2 százalék), a szaponinok (2-3 százalék). - Ezen túl nyálkaanyagokat, fahéj-savszármazékokat és cserzőanyagokat, rutin-, keserű-anyag-, nikotinsav- és kevés illóolajat is tartalmaznak.
Gyógyhatása(i): Vesebetegségek, hólyaghurut, izzasztó és vizelethajtó, cukorbaj és asztma. - Teáját: Magas vérnyomás, epe, vese, hólyag, májbántalmak, nehéz havi vérzés, szamárhurut, reumás és ízületi fájdalmak ellen, izzasztóul, vizelethajtóul is alkalmazható. - Külsőleg toroköblítőként használható.


Ellenjavallat: A megszáradt drog az arra érzékenyeknél nyálkahártya irritációhoz vezethet. - A belélegzett szőrbóbiták kellemetlen nyálkahártya-, és fogínygyulladást okozhatnak az arra érzékenyeknek!

Árnika[szerkesztés]

(Arnica montana, Syn: )
Drog Arnicae flos,
Más neve(i): Hegyi árnika, angyalital, anyagyökér, kappanfű, máriafű, olasz útifű

Védett! Eszmei értéke: 10 000 Ft

Gyógyhatása(i): Gyomorfekély, vérszegénység, vizeleti zavarok, izzadás, reumatikus bántalmak, külsőleg sérülés, zúzódás, fagydaganat esetén alkalmazzák.


Ellenjavallat: A szekszviterpén laktonok az arra érzékeny egyénekben allergiás bőrreakciókat válthatnak ki, ilyenkor a készítmények további használata nem javasolt. - Belsőleges alkalmazása kerülendő, mert nagyobb adagokban szívmegállást okozhat.

Articsóka[szerkesztés]

(Cynara cardunculus var. scolymus, Syn: )
Drog Cynarae folium,
Más neve(i): -
Felhasználható része(i): virég és levél
Tartalmaz:→ 1% fenolkarbonsav cynarin, kávésav-származékok, 0,5% flavonoid (főleg luteolin-glikozidok: cynarosid, scolymosid), guajanolid-típusú szeszkviterpén-lakton cynaropicrin, alkaloidok, aromaanyagok, keserű anyagok.
Gyógyhatása(i): epehajtó (cholereticum), vizelethajtó (diureticum) (saluretikus), csökkenti a koleszterin lerakódását, antibiotikus gyomor- és bélhurutok, vastagbélgyulladás esetén (colitis), májvédő (hepatoprotectiv). Levéléből: Epehajtó, koleszterinszint csökkentő, emésztést segítő tea készíthető.
Ellenjavallat: Az articsóka elkészítése során ne alkalmazzunk alumíniumedényt, mert megsötétedik benne.

Fehér árvacsalán[szerkesztés]

(Lamium album, Syn: )
Drog Lami albi flos,
Más neve(i): holtcsalán, méhfű, peregtető, szelíd-csalán, macskaparéj
Felhasználható része(i): Drogja a pártája, valamint virágos hajtása.
Tartalmaz:→ lamalbidot, ami egy iridoid glikozid, (ebben a fajban fedezték fel). Tartalmaz továbbá fenolkarbonsavakat és flavonoidokat.
Gyógyhatása(i): A népi gyógyászatban az árvacsalán húgyúti és emésztési problémákra (hasmenés, gyomorhurut, felfúvódás), valamint álmatlanság esetén javasolt. - Külsőleg a korpa eltávolítására és a fejbőrviszketés enyhítésére alkalmazzák. - A bőr és a nyálkahártya gyulladásaiban is hatékony, és jó gyógyszer a fehérfolyás ellen. - A különféle idegi problémák, valamint az emésztő-, a húgyúti és a légzőrendszer gyulladásinak kezelésére és a nyirokkeringés serkentésére ajánlott gyógykészítmények egyik alapanyaga. - A virágos hajtásokat fürdők formájában végbéltáji gyulladások kezelésében alkalmazzák. - Hatásos a magas vérnyomás ellen, elősegíti a kiválasztást, valamint gyulladásgátló hatású. - Enyhe vízhajtó és köptető hatású. - Leveles szárvégei összehúzó hatásúak, mindenféle menstruációs zavarra, méhvérzésre.
Ellenjavallat: Mai ismereteink szerint sem káros mellékhatása, sem mérgező volta nem ismert.

Illatos ibolya[szerkesztés]

(Viola odorata, Syn: -)
Drog Violae odoratae flos ~ Violarum flos,
Más neve(i): Illatos ibolya, lila ibolya, kék ibolya, illatos ibolya, ibolya, viola, violetta, vénuszvirág vagy bájos ibolya, árvácska, árvácskafű

Felhasználják: a leveleit, virágait, ritkábban gyökereit is felhasználják.

