Kertészet/Sáskák/Rövidnyakú sáska
Megjelenés
(Dociostaurus brevicollis szócikkből átirányítva)
[[Fájl:|bélyeg|jobbra|200px|Rövidnyakú sáska]]
Rövidnyakú sáska
- (Dociostaurus brevicollis, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A rövidnyakú sáska a sáskafélék családjába tartozó sáskafaj.
- Eurázsiában honos, Délkelet-Európától (főleg a Kárpát-medence és a Balkán, az adriai tengerpart kivételével) Dél-Szibériáig. Magyarországon sokhelyütt megtalálható (pl. Budapest környéke, Alföld, Velencei-tó környéke, Fertő-mellék) de nem gyakori.
- A rövidnyakú sáska testhossza a hím esetében 12-16 mm, a nőstény 15-24 mm. Viszonylag kis méretű sáskafaj. Alapszíne többé-kevésbé világos szürkés vagy barnás. A hímek potroha sárgás lehet. A torpajzs élei szögben erősen betörnek és sötét alapon világos csík jelzi őket, így felülről feltűnő X-formát alkotnak. A torpajzs oldallebenyének hátsó sarkától világos, rövid sáv indul ferdén felfelé. A comb felső oldalán három sötét keresztsáv látható, amelyek közül mind vagy a két hátsó a comb oldalán összefut. A térd barna vagy fekete és világosabb gyűrű veszi körül. A hátsó lábszár halványsárgától élénkvörösig színeződhet. A szárnyak jól fejlettek, elérik vagy kissé túlhaladják a hátsó térdet.
- Éneke egy-egy nagyon rövid, éles cirpelés (syllabus), melyek között rövid, fél-egy másodperces szüneteket tart.
- Száraz, meleg gyepek, ritkás vegetációjú homokterületek, ürmös szikes puszták, kopár legelők lakója.
- Kifejlett egyedeivel júniustól október elejéig találkozhatunk. Áttelelő petéiből április végén vagy májusban kelnek ki a lárvák.
Lásd még: Magyar Wikipédia:Rövidnyakú sáska
Forrás: Magyar Wikipédia w:Rövidnyakú sáska