Állatok/Cincérfélék/Vöröslábú virágcincér
Megjelenés
< Állatok | Cincérfélék

Vöröslábú virágcincér
- (Anoplodera rufipes, Syn: -)
- Más neve(i): -
- Az vöröslábú virágcincér a rovarok osztályának, bogarak rendjébe, ezen belül a mindenevő bogarak alrendjébe és a cincérfélék családjába tartozó faj.
- Eurázsiában honos, a Pireneusoktól Kis-Ázsián keresztül Észak-Iránig. A Brit-szigetekről és Skandináviából hiányzik. Magyarországon ritka, főleg a hegyvidékeken, lombos fákon élő bogárfaj.
- A hímjének testhossza 7-12 mm, a nőstény 9-14,5 mm-es. Alakja viszonylag karcsú, a szárnyfedők oldalvonalai kissé ívesek, vállai lekerekítettek. Egész teste fekete színű, csak a lábai vörösek (de a combok töve, a lábszárak vége és a lábfejek itt is feketék). Az előtort hosszú és finom, elálló, fehéres szőrök fedik ritkásan. A szárnyfedők durván pontozottak, a pontozás a csúcs felé elenyésző; szőrei az első harmadban felállók, majd ferdén elállóak, meglehetősen hosszúak, a pontozás közeiben fényesek.
- Lárvája különféle lombos fák (főleg tölgy, de bükk, nyír, nyár is) elhalt ágaiban, gallyaiban él, ahol a faanyag még eléggé nedves és közel van az élő szövetekhez (pl. elszáradt ágak töve a kalluszszövet közelében). A kifejlett lárva mélyebbre rágja magát az elhalt faanyagba és itt is készíti bábkamráját.
- Életciklusa két évig tart. Az imágó május-júniusban rajzik. Nappal aktív, főleg erdőszéleken, tisztásokon a virágzó galagonyán, berkenyén, somon található meg.
- Magyar Wikipédia: Vöröslábú virágcincér