Állatok/Cincérfélék/Sávos bogáncscincér
Megjelenés
< Állatok | Cincérfélék
Sávos bogáncscincér
- (Agapanthia cardui, Syn: -)
- Más neve(i): -
- Az sávos bogáncscincér a rovarok osztályának, bogarak rendjébe, ezen belül a mindenevő bogarak alrendjébe és a cincérfélék családjába tartozó, Európában és Észak-Afrikában honos, lágyszárú növényeken élő bogárfaj.
- Európában (Észak-Európa kivételével) és Észak-Afrikában honos. Magyarországon a hegy- és dombvidékeken gyakori, főleg virágokban gazdag gyepekben, magaskórósokban.
- A testhossza 6-12,5 mm. Testalkata karcsú, megnyúlt. Feje a többi cincérhez hasonlóan a test tengelyére merőlegesen, lefelé mutat. Fekete színű, a szárnyfedők sötétzöldes vagy kékes fémfényűek. Testét és a csápok alsó oldalát hosszú, elálló, fekete szőrök fedik, a szárnyfedőkön lesimuló, rövid szőrök is találhatóak. A fej és az előhát közepén, valamint a pajzsocskán és a szárnyfedők varratán vékony, fehér vagy sárgásfehér szőrvonal húzódik végig (ez néha nagyon halvány vagy hiányozhat is). Csápja fekete, az ízek töve elmosódottan szürkén gyűrűzött, a csáp alul hosszú pillaszőrökkel fedett.
- Lárvája különböző lágyszárú növények szárában él (pl. krizantém, medvetalp, sédkender, aggófű). Az áttelelő lárva tavasszal a növény szárában bebábozódik. Az imágó május-júliusban rajzik, többnyire a tápnövényein vagy különféle bogáncs- és aszatfajok virágain, levelein található. Életciklusa egy évig tart.
- Magyar Wikipédia: Sávos bogáncscincér