Ugrás a tartalomhoz

Növények/T/Termesztett köles

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Panicum miliaceum szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 3923 bájt

Növények

Termesztett köles

Termesztett köles
Termesztett köles
Kölesszemek
Termesztett köles
(Panicum miliaceum, Syn: -)
Drog ',
Más neve(i): seprűköles, disznóköles, jófizető köles avagy kásaköles
A termesztett köles a perjefélék családjába tartozó növényfaj. Világszerte termesztett gabona- és takarmánynövény. Nemzetségének a típusfaja. A magyarság egyik legrégibb, elfeledett, majd napjainkban – a gluténmentes életmódra való áttérés kényszerűsége, valamint hagyományőrzés miatt is – reneszánszát élő gabonája. A középkorban a szegény emberek egyik fő tápláléka a hántolt köleskása volt. A 19. században a burgonya és a búza szorította háttérbe a termesztését.
Származási helye jelenleg nem ismert, de leletek tanúsága szerint Kína területén legalább 10 ezer éve termesztik.
Jelenleg a legnagyobb területen Afrikában és Ázsiában termesztik. Magyarországon termőterülete néhány száz hektár.
Magyarországon alfajaként különítik el a Panicum miliaceum subsp. ruderale-t, amit gyomkölesnek, vetési kölesnek, vadkölesnek vagy törékeny kölesnek neveznek.
Gyökere mélyre hatoló mellékgyökérzet. Szára 30–120 cm magas, a hosszú, keskeny levelekkel együtt szőrös. Virágzata összetett füzéres fürt, általában önbeporzó, de előfordul idegenbeporzás is. Termése szem.
Rövid tenyészideje (60-65 nap) vagy (70-130 nap) alkalmassá teszi másodveteményként is vetni. Bár egyike a legkevésbé vízigényes gabonáknak, csírázáskor szüksége van nedvességre (kelesztő öntözés). Hőigényes, fagyérzékeny növény, a homoktalaj kivételével bármilyen mezőgazdasági talajba vethető. A belvizet nem bírja. Betakarítása rendre vágással, néhány nappal későbbi felszedéssel majd csépléssel, vagy gabonakombájnnal történik. A növényt még zöld állapotában takarítják be, ekkor a buga felső részének magjai már érettek, később nagyon pereg.
Madáreleség, takarmány, liszt, alkoholos ital előállításra használható. Élelmiszeripari technológiával készül belőle kölespehely, extrudált köles, puffasztott köles, kölescsíra. A kölesből készült, Balkánról származó erjesztett ital a boza. Kása készülhet belőle tejjel, vízzel főzve, vagy hússal és savanyú káposztához is. A magját csak darálva lehet állatoknak adni, másként nem tudják megemészteni. A gluténmentes táplálkozásba illesztve figyelni kell rá, hogy a termék csomagolásán garantálva legyen a gluténmentesség (ugyanis a gyártás során is kerülhet hozzá más gabonából származó glutén).

Kórokozók

- baktériumos csíkosság (Pseudomonas avenae)
- köles porüszög (Sphacelotheca destruens)
- mohar porüszög (Ustilago crameri)
- árpa sárga törpülési vírusa (Barley yellow dwarf virus) – a levelek sárgulnak
- köles baktériumos csíkoltsága (Xentomonas panici)- vizenyős majd beszáradó foltok a levélen, száron, bugán
- kölesrozsda (Puccinia purpurea)
- köles fuzáriuma (Fusarium ssp.)

Kártevők

- fritlégy (Oscinella frit)
- köles gubacsszúnyog (Stenodiplodes panicii)
- kukoricamoly (Ostrinia nubilalis)
- a madarak kártétele jelentős lehet


Lásd még: Termesztett köles


Magyar Wikipédia: Termesztett köles
A Wikimédia Commons tartalmaz Termesztett köles témájú médiaállományokat.