Állatok/Cincérfélék/Kis fémescincér
Megjelenés
< Állatok | Cincérfélék


Kis fémescincér
- (Gaurotes virginea, Syn: -)
- Más neve(i): -
- Az kis fémescincér a rovarok osztályának, bogarak rendjébe, ezen belül a mindenevő bogarak alrendjébe és a cincérfélék családjába tartozó, fenyőfákon élő faj.
- Eurázsiában honos, Franciaországtól Koreáig. A Brit-szigetekről hiányzik. Magyarországon csak Sopron környékéről ismert, de a Kárpátokban gyakori.
- A testhossza 7-13 mm. A szárnyfedők oldalvonala kb. a háromnegyedükig párhuzamos, kiálló vállai lekerekítettek. Alapszíne fekete, potroha vörös. Előtora fekete, rozsdavörös vagy fekete, rozsdás foltokkal. Szárnyfedői fémes csillogású acélkék, kék, zöldeskék, esetleg ibolyakék színűek. Előtora gömbölyű, szórtan és egyenetlenül pontozott; tövében a harántbenyomat nem élesen határolt, de pontozva ráncolt. Szárnyfedői durván pontozottak, kevéssé ráncoltak.
- Lárvája különféle fenyők (jegenyefenyő, luc, erdeifenyő, vörösfenyő) száraz kérge alatt él, többnyire ott ahol a fatörzseket jól éri a nap.
- Két évig fejlődik, majd a talajban bebábozódik. Az imágó május-augusztusban rajzik. Nappal aktív, főleg ernyősök virágain tartózkodnak.
- Magyar Wikipédia: Kis fémescincér