Kertészet/Tünethatározó/Tarka szőlőmoly
Megjelenés
A lap mérete: 5330 bájt
Kártevők
Tarka szőlőmoly
Tarka szőlőmoly
- (Lobesia botrana, Syn: Polychrosis botrana)
- Más neve(i): keresztes szőlőmoly
- A tarka szőlőmoly a valódi lepkék alrendjébe tartozó sodrómolyfélék családjának Magyarországon is honos faja.
- Megtalálható egész Európában, továbbá Ázsiában a Himalájától északra egészen Japánig, Észak- Afrikában és Észak- Amerikában is. Előfordul Magyarország minden szőlőtermő vidékén, bár nagyon eltérő gyakorisággal.
- Szürkésbarna összbenyomást keltő szárnyát zöldesszürke, sárgás rozsdabarna és kékesszürke foltok, sávok tarkázzák. A szárny fesztávolsága 10–17 mm. Zöldes színű hernyójának feje és nyakpajzsa fakósárga.
- A meleg, száraz időjárást szereti, ezért gyakorisági maximuma eltér a mérsékelten meleg és nedvesebb időt kedvelő nyerges szőlőmolyétól.
- Elterjedési területének nagy részén évi két nemzedéke van, de hazánkban például három. : Az áttelelt bábokból kikelő lepkék április legvégén, illetve májusban rajzanak. Petéit egyenként ragasztja a fejletlen fürtök bimbóira, fedőlevélkéire, elvétve nyelére vagy a hajtásra. A tavaszi nemzedék 8–10 nap múlva kikelő hernyója a bimbóba furakodik, és kieszi annak belsejét, amitől a bimbó elszárad. Az első bimbó elpusztítása után a másodikba, majd a harmadikba furakodik be, és így pusztít mindaddig, míg a szőlő virágzása vagy testének növekedése ebben meg nem akadályozza. Ettől kezdve a fürtben él, és bimbókból, virágokból vagy később bogyókból gubancot szövöget össze magának – ebből jár ki este vagy éjjel táplálkozni. A szövedékről a fertőzött fürtök könnyen felismerhetők.
- A második és harmadik nemzedék a zöld és az érő bogyókat károsítja. A nyári eleji nemzedék hernyói zömmel májusban fejlődnek, majd a tőkefejre, karórepedésbe vagy az összekötött levelek, fürtök védett zugaiba vonulva fehér szövedékgubóban bábozódnak. A lepkék június második felében, július elején rajzanak, és petéiket egyesével a szőlőbogyókra rakják. Az utódaikból származó hernyók zömmel júliusban károsítanak. Egy-egy hernyó több bogyót is megrág – ráadásul a sérült bogyót könnyen megtámadják a penészgombák, és ilyenkor rothasztani kezdik a fürtöt.
- A nyár végi (őszi, áttelelő) nemzedék augusztus–szeptemberben rajzik. A hernyó szeptember végétől novemberig az érő szőlőbogyókat károsítja. Október–novemberben bábozódik, és így telel át a szőlőtőkén.
- A polifág hernyók fő tápnövénye a szőlő, aminek generatív részeit (virág, bogyó) fogyasztják. Emellett számos egyéb alternatív tápnövénye ismert:
- Köszméte,
- Borostyán
- Datolyszilva
- Erdei iszalag
- Fagyal
- Gilisztaűző varádics
- Gránátalma
- Hamvas szeder
- Húsos som
- kínai datolya|
- Kökény
- májusi orgona
- Lonc
- Nemes körte
- Nemes szilva
- Nyugati szamócafa
- Olajfa
- Ostorménfa
- Ribiszke,
- Rozmaring
- Sóskaborbolya
- Szegfű
- Tapadó vadszőlő
- Tengerihagyma
- Vadcseresznye
- Vadszeder
- Veresgyűrűs som
- Laboratóriumban a hernyókat felnevelték számos más növényen is, de hazánkban a Nyerges szőlőmoly mellett egyértelműen a szőlő legjelentősebb rovarkártevője (a Szőlőilonca csak a hajtást károsítja).
- Másodlagos kártétele, hogy a megrágott fürtöket megtámadja a Szürkepenész. A tarka szőlőmoly a melegebb, száraz évjáratokat, az ország déli részeit és a hegyek déli lejtőit kedveli.
Forrás: Magyar Wikipédia:Tarka szőlőmoly
Brian Hargreaves, Michael Chinery: Lepkék. Fürkész könyvek. Gondolat Kiadó, Budapest, 1987. ISSN 0237-4935
Forrás: Kalmár-Csépe:Lepkék Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó (Budapest), 1981. ISBN:963-11-2519-X
A magyarországi molylepkék gyakorlati albuma, Növényvédelem 2005 különszám, Budapest: Agroinform. ISSN 0133-0839.