Állatok/Bagolylepkék/Folyófűbagoly
Megjelenés
< Állatok | Bagolylepkék
Folyófűbagoly
- (Aedia funesta, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A folyófűbagoly a rovarok osztályának a lepkék rendjéhez, ezen belül a bagolylepkék családjához tartozó faj.
- Észak-Spanyolországban, Dél- és Kelet-Franciaországban, Belgiumban, Németország déli részén, Észak-Németországban, Lengyelországban, Moszkva szintjéig egész Oroszországban az Urál hegységig elterjedt. Északnyugat-Németországban, Dániában és Skandináviában egyáltalán nem fordul elő.
- Szárny-fesztávolsága 34–36 mm milliméter. A fej és a test sötét barna. Az első szárnyak barnák, sötét barnák majdnem feketék, nagy, félköríves fehér rózsaszín folt van a szárnyakaz elülső széle között és külső és belső átlós vonal.
- Két egymást átfedő generációja van egy évben, a pillangók május végétől augusztusig repülnek. A lepkék többnyire éjszaka látogatják a virágokat. Esetenként megfigyelhetők nappal is, és vonzódnak a mesterséges fényforrásokhoz.
- A hernyók júliustól fejlődnek ki. A hernyók viszonylag vékonyak, világos barnák vagy barnásfeketék szürke, fekete és narancssárga pontokkal. A lárva hasi lábai már teljesen kifejlődtek.
- Ezek tápnövénye kizárólag szulákfélék (Calystegia sepium), apró szulák (Convolvulus arvensis). Éjszaka aktívak és a nap folyamán elrejtőznek. A kifejlett hernyók közül a második generációs telel át és tavasszal gubózik be.
Forrás: Magyar Wikipédia: Folyófűbagoly
Forrás: Homonnay Ferenc, Szentesi Árpád, Bürgés György:A növényvédelmi állattan kézikönyve Akadémiai Kiadó (Budapest), 1993. ISBN:963-05-5740-1
A magyarországi molylepkék gyakorlati albuma], Növényvédelem 2005 különszám, Budapest: Agroinform. ISSN 0133-0839., Brian Hargreaves, Michael Chinery: Lepkék. Fürkész könyvek. Gondolat Kiadó, Budapest, 1987. ISSN 0237-4935