Magyar Borkönyv/Borok vizsgálata/Mustra vonatkozó előírások
9. fejezet:
[szerkesztés]Szőlőmustra, részben erjedt szőlőmustra, sűrített szőlőmustra és a még erjedésben lévő újborra vonatkozó előírások
[szerkesztés]73. §:
[szerkesztés]Kötelező jelölések
[szerkesztés](1)[1] A 2. § (2) bekezdésének c) pontjában említett termékek címkéje tartalmazza a termék kereskedelmi megnevezését, a Magyar Borkönyv Borok előállításáról szóló fejezetében meghatározottak közül a terméket legpontosabban leíró megnevezés felhasználásával.
(2)[2] A 2. § (2) bekezdésének c) pontjában említett termékek címkéi tartalmazzák a következőket: a) a termék névleges térfogatának jelölését, b) 60 literes vagy kisebb névleges térfogatú tárolóedények esetén a palackozó nevét vagy cégnevét, valamint annak a településnek a nevét, ahol a palackozó székhelye van; c) egyéb tárolóedények esetén a feladó nevét vagy cégnevét, valamint annak a településnek a nevét, ahol a feladó székhelye van; d) import termékek esetén az importőr nevét, illetve, ha a palackozás Magyarországon történt, a palackozó nevét. A b), c) és d) pontban említett jelölések esetén a 31. § rendelkezései értelemszerűen alkalmazandók a Magyarországon belül előállított termékekre, míg a 89. § (1) bekezdésének a) pontjának rendelkezései értelemszerűen alkalmazandók a külföldön előállított termékekre.
(3)[3] Szőlőmust és sűrített szőlőmust esetén a címke tartalmazza a sűrűség jelölését. A részben erjedt szőlőmust és a még erjedésben lévő újbor esetén a címke tartalmazza a tényleges és/vagy összes alkoholtartalom jelölését. Amennyiben az összes alkoholtartalom fel van tüntetve, különösen a részben erjedt szőlőmust esetén, az nem térhet el 0,5%-nál nagyobb mértékben az elemzéssel megállapított alkoholtartalomtól. Az összes alkoholtartalomnak megfelelő számjegyet a „% vol” rövidítés követi és az „összes alkoholtartalom” vagy „összes alkohol” kifejezés előzi meg. Ezt a számot a címkén a tényleges alkoholtartalom jelölésére megállapított minimális magasságú írásjelekkel kell feltüntetni. A tényleges alkoholtartalmat a címkén legalább 5 mm magas írásjelekkel kell feltüntetni, ha a névleges térfogat meghaladja a 100 cl-t, legalább 3 mm magas írásjelekkel, ha az legfeljebb 100 cl, de 20 cl-nél nem kisebb, és legalább 2 mm magas írásjelekkel, ha az 20 cl vagy annál kisebb.
(4)[4] A Magyarországon szüretelt és feldolgozott szőlőből készült szőlőmust exportálása esetén a címkék tartalmazzák Magyarország nevét.
(5)[5] A 2. § (2) bekezdésének c) pontjában említett, külföldön előállított termékek esetén a címke tartalmazza az érintett ország nevét.
(6) [6]
(7) második és harmadik albekezdés Olyan szőlőmust esetén, amelyet nem abban az országban készítettek, ahol a felhasznált szőlőt szüretelték, a címke tartalmazza a „…-ban szüretelt szőlőből …-ban készült must” jelölést. Olyan borok esetében, amelyeket nem abban az országban készítettek, ahol a felhasznált szőlőt szüretelték, a címke tartalmazza a „…-ban szüretelt szőlőből ….-ban készült bor” jelölést.
(7)[7] A 2. § (2) bekezdésének c) pontjában említett termékek címkéi tartalmazzák a tételszámot, a 26. § (3) bekezdésének megfelelően.
(8)[8] A 11. § rendelkezései értelemszerűen alkalmazandók az (1)–(7) bekezdésben említett kötelező jelölésekre.
74. §:
[szerkesztés]Választható jelölésekí
[szerkesztés](1)[9] A 2. § (2) bekezdésének c) pontjában említett termékek címkézése kiegészíthető az értékesítésben részt vevő egy vagy több személy nevének, címének és foglalkozásának jelölésével; a 31. § rendelkezései értelemszerűen alkalmazandók az érintett termékekre.
(2)[10] A 2. § (2) bekezdésének c) pontjában említett termékek címkézése egyéb választható jelölésekkel is kiegészíthető. A 10. § és a 23. § rendelkezései értelemszerűen alkalmazandók ezekre a termékekre.
75. §:
[szerkesztés]Földrajzi jelzés feltüntetése
[szerkesztés](1)[11] A Magyarországon készült, közvetlen emberi fogyasztásra szánt részben erjedt szőlőmust megjelölhető földrajzi jelzéssel. Ilyen esetben a 73. § (1) bekezdésében említett kereskedelmi megnevezés a következőkből tevődik össze: a) a „részben erjedt szőlőmust” kifejezésből; b) a földrajzi egység nevéből; c) egy hagyományos egyedi kifejezésből; ha ebbe a kifejezésbe beletartozik a termék kereskedelmi megnevezése, azt nem kell megismételni. A 45. § és a 46. §, valamint e rendelet tájborok nevének védelmére vonatkozó rendelkezései értelemszerűen alkalmazandók a közvetlen emberi fogyasztásra szánt, földrajzi jelzéssel ellátott, részben erjedt szőlőmustra.
