Állatok/Szövőlepkék/Törpeszövő
Megjelenés
< Állatok | Szövőlepkék
(Kertészet/Szövőlepkék/Törpeszövő szócikkből átirányítva)A lap mérete: 2581 bájt
Kártevők
Törpeszövő
Törpeszövő
- (Cilix glaucata, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A törpeszövő a rovarok osztályának a lepkék rendjéhez, ezen belül az sarlósszárnyúfélék családjához tartozó lepkefaj.
- Eurázsiában (a Brit-szigetektől Kínáig) és Északnyugat-Afrikában honos. Magyarországon mindenütt megtalálható, gyakori lepke.
- A törpeszövő szárnyfesztávolsága 2-2,8 cm. Feje és vállai fehérek, teste szürke vagy szürkésfehér, olykor barnás. Szárnyai fehérek. Az elülső szárnyak töve kissé szürkés, belső szegélyél nagy kékes, kékesfekete foltok találhatók, a szárny közepén pedig összeérő-különváló szürke foltok láthatók. A szárnyak peremén szaggatott szürke sáv, kis szürke háromszögfoltok és kerek fekete foltok sorakoznak. A hátulsó szárny szegélyét szürke foltsor díszíti. A szárnyak fonákja fehér, az elülső szárny pereménél, a külső szegélynél és középen szürke. A rojt viszonylag hosszú, fényes, szürke vagy fehér színű. A pihenő, összecsukott szárnyú lepke fehér-barna foltjaival madárürülékre emlékeztet.
- Petéje ovális alakú, kezdetben sárga színű, később vörös.
- A hernyó vörösbarna alapszínű, oldalain sötétebb vonalak futnak. Hátán sötétebb közepű halvány folt, a 2-3. szelvényen hegyes púp található. Bábja szürkésbarna, szárnytokja szürkéskék.
- Változékonysága nem számottevő.
- Meleg, bokros rétek, bozótosok, erdőszélek lakója. Éjjel aktív.
- Áprilistól szeptemberig két vagy három, majdnem egybefolyó nemzedéke nő fel. Hernyóit májustól októberig lehet látni, a leggyakrabban a kökény (ritkábban galagonya vagy más rózsaféle bokrok, gyümölcsfák) leveleit, fiatal hajtásai rágja. Levelek között vagy kéregrepedésekben bábozódik és bábként telel át.
- Magyar Wikipédia: Törpeszövő