Állatok/Puhatestűek/Csigák/Sudár orsócsiga
Megjelenés
(Kertészet/Csigák/Sudár orsócsiga szócikkből átirányítva)
Sudár orsócsiga
- (Vestia gulo, Syn: -)
- Más neve(i): tömzsi orsócsiga
- A sudár orsócsiga a Kárpátok erdeiben élő szárazföldi csigafaj.
- Kárpáti faj, főleg Erdélyben és Dél-Lengyelországban elterjedt (de a Tátrában nem)
- Hegyi erdőkben nedves élőhelyeken, patakpartokon található meg, főleg a kövek és korhadó ágak, fatörzsek alatt vagy az avarban. A nagyobb folyókat elkerüli.
- Lengyelországban április-augusztus (de főleg május-június) között szaporodik. Félig elevenszülő, megtermékenyített petéit sokáig az uterusban tartja és kikelésük előtt 7-10 nappal rakja le őket. Egyszerre 6-15 darab, kissé ovális petét rak. A kikelő csigák megeszik a pete burkát és néha a mellettük lévő testvéreiket is. Laboratóriumi körülmények között átlagosan 5 hónap alatt nőnek meg végleges méretükre. Élettartamuk 3-4 év.
- A sudár orsócsiga háza nyújtott orsó alakú, 16–20 mm magas és 3,9-4,7 mm széles, 10-12 közepesen domború kanyarulatból áll. A héja sárgás- vagy vörösbarna, jól láthatóan bordázott. Szájadéka bal felső részén kiöblösödik és egy darab fogszerű lemezt formáz. Rokonaihoz hasonlóan ajtóval (clausilium) tudja bezárni a háza bejáratát. Az állat háta sötét-, talpa világosszürke.
- Magyar Wikipédia Sudár orsócsiga
Forrás: Domokos Tamás, Pelbárt Jenő:A magyarországi recens puhatestűek (Mollusca) magyar köznyelvi elnevezései (2011) Malakológiai Tájékoztató, 25–39.
Krolopp Endre: Csigák, kagylók. Móra Ferenc Könyvkiadó, Budapest 1981. ISBN: 963 11 2610 2