Állatok/Szövőlepkék/Kis pávaszem
Megjelenés
< Állatok | Szövőlepkék
Kis pávaszem
- (Saturnia pavonia, Syn: Saturnia pavoniella, Eudia pavonia, Pavonia pavonia)
- Más neve(i): -
- Védett rovar! - Eszmei értéke:10 000,- Ft. (2016.)
- A kis pávaszem a rovarok osztályának a lepkék rendjéhez a Szövőlepkék családjához, ezen belül az pávaszemfélék alcsaládjához tartozó faj.
- A kis pávaszem Európa legnagyobb részén, valamint Ázsiában egészen a Távol-Keletig mindenütt elterjedt. A hegyvidékeken 2000 méter magasságig is megtalálható. Nem ritka, olykor tömegesen is elszaporodik.
- A kis pávaszemnek két pár szárnya van. Szárnyfesztávolsága 50-60 milliméter, a nőstények nagyobbak. A nőstény alapszíne szürke, a hím narancssárga-barna. Mind a négy szárnyon, egy-egy szemhez hasonló folt van. A kifejlett példányoknak nincs szájszervük, míg a lárvák egy pár rágó szájszervvel rendelkeznek.
- A kis pávaszem a lápok, lomb- és elegyes erdők meleg tisztása és fenyérek lakója. A hímek nappal röpködnek, a nőstények éjszaka. A lárvák különféle növények leveleit eszik, a felnőttek nem táplálkoznak. A hernyókat leginkább a sűrű aljnövényzetben találhatjuk meg, ahol sok csarab nő. Kökényen, málnán, szedren, gyertyánon, fűzön stb. is előfordulnak. Imágóként 3-4 hétig élnek, összesen azonban mintegy 3 évig.
- A nőstény, a petéket körülbelül 20-as csomókban rakja le a táplálékul szolgáló növény szárára. A hernyók éjszaka kelnek ki, és megkezdik a táplálkozást a növényeken. A hernyó négyszer vedlik, és mindannyiszor világoszöld színt vesz fel, és sárga vagy narancssárga, szőrökkel borított szemölcsöket növeszt. A báb ibolyakék-barna, rostos kokonban van, melyet a hernyó nyáron sző. A felnőtt lepke ebben fejlődik, és 1-3 év után kel ki.
Rokon fajok
Forrás: Magyar Wikipédia: