Ugrás a tartalomhoz

Állatok/Cincérfélék/Lucerna-darázscincér

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 3131 bájt

Állatok

Lucerna-darázscincér


Lucerna-darázscincér
Lucerna-darázscincér
(Echinocerus floralis, Syn: -)
Más neve(i): -


Az lucerna-darázscincér a rovarok osztályának, bogarak rendjébe, ezen belül a mindenevő bogarak alrendjébe és a cincérfélék családjába tartozó faj.
Eurázsiában honos, Dél- és Közép-Európában (Dél-Franciaországtól az Urálig, az Alpoktól északra csak szórványosan fordul elő), Kis-Ázsiában, a Kaukázusban, Dél-Oroszországban és Dél-Szibériában. Magyarországon a síkságokon és dombvidékeken elterjedt, gyakori, lágyszárú növényeken élő, helyenként kártevő faj.
A testhossza 8-20 mm. Testalkata megnyúlt, az előtor felülnézetben kerek, szárnyfedőinek oldalvonalai kb. kétharmadukig alig keskenyednek. Alapszíne fekete, csápjai és lábai sárgásvörösek. Sárga keresztcsíkjai a darázshoz teszik hasonlóvá: az előtor elülső és hátsó szegélyénél sárga harántsáv, sárgák a melltő oldallemezei és a pajzsocska; a szárnyfedők vállain egy-egy nagy, össze nem érő, kerek, sárga folt, három harántsáv, amelyek közül az első és a harmadik sem az oldalszélt, sem a varratot nem éri el; valamint sárga a szárnyfedők vége is. A szárnyfedőn a fekete és sárga sávok közel egyforma szélesek. Szárnyfedőinek vége egyenként lekerekített, feje egyenletesen szőrös, az egész hasoldalt sűrűn sárga szőrök fedik. A középső és hátulsó combokat csak lesimuló szőrök fedik, alul sincs elálló szőrözet rajtuk.
A száraz, meleg, füves élőhelyeket (rétek, legelők, erdőszélek, parlagok, felhagyott kertek) kedveli. Lárvája különféle lágyszárú növények (gyakran pillangósvirágúak -lucerna, herefajok -, de pl. kutyatej, cickafark is) gyökerében fejlődik. A nőstény a növények tövébe, a talajba rakja a petéit. A kikelő lárva megkeresi a megfelelő gyökeret, befúrja magát és belső szöveteivel táplálkozik. Eleinte csak a gyökércortex alatt rág hosszanti, finom törmelékkel töltött galériákat, de az idősebb lárva a gyökér belső struktúráit is károsítja; kifejletten szinte az egész gyökeret elpusztítja.
Az éghajlattól függően egy vagy két évig fejlődik, majd május-júniusban a gyökérben készített bábkamrában bebábozódik. Az imágók május végétől augusztusig rajzanak. Nappal aktívak és többnyire különféle virágokon (pl. ernyősök, cickafark) tartózkodnak.


Termesztett gyümölcsök
Vadgyümölcsök
Déligyümölcsök
Gabonák
Zöldségfélék
Ehető gombák
Fűszerek
Gyógynövények
Fogyasztható növények
Dísznövények
Ipari növények
Festőnövények
Védett növények
Baktériumos betegségek
Gombabetegségek
Fitoplazmás betegségek
Peronoszpórafélék
A vírusos betegségekről
Vírusos betegségek
Nem fertőző betegségek
Férgek
Csigák
Rovarok
Lepkék
Kétéltűek
Emlősök
Adalékok
Csávázószerek
Gombaölő szerek
Gyomirtó szerek
Lemosó szerek
Rovarölő szerek
Talajfertőtlenítő szerek
Vadriasztó szerek
Egyéb szerek
Permetezési napló
Permetlé töménysége
Január
Február
Március
Április
Május
Június
Július
Augusztus
Szeptember
Október
November
December
Gyomnövények
Magyar Wikipédia: Lucerna-darázscincér
A Wikimédia Commons tartalmaz Lucerna-darázscincér témájú médiaállományokat.