Építőipari szakzsargon/V
Megjelenés
Építőipari szakzsargon
Itt keresd azt a szót, amelynek írásában, értelmezésében nem vagy biztos!
Írta: Reznix
Vakolat
[szerkesztés]- a fal felületi egyenetlenségeit habarccsal eltüntetik, simára dolgozzák
Válaszfal
[szerkesztés]- belső térelválasztó vékony falazat
Vályog
[szerkesztés]- Az építéshez felhasznált kevert vályognak két fő összetevője van: egyrészt szemcsés ásványi adalékból, másrészt rostos növényi adalékból áll. A vályog készítésének folyamata a vályogvetés.
- A szemcsés összetevő lehet természetes előfordulású vályog, amely vályogos talajból bányászható, valamint lehet agyag és homok meghatározott arányú, mesterséges keveréke. [2] A természetes vályog, meghatározása szerint olyan finomföld, amely szemcseméret-összetétel szerint nagyjából ugyanakkora mennyiségben tartalmaz agyagot, iszapot és homokot, tehát ez nem azonos az építéshez használt vályog fogalmával.
- A rostos összetevő szinte bármilyen nehezen bomló növényi rost lehet, leggyakrabban szalma, pelyva, törek, forgács vagy növényevő trágyája.
Vályogtégla
[szerkesztés]- A vályogtégla készítése során a nedves, képlékeny vályogot formába öntik, majd kiszárítják. A túl gyors száradás a téglák megrepedését okozhatja, így a napon való szárítás helyett az árnyékban történő szárítás előnyösebb. A vályogtéglákat nem égetik ki.
Vályogvakolat
[szerkesztés]- A vályogvakolat vályogból készült anyag, melyet épületek felületeinek külső- és belső vakolására használnak. A vályogvakolatok felhasználása a legrégebbi építési technikák közé tartozik, mivel az anyag szinte mindenütt előfordul, egyszerű és gazdaságos a kivitelezése. Mint természetes építőanyagot, mely sok pozitív tulajdonsággal rendelkezik, fedezték fel újra a 20. század végén az építőmesterek, és kezdik napjainkban ismét felfedezni.
- A vályogvakolatok rétegvastagságtól, felhasználási területtől, és a kivitelezésre használt eszköztől függően különböző csoportokba sorolhatók:
Agyagvakolatok
[szerkesztés]- Az anyagvastagság 1–30 mm közötti lehet. Mind kézzel, mind géppel felhordható. Az egyedüli olyan vályogvakolat, amely egyrétegű felhordást tesz lehetővé, mivel a vakolat egyben alap- és fedővakolat is. Az egyrétegű felhordhatóságnak köszönhetően a kivitelezési idő nagyban lerövidül.
Alapvakolatok
[szerkesztés]- A speciális agyag alapvakolatot 7–10 mm vastagságban vakológéppel, vagy kézzel hordják fel, melyet ezt követően egy falsimító eszközzel lehúznak, és igény szerint strukturálják a felületet.
Befejező vakolatok
[szerkesztés]- A befejező felületkezelő anyagokat 1–2 mm vastagságban kézzel hordják fel, mint „dekor” vakolatot. A befejező vakolatok természetes festékpigmentekkel különböző színekben hordhatók fel.
Vápalemez
[szerkesztés]- két sík találkozásába helyezett lemez
Ventiláció
[szerkesztés]- légcsere
Veranda
[szerkesztés]- két-három oldalról (üveg)fallal védett, az épületből kiugró, fedett előhelyiség
Verébdeszkalemez
[szerkesztés]- lásd oromszegély
Vinkli
[szerkesztés]- szeglet, szög (általában derékszög)
Vinklivas
[szerkesztés]- derékszögmérő
Vízhányó
[szerkesztés]- anyagok függőleges szállítására való csigás vagy motoros emelő
Vízüveg
[szerkesztés]- hézagkitöltéshez, talajszilárdításhoz használt sziruphoz hasonló kötőanyag
Vápa
[szerkesztés](tető-) hajlat
- Két tetősík vízszintestől eltérő, egymással a padlástér oldalról 180 foknál nagyobb szögű metszésvonala.
Lásd még: Fedélidom
Vápaszaru
[szerkesztés](Tetőszerkezeti elem)
- Másnéven, hajlatszaru. A hajlat síkjában lévő, a csonkaszarukat kiváltó szarugerenda.
