Állatok/Bagolylepkék/Idia calvaria
Megjelenés
< Állatok | Bagolylepkék
[[Fájl:|bélyegkép|jobbra|200px|Idia calvaria]]
Idia calvaria
- (Idia calvaria, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A rovarok osztályának a lepkék rendjéhez, ezen belül az bagolylepkék családjához tartozó faj.
- Észak- és Kelet-Közép-Európában, a Földközi-tenger medencéjében, Közép-Franciaországban, Törökországban, a Kaukázusban és Kis-Ázsiában elterjedt, elsősorban erdőkben, folyóvölgyekben és parkokban. Németországban veszélyeztetett faj, a kihalás fenyegeti.
- lepke: szárny-fesztávolsága: 24-34 mm, az első szárnyak színe barna, fekete és szürke-fehér hullámos vonalakkal. A szárnyak felső szélén sárga, vagy sárgás-barna folttal. A hátsó szárnyak szürkék, világos, fényes vízszintes vonallal, ritkább, homályos vonalakkal mintázottak.
- pete: gömbölyű, eleinte fehér és kikelés előtt sárgás árnyalatú
- lárva: kezdetben üveges áttetsző, a kifejlett hernyó barnás-lila, és fekete párba rendezett pontokat visel minden szegmensében.
- báb: sárgás-barna, az alja sötét.
- nemzedék: egy nemzedékes faj, június végétől szeptember elejéig rajzik. Délen néha előfordulhat egy második nemzedék, de akkor a lepkék sokkal kisebbek, mint az első nemzedéknél.
- hernyók tápnövényei: a lombhullató fák, a nyárfa (Populus), fűz (Salix) és az alacsony növények, mint a sóska (Rumex). Az aszott, száraz, vagy a rothadó leveleken élnek, egy levélkupac közepén kolóniában, ahol a hő és a bomló réteg alakult ki, ott gubóznak be.
Forrás: Magyar Wikipédia: Idia calvaria
Forrás: Homonnay Ferenc, Szentesi Árpád, Bürgés György:A növényvédelmi állattan kézikönyve Akadémiai Kiadó (Budapest), 1993. ISBN:963-05-5740-1
A magyarországi molylepkék gyakorlati albuma], Növényvédelem 2005 különszám, Budapest: Agroinform. ISSN 0133-0839., Brian Hargreaves, Michael Chinery: Lepkék. Fürkész könyvek. Gondolat Kiadó, Budapest, 1987. ISSN 0237-4935