Állatok/Cincérfélék/Selymes alkonycincér
Megjelenés
< Állatok | Cincérfélék

Selymes alkonycincér
- (Herophila tristis, Syn: -)
- Más neve(i): -
- Védett rovar! - Eszmei értéke:10 000,- Ft. (2016.)
- Az selymes alkonycincér a rovarok osztályának bogarak rendjébe, ezen belül a mindenevő bogarak alrendjébe és a cincérfélék családjába tartozó faj.
- Európában honos. Dél-európai, mediterrán faj, Dél-Franciaországtól Olaszországon át Görögországig fordul elő. Magyarországon a Dunántúlon (Sopron, Kőszeg, Szekszárd környéke, Mecsek) vannak állományai.
- A selymes alkonycincér testhossza 12-26 mm. Alakja viszonylag zömök, lábai, csápjai vastagok, erőteljesek. Feje a többi cincérhez hasonlóan a test tengelyére merőlegesen, lefelé mutat. Teste fekete, de felületét sűrű, barna, molyhos szőrök borítják. A szárnyfedőkön 2-2 szabálytalan körvonalú fekete folt látható; a kisebb elülső folt kb. a szárnyfedő harmadánál, a nagyobb hátulsó a 3. potrohszelvénynél helyezkedik el. Néha a szárnyfedők végénél is lehetnek apróbb fekete foltok. A szárnyfedői középen összenőttek, hártyás szárnyai elcsökevényesedtek, repülni nem képes.
- Lárvája fügefában, eperfában, fűzfélékben, diófában és ciprusban, az öreg fák gyökerei között fejlődik. Eleinte a kéreg alatt rág, majd a farészbe vonul, itt is bábozódik. Az imágók este aktívak, a tápnövényeiken mászkálnak; napközben rejtőzködnek.
- Magyar Wikipédia: Selymes alkonycincér