Állatok/Bagolylepkék/Cseppfoltú aranybagoly
Megjelenés
< Állatok | Bagolylepkék
[[Fájl:|bélyegkép|jobbra|200px|Cseppfoltú aranybagoly]]
Cseppfoltú aranybagoly
- (Macdunnoughia confusa, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A cseppfoltú aranybagoly a rovarok osztályának a valódi lepkék rendjéhez, ezen belül a bagolylepkék családjába tartozó lepkefaj.
- Közép-Európában melegebb éghajlaton gyakori, a nyílt gyepeken és az alacsony-fás területeken, száraz réteken, rétek, töltések, vasúti töltések, árvízvédelmi töltések oldalán, homokos síkságokon. A Közel-Keleten és Közép-Ázsiában, de Kamcsatka, Japán, Kína és Korea területén is előfordul.
- lepke: 36 42 mm szárny-fesztávolságú, feje és teste csokoládé barna színű. Az első szárnyai sötétbarnák vagy szürkés-barna színűek. Egyedi, összetéveszthetetlen jellegű a szárnya és mintázata a jellegzetes szárny-görbülettel és a fehér folttal. A hátsó szárnyak sötétbarnák.
- hernyó: halvány szürke, zöld, szürke és a szürkés-barna, fényes oldalán csíkokkal.
- nemzedék: két nemzedéke van, a kedvező éghajlatú területeken, három generációja is lehet, a lepkék szinte folyamatosan március végétől október végéig rajzanak.
- hernyók tápnövényei: a polifág hernyók különböző lágyszárú növényekkel táplálkoznak.
- Tápnövények: csalán (Urtica dioica), a (Clematis vitalba), (Peucedanum officinale), (Lamium purpureum), (Achillea millefolium), az üröm (Artemisia absinthium), mezei üröm (Artemisia campestris), (Senecio fuchsii), (Cichorium endivia).
- A hernyó telel át, a bebábozódás a földön zajlik le.
- Magyar Wikipédia: Cseppfoltú aranybagoly