(2)[12] A Magyarországon készült, közvetlen emberi fogyasztásra szánt és földrajzi jelzéssel ellátott részben erjedt szőlőmust címkézése a következő jelölésekkel egészülhet ki: a) a szüreti évvel; a 33. § és a 39. § rendelkezései értelemszerűen alkalmazandók; b) egy vagy több szőlőfajta nevével; a 38. § (2) bekezdése és a 39. § rendelkezései értelemszerűen alkalmazandók; c) díjakra, érmekre és versenyekre való utalással; a 34. § rendelkezései értelemszerűen alkalmazandók; d) a termék kinyerésének módjára vagy előállításának módszerére vonatkozó jelölésekkel; a 35. § rendelkezései értelemszerűen alkalmazandók; e) kiegészítő hagyományos kifejezésekkel; a 40. §, a 41. §, a 42. § (1) bekezdése, a 43. § (1) bekezdése és 44. § rendelkezései értelemszerűen alkalmazandók; f) egy vállalkozás nevével; a 36. § rendelkezései értelemszerűen alkalmazandók; g) a szőlő- és bortermelő gazdaságban, a szőlő- és bortermelő gazdaságok egy csoportja által vagy egy, a termőhelyen belüli vállalkozás által történt palackozásra utaló jelölés; a 37. § rendelkezései értelemszerűen alkalmazandók.
Lásd még:
[szerkesztés]- Bortörvény
- Bortörvény/A borok előállításáról
- Bortörvény/Gyümölcsborok előállításáról
- Bortörvény/A borászati termékek előállítása és kezelése
- Bortörvény/A származási igazolások
- Bortörvény/Borok kiszerelése és forgalmazása
- Bortörvény/A tájbor megnevezése
- Bortörvény/Mellékletek
- Magyar Borkönyv
- Magyar Borkönyv/Eredetvédelem
- Magyar Borkönyv/Eredetvédelem/Rendtartások elfogadása
- Magyar Borkönyv/Eredetvédelem/Mellékletek
- Magyar Borkönyv/Borok vizsgálata
- Magyar Borkönyv/Borok vizsgálata/Közös előírások
- Magyar Borkönyv/Borok vizsgálata/Borra vonatkozó előírások
- Magyar Borkönyv/Borok vizsgálata/Mustra vonatkozó előírások
- Magyar Borkönyv/Borok vizsgálata/Kötelező jelölések
- Magyar Borkönyv/Borok vizsgálata/Egyéb termékekre vonatkozó előírások
- Magyar Borkönyv/Borok vizsgálata/Mellékletek
- Magyar Borkönyv/Technológia
- Magyar Borkönyv/Technológia/
- Magyar Borkönyv/Technológia/
- Magyar Borkönyv/Technológia/
- Magyar Borkönyv/Technológia/
- Magyar Borkönyv/Technológia/
- Magyar Borkönyv/Jelölés, kiszerelés
- Magyar Borkönyv/Jelölés, kiszerelés/
- Magyar Borkönyv/Jelölés, kiszerelés/
- Magyar Borkönyv/Jelölés, kiszerelés/
- Magyar Borkönyv/Jelölés, kiszerelés/Mellékletek
- Magyar Borkönyv/Jelölés, kiszerelés/1.sz melléklet
- Magyar Borkönyv/Jelölés, kiszerelés/2.sz melléklet
- Magyar Borkönyv/Jelölés, kiszerelés/3.sz melléklet
- Magyar Borkönyv/Jelölés, kiszerelés/4.sz melléklet
- Magyar Borkönyv/Jelölés, kiszerelés/5.sz melléklet
- Magyar Borkönyv/Jelölés, kiszerelés/6.sz melléklet
- Magyar Borkönyv/Jelölés, kiszerelés/7.sz melléklet
Mellékletek
[szerkesztés]- 1. melléklet: A 34. és a 64. §-ban említett versenyek és testületek.
- 2. melléklet: A 42. §-ban említett hagyományos kifejezések
- 3. melléklet: A 43. §-ban említett hagyományos kifejezések
- 4. melléklet: Az állami ellenőrzőjegy mintája
- 5. melléklet A 82. § (3) bekezdése szerinti földrajzi jelzések.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ 753/2002/EK rendelet 12. cikk (1)
- ↑ 753/2002/EK rendelet 12. cikk (2, 3)
- ↑ 753/2002/EK rendelet 12. cikk (4)
- ↑ 753/2002/EK rendelet 12. cikk (5)
- ↑ 753/2002/EK rendelet 12. cikk (6)
- ↑ 753/2002/EK rendelet 12. cikk
- ↑ 753/2002/EK rendelet 12. cikk (8)
- ↑ 753/2002/EK rendelet 11. cikk (2)
- ↑ 753/2002/EK rendelet 13. cikk (1)
- ↑ 753/2002/EK rendelet 13. cikk (2)
- ↑ 753/2002/EK rendelet 14. cikk (1)
- ↑ 753/2002/EK rendelet 14. cikk (3)