Állatok/Szövőlepkék/Csíkos molyszövő
Megjelenés
< Állatok | Szövőlepkék




Csíkos molyszövő
- (Spiris striata, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A rovarok osztályának a lepkék rendjéhez, ezen belül az szövőlepkék családjához tartozó lepkefaj.
- Eurázsiában honos, az Ibériai-félszigettől a Bajkálig. Közép-Európában élőhelye fogyatkozásával száma erősen megcsappant. Magyarországon országszerte előfordul, de nem gyakori.
- Homokos vagy tápanyagszegény, ritkás növényzetű rétek, legelők lakója. A legeltetés felhagyása, a növényzet magasabbá válása esetén eltűnik.
- A szárnyfesztávolsága 3,2-3,6 cm. Feje sötétbarna, az ajaktapogató és néha a homlok sárgás. A hím csápja fésűs, a nőstényé zsinórszerű. A tor sötétbarna, változó kiterjedésű hosszanti, sárgás csíkokkal. Potroha sárga, a hímen erős, gyűrűzöttségnek látszó foltokkal; a nőstényen három foltsor látható. A hasoldal sárga vagy sárgásszürke, lábai sárgák, hosszanti barna vonalakkal. A hím elülső szárnya okkersárga, az érközökben sötét barnásszürke csíkokkal. A szárnyszegélyen az érközök sárgák és az erek sötétek. A rojt sárgás.
- A hátulsó szárny narancssárga, igen erős sötétbarna behintéssel, az alapszín csak a szárny közepén az erek mentén és a belső szögletben látható; néha az egész szárny sötétbarna. A középső holdfolt rendszerint jól látható. A rojt sárga. A szárnyak fonákja sötétsárga, a barnás rajzolatok jóval kisebbek és halványabbak, a hátsó szárnyon csak a holdfolt és néhány kis folt sötét.
- A nőstény elülső szárnya sárgás-fehéresszürke, a csíkok halványabbak vagy gyakran szinte rajzolat nélküliek, csak középen látható egy-egy kis pontpár, illetve a szegély erein lehetnek sötéten behintettek. A hátulsó szárny sárga, a szegélyen keskeny, a belső szöglet felé eloszló barnásszürke sávval; a holdfolt kicsi. A szegélytő erein sötéten behintettek, a rojt sárga. A fonák sárga, az elülső szárnyon fehéresszürke behintéssel; a hátulsó szárnyon átlátszik a a felső oldal sötét szegélye.
- A hátulsó szárny fekete szegély változó szélességű, olykor az egész szárny fekete.
- Petéi gömb alakúak, fényes zöldessárga vagy aranysárga színűek.
- Kifejlett hernyója sötétbarna, feketésbarna vagy sötétszürke, hátán keskeny narancssárga csíkkal. Fekete szemölcseiből fekete és sárgás szőrök nőnek. Zömök bábja sötétbarna.
- Évente két nemzedéke nő fel, az imágókkal május-júniusban és augusztus-szeptemberben lehet találkozni (Észak-Európában csak egy június-júliusi nemzedéke ismert). Nappal aktív. A nőstény a tápnövény szárára körben rakja le petéit. A hernyó polifág; elsősorban fűfélék (juhcsenkesz, sudár rozsnok), de útifű-, zsálya-, üröm-, hölgymál-fajok, vagy csarab leveleivel táplálkozik. A második nemzedék fiatal hernyója áttelel, majd tavasszal a fűszálak közé szőtt halványszürke szövedékében bebábozódik.
- Magyar Wikipédia: Csíkos molyszövő