Állatok/Cincérfélék/Pettyes szilcincér
Megjelenés
< Állatok | Cincérfélék

Pettyes szilcincér
- (Saperda punctata, Syn: -)
- Más neve(i): -
- Védett rovarok! - Eszmei értéke: 10 000,- Ft. (2016)
- Az pettyes szilcincér a rovarok osztályának bogarak rendjébe, ezen belül a mindenevő bogarak alrendjébe és a cincérfélék családjába tartozó bogárfaj.
- Európában (a Pireneusoktól a Kaukázusig) és Kis-Ázsiában honos. Dél-Európában, a mediterrán térségben gyakoribb, de létszáma a szilfavész miatt megritkuló tápnövénye miatt egész Európában megcsappant. Magyarországon országszerte megtalálható, de ritka.
- A testhossza 12-17 mm. Alakja megnyúlt, karcsú. Feje a többi cincérhez hasonlóan a test tengelyére merőlegesen, lefelé mutat. Egész testét kékeszöld molyhos szőrözet fedi. A szárnyfedőkön 6-6 kis fekete folt található, amelyek nem egyenes vonal mentén, hanem inkább két nagy körbe rendeződve helyezkednek el. Az előhát felső oldalán négyszöges elhelyezkedésben 4, oldalt 1-1 folt látható. A potroh oldalán is szelvényenként egy-egy kerek, fekete folt sorakozik.
- Lárvája elsősorban szilfában fejlődik, de ritkábban tölgyben vagy fűzfában is előfordul. Többnyire a kiszáradt vagy beteg fák törzsében található, ahol a kéreg alatt rágja járatait. A kifejlett lárva a szijácsban rövid bábkamrát készít, melynek bejáratát fatörmelékkel zárja le. Az imágó május-júniusban rajzik. Éjszaka aktív, a mesterséges fény vonzza.
Forrás: Magyar Wikipédia:Pettyes szilcincér