Kertészet/Sáskák/Rövidszárnyú sztyepprétisáska
Megjelenés
(Stenobothrus crassipes szócikkből átirányítva)
Rövidszárnyú sztyepprétisáska
- (Stenobothrus crassipes, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A rövidszárnyú sztyepprétisáska a rovarok osztályának egyenesszárnyúak rendjébe, ezen belül a sáskafélék családjába tartozó faj.
- Európában honos a Kárpát-medencében (Magyarország, Kelet-Ausztria, Észak-Szerbia) és attól keletre (Románia, Bulgária) az európai sztyeppvidéken. Közép-Németországban is ismert egy izolált állománya a Kyffhäuser-hegységben. Magyarországon sokfelé megtalálható, de nem gyakori faj.
- A testhossza a hím esetében 10-12 mm, a nőstény 13-16 mm. Közép-Európa legkisebb sáskafaja. Alapszíne barna, olajbarna vagy zöld, a test felső része többnyire barna. A torpajzs oldalélei enyhén befelé ívelnek, néha sötét sávval szegélyezettek. Szárnyai igen rövidek, a hímnél kb. a potroh feléig érnek, a nőstény esetében csak olyan hosszúak mint a torpajzs, de a mediális mező széles és kereszterezett. A hátsó szárnyak mindkét nemnél fele olyan hosszúak, mint az elülső szárnyak. Ritkán röpképes, hosszú szárnyú egyedek is előfordulhatnak.
- Éneke halk, csak néhány méterre hallatszik. Egy strófa 1,5-3 másodpercig tart, a hangerő közben fokozatosan erősödik majdnem a strófa végéig. Két strófa között hosszú szüneteket tart.
- Száraz és félszáraz gyepek, legelők, erdőszegélyek, lejtősztyepek lakója.
- Kifejlett egyedeivel júliustól októberig találkozhatunk. A nőstények a talajba rakják max. 20 petéjüket, ahol azok áttelelnek.
Lásd még: Magyar Wikipédia:Rövidszárnyú sztyepprétisáska
Forrás: Magyar Wikipédia w:Rövidszárnyú sztyepprétisáska