Ugrás a tartalomhoz

Állatok/Atkák/Közönséges takácsatka

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2519 bájt

Közönséges takácsatka


Közönséges takácsatka
Közönséges takácsatka kolónia
Közönséges takácsatka
(Tetranychus urticae, Syn: )
Rendkívül széles a tápnövény köre, gyors szaporodása és mára több növényvédő szerrel szemben kialakult rezisztenciája miatt az ellene történő védekezés nem könnyű.
A kifejlett atkák kb. 0,5 mm nagyságúak,narancsvörös színbe fordulnak elő, testükön gyakran két sötétebb folttal. A tojások igen aprók, fehéres színűek, szabad szemmel már alig láthatók. Különösen káros zöldség-, gyógy- és fűszernövényeken, gyümölcsfákon és számos dísznövényen is.
A levélzet fonáki részén a takácsatkák számára rendkívül kedvező feltételek alakulnak ki. Az atka a fiatal hajtá­sokat különösen kedveli, ahol a táplálkozással egy időben megkezdi a szövedék készítését, valamennyi mozgó fejlődési alakja a növény leveleit szívogatja. A levelek fonákján pókhálóra emlékeztető, de annál finomabb szövedék védelmében szívogatják a leveleket.
A megtámadott levelek színén kezdetben apró, halvány foltok jelen­nek meg, amelyek később kiterjednek és összefolynak . A megtámadott levelek az apró szúrásnyomok miatt a párologtatásuk fokozódik, a levelek klorofillban szegényebbé válnak, a fotoszintézis las­sul, majd megszűnik, ami a növények fokozatos kondicionális leromlását idézi elő. A levelek sárgulnak, barnulnak, majd elszáradnak.

Védekezés

A Flumite 200 és a Bio-Sect Spray szabad-forgalmú szerek, utóbbi az atkák mellett pl. levéltetvek, pajzstetvek ellen is hat.
Ne feledjük azonban, hogy hatékonyan védekezni a takácsatkával szemben csak a különböző megelőzési és védekezési eljárások (egészséges szaporítóanyag használata, termesztéstechnológiai elemek betartása, környezeti feltételek figyelembe vétele, szükség esetén kémiai védekezés) kombinációjával lehet!


Termesztett gyümölcsök
Vadgyümölcsök
Déligyümölcsök
Gabonák
Zöldségfélék
Ehető gombák
Fűszerek
Gyógynövények
Fogyasztható növények
Dísznövények
Ipari növények
Festőnövények
Védett növények
Baktériumos betegségek
Gombabetegségek
Fitoplazmás betegségek
Peronoszpórafélék
A vírusos betegségekről
Vírusos betegségek
Nem fertőző betegségek
Férgek
Csigák
Rovarok
Lepkék
Kétéltűek
Emlősök
Adalékok
Csávázószerek
Gombaölő szerek
Gyomirtó szerek
Lemosó szerek
Rovarölő szerek
Talajfertőtlenítő szerek
Vadriasztó szerek
Egyéb szerek
Permetezési napló
Permetlé töménysége
Január
Február
Március
Április
Május
Június
Július
Augusztus
Szeptember
Október
November
December
Gyomnövények

Forrás: Magyar Wikipédia w:Közönséges takácsatka

A Wikimédia Commons tartalmaz Közönséges takácsatka témájú médiaállományokat.