Állatok/Cincérfélék/Díszes darázscincér
Megjelenés
< Állatok | Cincérfélék


Díszes darázscincér
- (Chlorophorus varius, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A díszes darázscincér a rovarok osztályának bogarak rendjébe, ezen belül a mindenevő bogarak alrendjébe és a cincérfélék családjába tartozó Európában, Nyugat-Ázsiában és Észak-Afrikában honos bogárfaj.
- Európában (a Pireneusoktól egészen az Urálig, de északon ritka), Nyugat-Ázsiában Iránig, valamint a Földközi-tenger afrikai partvidékén honos. Magyarországon az alföldeken és dombvidékeken gyakori.
- Meleg alföldi erdőkben, bozótosokban fordul elő. Az imágó májustól augusztusig látható, a tisztásokon, erdőszéleken különféle virágok (cickafark, ernyősvirágúak, rózsafélék) nektárjával és virágporával táplálkozik. Lárvája különféle lomblevelű fák (tölgy, szil, juhar, éger, szelídgesztenye, nyár, eperfa, almafa, körtefa, szilvafa) és cserjék (varjútövis, vadszőlő) faanyagát rágja. A mediterrán és szubtrópusi régiókban a citrusfélék és a mangó kártevője.
- A párzásra nyár elején kerül sor, majd a nőstény lehetőleg egy sérült, meggyengült fába rakja petéjét. A lárva a kéreg alatt fejlődik 2-3 éven át, ahol hosszú, sokszor elágazó járatokat rág. A faanyagban telel át, majd miután tavasszal befejezi fejlődését, május-júniusban bebábozódik.
Forrás: 'Magyar Wikipédia:Díszes darázscincér