Állatok/Rovarok/Cincérfélék/Diófacincér
Megjelenés
Diófacincér
- (Aegosoma scabricorne, Syn: -)
- Más neve(i): -
- Védett rovarok! - Eszmei értéke:5 000,- Ft. (2016)
- A diófacincér a rovarok osztályának a bogarak rendjébe, ezen belül a mindenevő bogarak alrendjébe és a cincérfélék családjába tartozó faj.
- A diófacincér elterjedési területe Közép- és Dél-Európa, a Kaukázus, Irán és Szíria.
- A 30-50 mm-re megnövő halvány vöröses-barna színezetű rovar, amely főként folyók menti (öreg fűz, nyír) ligeterdőkben él. Nevével ellentétben nem csak dióban, hanem számos fafajban, főleg az odvasodó lombos fákban fejlődik. Hatalmas röplyukak szinte mindenfelé láthatók az öregebb fűz- és nyárfákon.
- A lárvák 3-4 évig fejlődnek, elsősorban beteg vagy sérült nyár- és fűzfákban, de az alma, körte, cseresznye, szilva, bükk és sok más vadon élő vagy ültetett fa törzsében is (még az akácban is). Hosszú járatokat rágnak a törzsben, amelynek végén durva rágcsálékkal lezárt bábbölcsőt készítenek. Az imágó június végétől augusztusig figyelhető meg. Nappal elrejtőzik, éjszaka a fatörzseken mászkál vagy a fák között repül.
- A diófacincér éjjeli rajzású imágói, amelyek a nyár végén jelennek meg a városokban, falvakban sokszor diófán láthatók, nappal rendszerint fakéreg alatt vagy odvakban bújnak meg. A fiatal erdőkben nem találhatók.
- Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 5 000 Ft.
Forrás: Magyar Wikipédia:Diófacincér