Ugrás a tartalomhoz

Építőipari szakzsargon/C

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
Építőipari szakzsargon


Itt keresd azt a szót, amelynek írásában, értelmezésében nem vagy biztos!

Írta: Reznix


CE jelölés

[szerkesztés]
CE (Conformité Européenne) azaz európai megfelelőség jelölése. CE jelölésről bővebben az angol Wikipedia-n.

Cellulóz szigetelés

[szerkesztés]
Hõszigetelés, amely újrafelhasznált papírból készül. A papírt darálás után pelyhekké alakítják, melyeket egy erre tervezett gép segítségével a szigetelendõ üregekbe fújják. A cellulóz szigetelés hatékonyan használható tetõterek utólagos szigetelésére minimális bontással.

Cement

[szerkesztés]
A cement olyan hidraulikus kötőanyag, amelyben a kötő- és adalékanyagok víz hozzáadásával kémiai reakcióba lépnek egymással és azokat a cement képes tartósan összeragasztani.

Cserepeslemez

[szerkesztés]
Tetõfedésre használható táblás profillemez, amely cserép formát mintáz.

Cserepeslemez főbb jellemzői

Anyaga mindkét oldalon horganyzott acéllemez (poliészter bevonattal)
Vastagság 0,40mm-0,50mm vastag acéllemez
Lépték egy „cserép" hossza: 350 mm
Súly kb. 4,5 kg/m2
Gyártási technológia hidegen hengerelt
Gyártáshossz a kívánt méretben (javasolt maximum 6m)
Színek Ral színskálát követő alapanyag választék.

A cserepeslemez egy olyan tetőfedő anyag, amelyet széles körben alkalmaznak építészetben és építőiparban. A következő szavakkal szeretném részletesen bemutatni a cserepeslemez használatát, jellemzőit, előnyeit és alkalmazási területeit. A cserepeslemez az egyik legelterjedtebb tetőfedő anyag, amelyet a házak, üzletek, irodák és más épületek tetejének beborítására használnak. Az anyag rendkívül tartós és ellenáll az időjárás viszontagságainak, mint az eső, a hó, a szél és a napfény. Ezáltal hosszú élettartamú védelmet nyújt az épületnek. A cserepeslemez gyakran fém vagy műanyag alapú, és különböző formákban és színekben elérhető, ami lehetővé teszi az építészek és tervezők számára a kreatív tervezést és a stílusos megjelenést. Ezek az anyagok könnyűek és könnyen kezelhetőek, ami jelentősen megkönnyíti a telepítés folyamatát és csökkenti a munkaerő és az anyagköltségeket. A cserepeslemezek rendkívül sokoldalúak, és alkalmazhatóak különböző típusú tetőkön, beleértve az egyenes és az ívelt felületeket is. Emellett könnyen vágottak és alakíthatóak, így könnyen illeszthetők az épület bármely részéhez. Az anyag könnyen tisztán tartható és karbantartható, ami hozzájárul az épület hosszú távú épségéhez és esztétikus megjelenéséhez. A cserepeslemeznek kiváló vízelvezető tulajdonságai vannak, ami megakadályozza a nedvesség bejutását az épületbe és csökkenti a penész és a rothadás kialakulásának kockázatát.

Összességében a cserepeslemez egy hatékony, tartós és esztétikus tetőfedő anyag, amely széles körben alkalmazható az építőiparban. Az anyag jellemzői és előnyei révén hozzájárul az épületek funkcionalitásához, megjelenéséhez és hosszú távú védelméhez.

A cserepeslemez fajtái

Az első típus az acélcserepeslemez, amely kiválóan ellenáll az időjárási viszontagságoknak és a mechanikai hatásoknak. Az acél anyaga erős és tartós, amely lehetővé teszi a lemezek hosszú élettartamát. Az acélcserepeslemezek rendkívül sokoldalúak, és széles körben alkalmazzák a lakó- és ipari épületek fedésére, valamint a falak borítására.

A második típus az alumíniumcserepeslemez, amely könnyűsége és ellenálló képessége miatt kedvelt választás. Az alumínium rendkívül rugalmas anyag, amely lehetővé teszi a lemezek különböző formákba és méretekbe történő alakítását. Az alumíniumcserepeslemezek gyakran alkalmazzák azokon a területeken, ahol fontos a könnyű súly és a hosszú távú tartósság, mint például a házak tetőfedésénél vagy a kereskedelmi épületek burkolásánál.

A harmadik típus a bitumenes cserepeslemez, amely bitumenből vagy bitumen alapú anyagokból készül. Ezek a lemezek ellenállnak a nedvességnek és a korróziónak, és kiváló védelmet nyújtanak az időjárási hatásokkal szemben. A bitumenes cserepeslemezek gyakran használatosak a lakóépületek és egyéb szerkezetek tetőzetének fedésére, ahol fontos a vízáteresztő képesség és a hosszú távú tartósság.

