Kertészet/Férgek/Rizs-fonálféreg

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Aphelenchoidec besseyi szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 3872 bájt

Kertészet

Rizs-fonálféreg


Rizs-fonálféreg
A rizs fonálféreg károsítása
Rizs-fonálféreg
(Aphelenchoidec besseyi, Syn: -)
Más neve(i): -


A nőstény karcsú, kutikulája finoman gyűrűzött, 0,65–0,85 mm hosszú, 0,011–0,012 mm széles. A fej a keskenyebb nyakszűkülettel elkülönül a testtől. A tűszerű szájszerv 10–12 µm. A nyelőcső középső duzzanata erősen fejlett, ovális alakú, majdnem az egész testszélességet kitölti. A hím kisebb, a farok a hasoldal felé hajlott. Mindkét ivar farka többé-kevésbé kúp alakú, hegyes, a végén 4 finom kis nyúlvány található.

Földrajzi elterjedése

A rizstermesztő területeken mindenütt előfordul. Az eredeti elterjedési területe a melegebb éghajlatú rizstermesztő országokban van. Magyarországon az intenzív rizstermesztő területeken mindenütt előfordul.

Tápnövényei

Elsőrendű tápnövénye a rizs, előfordulását megállapították továbbá kakaslábfüvön és kölesen is.

Gazdasági jelentősége

Kártételét korábban tápanyaghiánnyal magyarázták. A jelenlegi adatok szerint 75%-os kárt okozhat. :Magyarországon többnyire gyenge fertőzést okoz. Erős fertőzés esetenként, gócszerűen alakul ki.

Kárképe

A fiatal növények fertőződésének következménye, hogy a szívlevelek gyengén fejlődnek, súlyosabb esetben az egész növény elpusztul. A későbbi fertőzést követően a levelek csúcsa megsárgul. Erősebb fertőzést követően a levelek megcsavarodnak, fokozatosan elszáradnak. Az enyhébben fertőzött növény gyengébben növekszik. Esetenként a besodródó levelek körbefogják a bugát, néha teljes vagy részleges fehér-kalászúság alakul ki. Egyes szemek védőburka vagy az egész buga megbarnul.

Életmódja

Magyarországi körülmények között évente 8–13 nemzedéke van. A vetőmagon, szabad földön, szalmán vagy a talajban telel. Amikor a talaj hőmérséklete a 13 °C-t elérte, az áttelelt fonálféreg felkeresi a csírázó növény még összesodródott leveleit és ezek védelme alatt ekto-parazitaként él. A megtámadott nőstény 40–50 tojását a levélhüvelybe, majd később a bugába helyezi. A növény felületén képződő vízhártyán vándorol a növény fiatalabb részeire. Egy nemzedék a hőmérsékleti viszonyoktól függően 7–14 nap alatt fejlődik ki.

Tömeges elszaporodása és előrejelzése

A rizs-fonálféreg szaporodásának és terjedésének a meleg, párás tavaszi és nyári időjárási viszonyok kedveznek. A tartós lehűlések, a záporok, gyakori nyári esőzések zavarják terjedését. Magyarországi körülmények között alakulhatnak ki olyan viszonyok, amelyek a rizs fejlődésének nem kedveznek, de amelyek között a fonálféreg még szaporodhat. Ilyen esetben nagyobb mérvű kártétel alakulhat ki.

Védekezés

- Hazai viszonyok között a legfontosabb fertőzési forrás a vetőmag. Ezért az eredményes védekezés alapvető követelménye, hogy vetésre csak fertőzésmentes területről származó, növény-egészségügyileg ellenőrzött vetőmagot szabad vetni.
- A rizs egymást követő vetését kerülni kell, a közbeeső időszakban a rizs-fonálféreg gyomtápnövényeit rendszeresen kell irtani.
Termesztett gyümölcsök
Vadgyümölcsök
Déligyümölcsök
Gabonák
Zöldségfélék
Ehető gombák
Fűszerek
Gyógynövények
Fogyasztható növények
Dísznövények
Ipari növények
Festőnövények
Védett növények
Baktériumos betegségek
Gombabetegségek
Fitoplazmás betegségek
Peronoszpórafélék
A vírusos betegségekről
Vírusos betegségek
Nem fertőző betegségek
Férgek
Csigák
Rovarok
Lepkék
Kétéltűek
Emlősök
Adalékok
Csávázószerek
Gombaölő szerek
Gyomirtó szerek
Lemosó szerek
Rovarölő szerek
Talajfertőtlenítő szerek
Vadriasztó szerek
Egyéb szerek
Permetezési napló
Permetlé töménysége
Január
Február
Március
Április
Május
Június
Július
Augusztus
Szeptember
Október
November
December
Gyomnövények
A Wikimédia Commons tartalmaz Rizs-fonálféreg témájú médiaállományokat.

Forrás: Magyar Wikipédia: Rizs-fonálféreg