Szakácskönyv/Konyhatechnika/D
Megjelenés
D:
Konyhatechnikai eljárások: Ábécé szerinti tartalomjegyzéke
|
D
[szerkesztés]Dagasztás
[szerkesztés]A dagasztás, tésztagyúrási technológia
- - a nyersanyagok összekeverése és egyneműsítése.
Darabolás
[szerkesztés]Előkészítő eljárás;
- A darabolás megkezdése előtt újra tisztítsuk meg a feldolgozó asztalt. A feldarabolt növényeket, húsokat, már nem tisztítjuk tovább, ezért annak tisztaságára vigyázni kell. A darabolás lényege, hogy egyforma méretűre vágjuk az alapanyagokat, mennél kisebbre, annál hamarabb fő, vagy sűl meg. Ha daraboljuk a zöldségféléket, mindig vegyük figyelembe a család már megszokott ízlését is. A darabolás módja nagyon sokféle lehet, de ügyelni kell arra, hogy a darabolt alapanyag egyforma méretű legyen.
- A húst mindig hosszában, a rostokkal, hártyákkal párhuzamosan daraboljuk, azonban szeletelni, mindig keresztbe, kicsit rézsútosan, a rostokra merőlegesen, a hús szélesebbik felétől kezdve végezzük.
Darabolási eljárások: Apróra vágás, Batonra vágás, Félfőre vágás, Hasábra vágás, Julienne-re vágás, Karikára vágás, Kifúrás, Kockára vágás, Metéltre vágás, Felezés, negyedelés, cikkekre vágás, Szaggatás, Szeletelés, Darálás, Őrlés, Reszelés, Áttörés, Passzírozás, Turmixolás.
Lásd még: Egyben sült húsok
Darálás
[szerkesztés]Darabolási eljárás.
Lásd még: Őrlés
Dehidratáció
[szerkesztés]- Víztartalom vesztés, a sűrűbb állomány elérése miatt.
Derítés
[szerkesztés]A folyadékban lebegő részecskék eltávolítása.
- Valamilyen folyadék tisztítása, a benne lebegő, zavarosodást okozó szilárd részecskék eltávolítása. Az ételkészítésben leggyakrabban az erő-, a hús-, a csontleves, és az aszpik készítésekor alkalmazzuk. A tojásfehérjéhez kevés hideg vizet adunk, kissé felverjük, azután a tisztítandó folyadékból egy keveset állandó keverés közben a tojásfehérjéhez öntünk. Jól összedolgozzuk, és folytonos keveréssel a lezsírozott leveshez adva, egy pillanatra felforraljuk. : Félrehúzva 10-15 percig ülepítjük, majd óvatosan átszűrjük.
Dermesztés
[szerkesztés]Hűtéssel járó konyhatechnológiai művelet.
- Olyan esetben alkalmazható, amikor az étel speciális kocsonyásító anyagot tartalmaz. Gyümölcsök esetében pektint, húsoknál kollagént. Hatásukra a folyadék megalvad (pl. sertés- és halkocsonya, birsalmasajt).
Dextróz
[szerkesztés]- A szőlőcukor, répacukor bontásával nyerik, glükóz(szőlőcukor) + fruktóz = szacharóz (répacukor).
Diétás rántás
[szerkesztés]Fordított sorrendben készített rántás.
- Először szárazon a kívánt színűre pirítjuk a lisztet, majd a tűzről levéve hozzákeverjük a hideg zsiradékot. A továbbiakban a hagyományos rántáshoz hasonlóan használjuk fel.
Dietetikus
[szerkesztés]- A dietetikusok feladata a táplálkozási szaktanácsadás, azaz a betegségek megelőzésében vagy egy beteg állapotának javításában, szinten tartásában nyújtanak segítséget. A hazai dietetikusok többsége kórházakban, egészségügyi központokban dolgozik, és a betegek nagy része itt találkozik velük először.
Diglicerid
[szerkesztés]- Zsiradék amelyet stabilizálásra és állományjavításra használnak
Dióolaj
[szerkesztés]- A dióolaj a diófa (Juglans regia) termésének bélzetéből sajtolt sötét sárga színű, jellegzetesen dióaromájú, kissé fanyar növényi olaj. A vitaminok közül jelentős mennyiséget tartalmaz A- és B-vitaminból. 100 gramm dióolajban 32 mg E-vitamin van.
Lásd még: Mit-mihez használjunk
Díszítés
[szerkesztés]- Tálalást követő konyhatechnológiai művelet, amely fokozza az étel élvezeti értékét, étvágy-gerjesztőbbé, tetszetősebbé teszi. A díszítésre használt anyagnak ízben, színben illeni kell az ételhez, s kerülni kell a zsúfolást, a túldíszítést. Diétás ételek díszítése az étvágykeltés miatt különösen fontos, de mindig csak úgy és olyan anyaggal díszítsünk, amit a beteg el is fogyaszthat.
Díszítőfésű
[szerkesztés]- Plasztikból készült fésű, fogainak sűrűsége és mérete különböző lehet. Szép egyenes, és hullámvonalakat, mintákat lehet rajzolni vele sütemények, bonbonok tetejére, oldalára.