Gyógyhatása(i): gyökér: köptető, a légutakból a nyálkás váladék kiürülését elősegítő (expectorans), hánytatószer (emeticum), hashajtó (purgativum), Virág: enyhe hashajtó, köptető (expectorans), nyugtató (sedativum), fertőtlenítő (antisepticum), herba és levél is (expectorans), izzadást kiváltó (diaphoreticum), fertőtlenítő (antisepticum). Enyhíti a köhögést, asztmát, szájüregi gyulladásokat és a hörghurutot. - A gyökeréből enyhe hashajtó hatású szirupot készítenek.


Ellenjavallat: Mérsékelten használandó, mert a benne lévő szaponin rosszullétet, hányást is okozhat. - Virágait kandírozva süteményekhez is használják.

Átnőttlevelű sédkender[szerkesztés]

(Eupatorium perfoliatum, Syn: )
Drog Eupatorii perfoliati herba,
Más neve(i): -
Tartalmaz:→ dihidroxi-trimetoxi-flavon eupatorin, cserzőanyag
Gyógyhatása(i): grippe ellen, keserű-anyag, étvágyjavító (amarum), izzadást kiváltó (diaphoreticum), citotoxikus tumoros sejtekre is (in vitro). Hasonló hatású az É-Amerika keleti vidékein honos vörös sédkender (Eupatorium purpureum).
Ellenjavallat: -

Átnőttlevelű szilfium[szerkesztés]

(Silphium perfoliatum, Syn: - )
Drog Silphii perfoliati rhizoma,
Más neve(i): csészekóró, óriás szilfium, rózsagyom
Felhasználható része(i): gyökér
Tartalmaz:→ '
Gyógyhatása(i): a népgyógyászatban a levél drogját (Silphii perfoliati herba- és radix) megfázás, lázas és májbetegségekre, reuma ellen és nyugtatóként használják. Az emésztőrendszer tónusát növelő (tonicum), izzadást kiváltó (diaphoreticum).
Ellenjavallat: -

Ausztrál teafa[szerkesztés]

(Melaleuca alternifolia, Syn: )
Drog Melaleuca folium,
Más neve(i): -
Tartalmaz:→ levélben kb. 2% illóolaj. Illóolaj összetevői: kb. 40% terpinen-4-ol, 10% a-terpinen, 20% g-terpinen, terpineol, pinenek, myrcen, szeszkviterpének (aromadendren, viridifloren, cadinen)
Gyógyhatása(i): A teafa illóolaja baktériumölő tulajdonságokkal rendelkezik, és különösen hatékony a Staphylococcus aureus baktérium, a gombák és a Trichomonas élősködő ellen. A kontinensen elsősorban fertőzésellenes, azon belül is a fül-orr-gége-, a légzőszervi, a bőr- és a húgyúti (colibacillosis) fertőzések elleni hatásáért alkalmazzák. A nőgyógyászatban is hatékony. Nagy-Britanniában számos fertőtlenítő-, sebtisztító szer alapanyaga. Az ausztrál törzsek a teafa áztatott levelével inhalálnak, így a meghűlés, a tüdőben kialakuló vérpangás, a nátha és az arcüreggyulladás gyógyítására használják.
Ellenjavallat: Jóllehet a teafa illóolajának mindeddig semmilyen mérgező hatása nem ismeretes, belsőleg csak orvosi rendelvényre alkalmazható.

Avokádó[szerkesztés]

(Persea americana, Syn: -)
Drog Avocado oleum,
Más neve(i): mexikói avokádó
Tartalmaz:→ Az érett termésekből sok A-, B1-, B2-, C- és E-vitamint tartalmazó, jól eltartható olajat préselnek, amit a kozmetikai iparban és étkezési célokra is használnak. A 40-80% zsíros olajat tartalmazó termésből kivont olaj fő zsírsav-komponense olajsav (45-80%).
Gyógyhatása(i): Magas olajtartalmánál fogva kiválóan alkalmas a kiszáradt bőr ápolására. Általában érzékeny bőrre alkalmazzák. Segíti az ekcéma megelőző és tüneti kezelését. Jótékonyan hat az ízületi (arthritises) fájdalmakra, csökkenti a koleszterinszintet.
Felhasználjuk:Tisztított olajat élelmiszerként vagy gyógyszerészeti célra használják. Az avokádó csekély cukortartalma miatt a cukorbetegek számára is értékes, tápláló termés.
Ellenjavallat: -

Ázsiai gázló[szerkesztés]

(Centella asiatica, Syn: Hydrocotyle asiatica)
Drog Centellae asiaticae herba,
Más neve(i): -
Tartalmaz:→ pentaciklusos triterpén-szaponinok, asiatsav-, madecassav- és madasiatsav-glikozidok (asiaticosid, madecassosid)
Gyógyhatása(i): baktériumölő (antibakteriális), külsőleg sejtosztódás ellenes(antimitotikus), továbbá túlnövekedés (hypertroph) bőrbetegségek, ekcémák kezelésében. teljesítményfokozó (adaptogén) hatása is tapasztalható.
Ellenjavallat: -