Állatok/Cincérfélék/Feketemintás gesztcincér
Megjelenés
< Állatok | Cincérfélék



Feketemintás gesztcincér
- (Leiopus punctulatus, Syn: -)
- Más neve(i): -
- Védett rovarok! - Eszmei értéke: 10 000,- Ft. (2016)
- A feketemintás gesztcincér a rovarok osztályának, bogarak rendjébe, ezen belül a mindenevő bogarak alrendjébe és a cincérfélék családjába tartozó, nyárfákon élő faj.
- Európa középső és északi részén honos, Franciaországtól Nyugat-Oroszországig. A Brit-szigetekről hiányzik. Magyarországon ritka, a Bakonyban (Hajmáskér mellett), illetve Szeremle környékén ismertek állományai; a közelben főleg az Északi-Kárpátokban fordul elő.
- A testhossza 6-8 mm. Az előtor első és hátsó pereme kb. egyforma hosszú, oldalvonalai domborúak, oldalaiból a középvonalnál egy-egy tüske áll ki; szárnyfedőinek oldalvonalai kb. a kétharmadukig párhuzamosak. Alapszíne fekete, csápjai és lábai is feketék. Felülete a sűrű sötét szőrök miatt fénytelen fekete, szárnyfedői közepén és végén széles világosszürke szalag húzódik, a világos alapban kis, fekete foltokkal. Csápízei a tövükön fehéren gyűrűzöttek.
- Lárvája elsősorban fehér nyár (ritkábban rezgő nyár, esetleg fekete nyár is) elhalt vékonyabb ágaiban él; itt a napossal szemben az árnyékos, nyirkos oldalt részesíti előnyben. Jellemzően a kéreg alatt rág, ahol a szijács gombafertőzés (Encoelia fascicularis) következtében feketésen elszíneződik.
- Fejlődése egy-két évig tart, majd közvetlenül a kéreg alatt fehér törmelékkel tele bábkamrát készít. Az imágó május-júliusban rajzik.
- Magyar Wikipédia: Feketemintás gesztcincér