Állatok/Atkák/Takácsatkák
Megjelenés
(Tetranychidae szócikkből átirányítva)
Takácsatkák
- (Tetranychidae, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A takácsatkafélék a pókszabásúak osztályának bársonyatka-alakúak rendjének egy családja.
Megjelenésük, felépítésük
[szerkesztés]- Apró, szabad szemmel még éppen látható (körülbelül fél milliméteres) állatok. Szájszervük szúró-szívó.
- Színük fejlettségüktől, táplálkozási viszonyaiktól és az évszaktól függően sárgás-zöldes, barnás és vöröses lehet. Gyakran vörösek, ezért népiesen a vöröspóknak is hívják őket.
Életmódjuk
[szerkesztés]- A legkülönbözőbb termesztett és vadon élő növények károsítói. A levelek fonákán az erek között laza szövedéket készítenek, és annak védelmében szívogatják a megtámadott növény nedvét; a levél színére csak akkor másznak ki, ha nagyon sokan vannak.
- Ha túlszaporodnak, egyes egyedeik a virágzatra, illetve a termésre is kiszorulhatnak. A megtámadott levél színén kezdetben apró, halvány foltok tűnnek fel, később a levél torzulhat, bronzosodik, vörösödik (mert a szívás hatására a klorofill elbomlik) és lehull. A levél transzspirációja fokozódik, a klorofill-tartalom csökken, a fotoszintézis lelassul. A levelekkel együtt lehullhat a termő rész is.
- A fás növényeknél mérséklik a termőrügyek differenciálódását, és ezzel a következő évi termést is csökkentik.
- A legismertebb fajok több növényvédő szerre rezisztenssé alakultak.
- A takácsatka szárazság- és melegkedvelő rovar így leginkább nyáron szaporodik el. A szélvédett, erősen felmelegedő, száraz teraszokon biztosan megjelenik. Ezért célszerű a növények elhelyezésénél erre is figyelni. A fűtött növényházakban, de a száraz levegőjű, fűtött lakásokban is képes a gyors szaporodásra akár télen is. Alacsony hőmérsékleten (15-20 fokon), fejlődése 3-4 hétig is eltart.
- Magasabb, (25-30) fok közötti hőmérsékleten akár két hét alatt is kifejlődhet egy nemzedék. Az egyed fejlődése során a tojásból kikelt lárvát mozgó, és nyugvó nimfa állapotok követik. A mozgó stádiumban az atka táplálkozik, ilyenkor érzékenyebb a növényvédő szerekre is. Ilyenkor célszerű a védekezés. A takácsatka tág tűrőképességű faj, szabad-földön is képes áttelelni, és az elkövetkező években ismét elszaporodni egy-egy adott kultúrában
- Otthonunkban tartott szobanövények esetében főleg télen, a száraz levegőjű, túlfűtött lakásokban okozhat gondot a takácsatka. Mivel növényvédő szerek a lakásban nem használhatók (!), a következőket tehetjük:
- 1. Növeljük a levegő páratartalmát. Ennek elérésére tegyünk vizet nagy párologtató felületű edényekbe, és ezeket helyezzük a fűtőtest közelébe, vagy rakjuk a radiátorra, az elpárolgott vizet pedig rendszeresen pótoljuk. A magasabb páratartalom egyébként is jó hatással van a szobanövényekre.
- 2. Növényeinket rendszeresen zuhanyozzuk le langyos vízzel, a takácsatka ugyanis nem kedveli a nedves környezetet.
- 3. Az atkaölő szeres kezelést szabad térben (pl. kert) végezzük el. Kémiai védekezésre a speciális atkaölők és atkaölő-mellékhatású rovarölők használhatók. A vegyszeres védekezésen kívül a fóliaház páratartalmának a növelése, és gyakori szellőztetés is visszafogja az atkák elszaporodását.
Ismertebb nemek
[szerkesztés]- Bryobia (pl. barna gyümölcstakácsatka Bryobia praetiosa)
- Panonychus, (pl. gyümölcsfa-takácsatka Panonychus ulmi)
- Tetranychus (pl. Közönséges takácsatka Tetranychus urticae)
Lásd még: Atkák Gubacs atka Szélesatka
Forrás: Magyar Wikipédia: Takácsatkák