Diszkó
[szerkesztés]- éjszakai szórakozóhely, tánclehetőséget biztosít, széles ital- és szűkös ételkínálat jellemzi, fogyasztás zömmel a bárpultnál történik.
Dobos cukor
[szerkesztés]Karamellizált cukor,
- A dobos torta tetejének bevonására használható
Dögösödés
[szerkesztés]- A túltelített cukoroldatból (cukorszirup) szabálytalan nagy szemcséjű kristályok formájában elkezdődő kristályosodás.
Dödölle
[szerkesztés]A dödölle a magyar konyha tájjellegű étele.
- Elkészítése nagyon egyszerű, íze finom és nem utolsó sorban laktató. Régen a szegények eledeleként tartották számon, mert mindennapos volt a fogyasztása. Magyarország egész területén ismeretes a dödölle, nevezik ganca, vagy gánicá-nak is.
Dresszing
[szerkesztés]Salátaöntet, salátamártás, dresszing, a saláták ízesítését szolgálja.
- Alapja lehet ecet-olaj keveréke, tejföl, kefir, joghurt, sajtok (kék sajt, mascarpone, rokfort), majonéz, méz, narancs, padlizsán, paradicsom stb., ízesítve különféle friss és száraz fűszernövények vagdalékát is tartalmazza.
Dresszírozás
[szerkesztés]- Olyan konyhatechnológiai művelet, amely jellegzetes és tetszetős külsőt ad az ételnek, és megkönnyíti az Adagolást. Végezhetjük a hőközlés előtt (pl. töltött csirke formázása, gombóc gömbölyítése stb.). A jellegzetes formát megadhatja a hőkezelés (pl. palacsinta sütése), de végezhetjük az étel tálalásával egy időben (pl. burgonyapüré, párolt rizs tálra rendezése).
Lásd még: Formázás
Dunsztolás
[szerkesztés]A dunsztolás más néven csírátlanítás a házi tartósítási (befőzés), hőkezelési eljárása.
- Ezzel nem csak magát a „befőttet", hanem az üveg belsejét, illetve az üvegben maradt levegőt is csírátlanítjuk. Két féle módszer közül választhatunk:
- 1.) A száraz dunszt: Az előbbit akkor használjuk, ha a télire valót (például egy lekvárt) készre főzve, forrón tesszük az üvegbe. Ilyenkor magával a befőtt hőjével sterilizálunk, itt arra kell törekedni, hogy minél lassabban hűljön ki, ezért takarjuk, bugyoláljuk. A befőttet addig hagyjuk a dunsztban, amíg magától ki nem hűl, ha jól csomagoltuk, akár 2-3 nap is lehet.
- 2.) A nedves dunsztolásról akkor beszélünk, ha például az üvegbe rakott nyers gyümölcsöt egyszerűen csak felöntjük a forró lével. Ekkor az átható sterilizáláshoz a lezárt üvegeket kell felmelegítenünk. Ilyenkor lényegében üvegestől főzzük meg a kompótot.
Dunsztolás mikrohullámon
[szerkesztés]- A befőtteket mikrohullámú sütőben használatos fóliával lefedjük,de nem kötjük le, és a készülékbe helyezzük.
- Fontos: a dunsztolási időt részletekben adjuk a zöldségekre. Először 900 W-os energiával, az üvegeket 1-2 leállással rendezzük át-forgassuk meg (fogótányéros készüléken is). Közben az energiát csökkentsük, és az állási időt is vegyük figyelembe! Amikor a felöntőlé gyöngyözni kezd, a dunsztolást befejezhetjük. A fólia tetejére tartósítószert szórunk, az üvegeket celofánnal lezárjuk, száraz dunsztba tesszük és hagyjuk kihűlni.
Durum búzák
[szerkesztés]Fehérjékben és karotinoidokban gazdagabb búzafajták.
- Sikérjük rendkívül szívós és rugalmas tulajdonságú, ezért különösen alkalmasak tészták gyártásához. Tojás nélkül is jó minőségű - koleszterinmentes tészta állítható elő belőlük, az olasz tészták nagy része durum búzából készülnek. A hazai durum búzából gyártott tészta termék Durica néven található a kereskedelemben.
Durum tészta
[szerkesztés]- A durumtésztát a mediterrán térségben őshonos durumbúzából állítják elő. A durumdara egységes fehérjeszerkezetének és nagyobb sárga pigment tartományának köszönhetően tojás nélkül is jó állagú tészta készíthető belőle.
- Az ilyen olasz típusú tészták főzési ideje rövidebb, mint a hagyományos tésztáké.
Dúsítás
[szerkesztés]Az étel tápanyagtartalmának növelése.
- Ilyenkor, legtöbb esetben, az étel élvezeti értéke is fokozódik. Pl. fehérjével történő dúsítás a túróval készített galuskatészta. Zsiradékkal növeljük az étel tápanyagtartalmát, amikor tejfölt, tejszínt keverünk hozzá.
.Lásd még: Sűrítés