Állatok/Puhatestűek/Csigák/Sima kristálycsiga
Megjelenés
Sima kristálycsiga
- (Morlina glabra, Syn: -)
- Más neve(i): '
- A sima kristálycsiga Európában elterjedt szárazföldi csigafaj.
- A csiga háza 5,5-9 mm magas és 12-15 mm széles (5-6 mm 3 kanyarulatnál, 8-8,5 mm 4 kanyarulatnál, 13-14 mm 5 kanyarulatnál). A ház 5-5,5 kanyarulatból áll; színe vörösbarna vagy barnássárga, héja áttetsző. A köldök mély, de nagyon szűk, a ház szélességének kb. 1/12-ét teszi ki. A szájadék pereme nem vastagodott meg.
- A gyakori kristálycsiga Európában honos, Katalóniától Dél-Franciaországon, az Alpokon, a Kárpát-medencén, Dél-Lengyelországon és a Balkánon keresztül Nyugat-Ukrajnáig. Néhány izolált populációja ismert az Ibériai-félszigeten és Dél-Olaszországban is. Svájcban 1800 méteres magasságig hatol, de gyakoribb 600-1300 m között.
- A nyirkos, üde lombhullatő erdőket és fenyveseket kedveli, ahol az avarban, a kövek, fatörzsek alatt található meg leginkább. Élő és elhalt növényi részekkel, valamint apró csigákkal táplálkozik (pl. Succinea, Cepaea, Arianta nemekből).
Alfajai:
- Morlina glabra ercica
- Morlina glabra glabra
- Morlina glabra harlei
- Morlina glabra nitidissima
- Morlina glabra striaria
- Magyar Wikipédia Sima kristálycsiga
Forrás: Domokos Tamás, Pelbárt Jenő:A magyarországi recens puhatestűek (Mollusca) magyar köznyelvi elnevezései (2011) Malakológiai Tájékoztató, 25–39.
Krolopp Endre: Csigák, kagylók. Móra Ferenc Könyvkiadó, Budapest 1981. ISBN: 963 11 2610 2