Vezetősáv
[szerkesztés]iránysáv, irányplatni
- Vakolatok, aljzatok, vagy feltöltések szintkialakításához használjuk, először bázispont kialakításával kezdjük, ezeket iránysávokkal kötjük össze, és az így kialakult párhuzamos iránysávok kvázi vezetősínként használva tudjuk kialakítani a sávok közötti megfelelő szinteket. Készülhet a felhasználás anyagából, vagy segéd- illetve bent maradó fémprofilból.
Vasbeton
[szerkesztés]vasalt beton
- Betonvasat és betont tartalmazó tartószerkezet. Lehet előregyártott, helyszíni előregyártott vagy helyszínen gyártott (monolit) szerkezet. Jellemzően a beton a nyomófeszültséget, az acél a húzó-, nyíró feszültséget tudja "felvenni".
Vasháló
[szerkesztés]acélháló, betonacél háló
- Betonacél háló jelölések: BHS (/BHB) 55.50
- ahol:
- BHS: betonacél háló
- 55: szakítószilárdság 0,1 N/mm2-ben
- 50: folyáshatár alsó határa 0,1 N/mm2-ben
Végleges padlóvonal
[szerkesztés]- Az építmény végleges burkolati szintje (nem számít bele a mozgatható szőnyeg, illetve a küszöb szintje).
Véglemez
[szerkesztés]- Az ereszcsatorna végét lezáró elem.
Vesztibül
[szerkesztés]- Díszes előcsarnok (általában színház, előadóterem, de lehet akár postaépület, vagy banképületben előcsarnoka is.)
Vihardeszka
[szerkesztés](Tetőszerkezeti elem)
- A szaruzat padlástér fele eső síkjára szegezett, ferde helyzetű hosszirányú merevítést szolgáló deszka vagy palló.
Vinklivas
[szerkesztés]- Fém, vagy fa anyagú pontos derékszögű (90 °) egyszerű kézi mérőeszköz, derékszög meghatározására. Ha nincs kéznél az építkezésen, akkor zsinór és mérőszalag valamint pitagoraszi számhármas segítségével tudjuk helyettesíteni, ekkor egy háromszöget készítünk, melynek oldalai 60-80-100 cm-esek. Így a legnagyobb oldallal (átfogóval) szemben derékszöget kapunk.
Világítóudvar
[szerkesztés]- A világítóudvar kürtőszerű belső udvar, hagyományosan a bérházaknál alaprajzi mérettől függően a belső helyiségek másodlagos természetes megvilágítására és gravitációs (természetes) kiszellőzésre használjuk.
Lásd még: Lichthóf
Vízmérték
[szerkesztés]vízmérték, nivella, libella műszer
- Vízszint beállítására szolgáló eszköz. Bővebben a Wikipedián:
Vízcsendesítő
[szerkesztés](Tetőszerkezeti elem)
- A szarufa alsó végére szegezett, az eresz közelében a tetőhajlást csökkentő faelem.
Vízorr
[szerkesztés]- Vízcsöppentő horony, párkányok, könyöklők alján kialakított esővíz elvezetésére való horony
Vízszigetelő
[szerkesztés]- Az alap betonra helyezett, általában tekercses formában kapható bitumenes szigetelő lemez, de alkalmaznak lábazatszigeteléshez szintén tekercsben forgalmazott gumilapokat is.
- Megakadályozza, hogy a lakótérben kárt okozzon a föld nedvessége.
Vízzáróság
[szerkesztés]vízzáró, fokozottan vízzáró, vízhatlan
- Vízzáró az a szerkezet melynél adott csapadékterhelés esetén csak annyi nedvesség jut át a szerkezeten ami el is párolog a védett oldalon. Ennek elpárologtatásáról gondoskodni kell!
- Fokozottan vízzáró az a vízzáró szerkezet melybe tömítőanyagot építenek be, de még ez sem vízhatlan a dilatációs mozgások és egyéb tulajdonságok miatt.
- Vízhatlan az a szerkezet melynél adott csapadékterhelés esetén semmilyen vízmennyiség nem jut át a védett oldalra.
Pl.: bádogos szerkezeteknél:
- korcolás: vízzáró
- korcolás + tömítőszalag: fokozottan vízzáró
- forrasztás: vízhatlan
Vóglisz
[szerkesztés]- A végleges padlóvonal szintje feletti egy méteres vízszintes vonal, melyet az építmény valamennyi helyiségében célszerű felvenni a tartószerkezet elkészülte után és ehhez lehet meghatározni a további rétegeket, nyílászárókat, stb.