A negyedik típus a műanyagcserepeslemez, amely különféle műanyagokból készül, például polikarbonátból vagy PVC-ből. Ezek a lemezek könnyűek és ellenállóak, és számos előnnyel rendelkeznek, mint például a könnyű telepítés és a hosszú élettartam. A műanyagcserepeslemezek gyakran használatosak a kertészeti épületek, a teraszok és más szerkezetek burkolására.

Az ötödik típus a cserép imitációs cserepeslemez, amely megjelenésében hasonlít a hagyományos cserépre, de különféle anyagokból készülhet, például műanyagból vagy acélból. Ezek a lemezek könnyűek, tartósak és olcsóbbak, mint a hagyományos cserép, és kiváló alternatívát nyújtanak azok számára, akik szeretnék megőrizni a hagyományos cserép megjelenését anélkül, hogy az annyira drága lenne.

Az egyes típusú cserepeslemezeknek saját egyedi jellemzőik vannak, amelyeket figyelembe kell venni az adott felhasználási cél és körülmények szerint. Fontos, hogy az építkezések vagy felújítások során megfelelően megválasszuk a cserepeslemezeket, hogy biztosítsuk az épületek stabilitását és esztétikai vonzerejét. Az emberi munka és szakértelem alapvető fontosságú az egyes típusú cserepeslemez előállításában és alkalmazásában, és hozzájárul ahhoz, hogy az épületek hosszú távon megfeleljenek a felhasználók igényeinek és elvárásainak.

Cserép

[szerkesztés]

Ciklop fal

[szerkesztés]
Szabálytalan öt-, hatszög alakú elemekből készült, vízszintes és függőleges hézag nélküli terméskő fal, vagy falburkolat, lábazatok, kerítések külső, látványos burkolására alkalmazzák. A ciklopkőből, idomított kőből készült falazatokat nem szokták vakolni: hisz éppen a kő felülete, a falazás mikéntje járul hozzá az építmény szépségéhez, látványosságához.

Ciklop kő

[szerkesztés]
Faragott vagy idomított kő, olyan kövek, melyeket a bányában, kőüzemben, vagy éppen a beépítés helyén valamilyen szabályosabb formára faragtak. Lehetnek ezek öt- hatszöget formázó kövek (ezeket sokfelé "ciklop"-nak hívják), készülnek olyanok, melyeknek a falban kívülre kerülő, azaz látható felülete derékszöget mutat, és lehetnek olyanok, melyek párhuzamos élekkel rendelkeznek,

Citling

[szerkesztés]
Szegekkel átvert kefeszerű falap, vakolat érdesítésére.

Collstok

[szerkesztés]

colostok

Összehajtható fa mérce, cm és mm-es skálával. Nevét a régebbi coll, azaz hüvelyk egységű skáláról kapta.

Valójában a vámoláskor használt eszköz utódja. Németül: zoll:vám stock:pálca,bot.

Culáger

[szerkesztés]
Építőipari segédmunkás.

Cuppantás

[szerkesztés]

cuppantott festék

Speciális felületképzés, alkalmazásakor sík felületből kiemelkedő és besüllyedő textúrát képezhetünk. Festésnél mintázókefével a friss felületből hirtelen kihúzva cuppantjuk a festéket.

Császárfa

[szerkesztés]

(Tetőszerkezeti elem)

A sátor-vagy toronytetőnél a csúcs alatti oszlop, esetleg függesztőoszlop

Cserpák

[szerkesztés]

(Kőműves szerszám)

Habarcsmerő. Kőműves serpenyő nyéllel.

Cserepeslemez

[szerkesztés]

Csobbantás

[szerkesztés]

csobbantott vakolat

Speciális felületképzés, alkalmazásakor sík felületből kiemelkedő és besüllyedő textúrát, "rücskös" felületet képezhetünk. Vakolásnál a Serpenyővel csobbantjuk a habarcsot és simítás nélkül meghagyjuk.

Csonkaszaru

[szerkesztés]

(Tetőszerkezeti elem) vagy simulószaru

A tetőgerincnél vagy a hajlatnál lévő, nem teljes hosszúságú, az élszaruhoz vagy a hajlatszaruhoz illeszkedő szarugerenda.

Csonka szaruállás

[szerkesztés]

(Tetőszerkezeti elem)

A nem teljes keresztmetszetű szaruállás.

Csuklópánt

[szerkesztés]
A biztonsági ajtó négy csuklópánttal rendelkezik, melyek állíthatók. A csuklópántok úgy vannak elhelyezve, hogy azok kívülről elérhetetlenek legyenek, hogy ne lehessen azokat felfeszíteni. Ebből adódóan az acéltokba vannak süllyesztve.

Lásd még: Ajtó Biztonsági ajtó Zárbetét

Csüngőeresz

[szerkesztés]

(Tetőszerkezeti elem) vagy csüngőpárkány

A homlokzati síkon túlnyúló szarufákkal képzett eresz.